Poszanowanie prawa w szpitalach

Poszanowanie prawa w szpitalach

Od samego początku istnienia strony, czyli od grudnia 2004 roku, mówimy o prawie rodziców do pochowania i rejestracji dziecka zmarłego w trakcie ciąży, szczególnie jeśli zmarło przed 22. tygodniem jej trwania. Prawo to pozwala wystawić pełną dokumentację rodzicom, czyli kartę zgonu oraz zgłoszenie urodzenia dziecka.

W polskich szpitalach jest różnie.

Są szpitale, które informują rodziców o prawie do pogrzebu robiąc to z pełnym szacunkiem dla zaistniałej tragedii. Nie sprowadza się to tylko do samej informacji, ale poprzez pełne zrozumienie dla pragnień rodziców i to, w jaki sposób chcą pożegnać się z dzieckiem. Czasem szpital oferuje specjalne miejsce, gdzie rodzice mogą pożegnać się w spokoju, w intymnej atmosferze ze zmarłym Maluszkiem.

Są szpitale, które poza podaniem suchej informacji w formie zrzeknięcia się praw do pochówku, nie informują o niczym więcej.

Są szpitale, które wystawiają dokumenty dopiero po pytaniu rodziców o pochówek – a wielu o tym w chwili śmierci dziecka nie myśli – z komentarzem, że Urząd Stanu Cywilnego i tak nie zarejestruje ‚tak małego’ dziecka.

Są szpitale, które wystawiły dokumenty po tym, jak rodzice znalazłszy informacje na stronach naszego serwisu o przysługujących im prawach poszli z wydrukami ze strony do administracji, uzyskując to, do czego mieli prawo. Niestety, było to incydentalne zachowanie szpitala, który nadal nie informuje o prawie do pogrzebu i prawdopodobnie następni rodzice, jeśli będą chcieli pochować i zarejestrować dziecko przejdą żmudną i bolesną drogę.

Są szpitale, które nie informują i nie wystawiają żadnych dokumentów oskarżając rodziców o naginanie prawa. Mimo poparcia, jakie otrzymują rodzice z Ministerstwa Zdrowia, nadal odmawiają wydania dokumentów.

Copyright by © www.poronienie.pl 2005-2016
All Rights Reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.