leki wspomagające

Witaminy i mikroelementy przed i w czasie ciąży

Chociaż najczęściej trudno jednoznacznie określić przyczyny poronienia, to jednak nowe obiecujące badania wykazują, iż niektóre mikroelementy mogą odgrywać szczególnie ważną rolę w zmniejszaniu ryzyka występowania takich problemów.

Bryophyllum – naturalny środek wzmacniający i przeciwlękowy we wczesnej ciąży

Bryophyllum: informacje ogólne

Bryophyllum jest środkiem wstrzymującym przedwczesne bóle i skurcze, działającym bardzo szybko i bez szkodliwych objawów ubocznych, typowych dla tradycyjnie stosowanych leków. Jest uważane za środek, który przyjmowany w czasie ciąży powinien pomagać w uniknięciu poronienia. Jest również stosowany w czasie ciąży jako alternatywa dla Magnesium, lub równolegle z Duphastonem.

Bryophyllum może być polecane przeciwko stanom lęku i niepokoju, nerwowości, przedwczesnym skurczom i bólom porodowym. Szczególnie kobiety, które mają za juz sobą jedno lub kilka poronień, wchodzą często z lękiem i obawami w kolejną ciążę. Im właśnie poleca się Bryophyllum. Środek ten nie tylko wpływa wspierająco i ochraniajaco na zagnieżdżenie się zarodka, ale również pomaga utrzymać psychiczną równowagę i wpływa kojąco na ewentualne zaburzenia snu.

Jak pisze jedna z uczestniczek forum Zappybaby „Dziecko które nie chce z nami zostać, z pewnością nie da się zatrzymać przy pomocy Bryophyllum, ale w przypadku bólu i stanów lękowych pochodzących nie od strony dziecka, ale od matki, usuwa je bardzo skutecznie”.

Przy wspomnianym braku działań ubocznych łatwo i bez negatywnych konsekwencji można wypróbować środek i zdecydować, czy rzeczywiście poprawia samopoczucie w naszym indywidualnym przypadku.

Pochodzenie i działanie:

Bryophyllum jest roślinnym środkiem homeopatycznym, wywodzącym się z medycyny antropozoficznej. Materiałem wyjściowym jest żyworódka – kalanchoe (Kalanchoe sp.) Kalanchoe jest rośliną, na której dojrzałych liściach tworza się liczne, łatwo odrywajace się i zakorzeniające rozmnóżki – większość z nas może pamiętac je z zabaw z dzieciństwa. Istotne znaczenie dla leczniczych właściwości preparatu ma zdolność tych drobnych młodych roślinek do zagnieżdżania się w miejscu, na które upadną, bez jakiejkolwiek pomocy i pielęgnacji. Przez stosowanie Bryophyllum ta własność rośliny wyjściowej ma oddziaływać na stabilność i właściwe zagnieżdżenie się naszej ciąży.

Główne kierunki działania Bryophyllum to:

  • Wsparcie procesu zagnieżdżania się zarodka w pierwszym trymestrze ciąży
  • Pomoc przy lęku, niepokoju i stanach paniki w czasie ciąży
  • Uspokojenie i preciwdzialanie przy przedwczesnych skurczach i bólach *
  • Przeciwdziałanie twardnieniu i napięciu brzucha w póżniejszej ciąży

* Ciężarna z przedwczesnymi skurczami musi koniecznie skontaktować się z lekarzem /udać do szpitala!

Można tu dodać, że wewnętrzne uspokojenie działa zawsze pozytywnie na przedwczesne skurcze i bóle porodowe, natomiast stany stresowe moga je nasilać. Bryophyllum może w tym przypadku działać uzupelniająco w stosunku do tradycyjnie stosowanych środkow wstrzymujących bóle, które często wywołują również niepożądane stany ogólnego niepokoju.

Dalsze właściwości:

Bryophyllum reguluje zaburzenia funkcjonalne i wspiera leczenie nawracających stanów zapalnych organów przemiany materii. Pomaga również przy uczuciu ogólnej słabości i zaburzeniach wegetatywnych, w przypadku, gdy te dolegliwości spowodowane są psychicznymi stanami wyjątkowego napięcia – także przy uwarunkowanych napięciem psychicznym zaburzeniach snu.

Przyjmowanie i stosowanie:

Zgodnie z zaleceniami medycyny antropozoficznej, Bryophyllum powinno być stosowane głównie we wczesnej ciąży, w pierwszym trymestrze / przed ukończeniem 12 tc. Broyophyllum i podobne środki przyjmuje się od pozytywnego wyniku testu cążowego. Pacjentki przechodzące sztuczne zapłodnienie, lub których ciąża jest wynikiem bardziej skomplikowanych działań (IvF, ICSI), przyjmują je często już od momentu podjęcia starań.

W formie kropli (50%) najlepiej przyjmować Bryophyllum do pięciu razy dziennie (po 20 kropli) 10 min. przed lub po posiłku, rozcieńczone odrobiną wody, przytrzymać w ustach przez kilka sekund (wchłania się przez śluzówkę jamy ustnej), potem przełknąć. W formie proszku przyjmuje się rano dawkę na czubek noża, czesto skombinowaną z Duphastonem (tabletka wieczorem), lub też dawkę rano i wieczorem.

Producent i możliwości zakupu:

Producentem serii Bryophyllum jest Weleda, szwajcarska firma działająca od 1921 roku w oparciu o antropozoficzne zasady opracowane przez dra Rudolfa Steinera i Ite Wegman, specjalizująca się w pielęgnacji ciała, dietetyce, parafarmaceutykach i środkach leczniczych. Firmy Weleda i Wala są, inaczej niż większość koncernów farmaceutycznych, fundacjami. Przychody są tu przeznaczane nie na zarobki i diety, ale są inwestowane bezpośrednio w badania, stąd też wysoki stan wiedzy tych producentów w dziedzinie środków homeopatycznych (komentarz pacjentki, Zappybaby Community).
Więcej informacji na temat filozofii i medycyny antropozoficznej na stronach firmy Weleda www.weleda.com (jęz. angielski) i Wala www.walaarzneimittel.de (jęz. niemiecki)

Bryophyllum jest dostępne w niemieckich aptekach bez recepty, ale często jedynie na zamówienie. Sprzedaż prowadzą też niemieckie apteki internetowe (np. www.mycare.de). W swojej ofercie ma produkty Weledy również polska apteka internetowa Aqua Vitae z Białegostoku (www.aquavitae.com.pl), ale Bryophyllum nie ma na liście dostępnych leków (prawdopodobnie jest możliwość zamówienia – do sprawdzenia).

Przykładowa forma i cena (za www.mycare.de):
BRYOPHYLLUM D 4 Dil. (w kroplach)
Zawartość: 100 ml
Cena: EUR 16.75

Dostępne są też opakowania po 20 i 50 ml, jak również proszek w opakowaniach 20, 50 lub 100 gram. Dziennie przyjmuje się zaledwie dawkę proszku na koniec noża, dlatego 20 gram zwykle powinno wystarczyć. Oprócz tego oferowane są również tabletki 250 mg i kapsułki o różnej mocy (D3, D4, D6 etc.)

Tutaj wyszukana lista dostępnych w aptekach internetowych produktów Weledy (ze względu na obszerną ofertę prawdopodobnie przydatna konsultacja z lekarzem antropomedycyny lub homeopatą, co do wyboru właściwej formy środka):
Lista dostępnych produktów Weledy.

wyszperane i poskładane z drobnych informacji w niemieckim i austriackim internecie (za wskazówkami z forum Zappybaby Community – jeszcze nie sprawdzone na własnym przykładzie)

Akala