ciąża a leki i choroby

Leki, które szkodzą

    • Dikumarol (Syncumar)

– zapobiega powstawaniu zakrzepów i zatorów w naczyniach krwionośnych. Zamiast niego można przyjmować w ciąży Heparynę.

  • Tigason – używany w leczeniu łuszczycy
  • Leki przeciwdrgawkowe – używane przy padaczce, takie jak Vurpal, Trioxal, Fenytoina i Luminal. Te leki można stosować tylko w ostateczności, gdy opanowanie ataków bez tych leków jest niemożliwe.

Ciążowe dolegliwości i nie tylko

Co robić, kiedy samopoczucie w ciąży jest nienajlepsze? Czy sięgać po leki? Czy szukać domowych sposobów?

Poranne nudności. Wiążą się z wahaniami cukru we krwi. Jedz mało, ale często. Unikaj słodkich przekąsek. Między posiłkami można dużo pić niegazowanej wody mineralnej. Lepiej zrezygnować z kawy, herbaty, oczywiście alkoholu. Rano, jeszcze przed wstaniem z łóżka można zjeść jakąś przekąskę np. sucharek, herbatnik. Jeśli nudności nie ustępują po pierwszym trymestrze ciąży, można poprosić lekarza o wypisanie jakiegoś bezpiecznego leku, np. Torecan, Metoclopramid, witamina B6.

Zgaga. Przpadłość ta, dość irytująca, męczy niemal wszystkie kobiety, zwłaszcza bliżej końca ciąży. Odczuwa się wtedy palący ból za mostkiem. Zgaga pojawia się ponieważ pod wpływem hormonów wiotczeją mięśnie zwieraczy wpustu żołądka, wtedy kwaśny sok żołądkowy wpływa z powrotem do przełyku i podrażnia błonę śluzową. Co można wtedy zrobić? Po pierwsze jeść małe posiłki, ale często i regularnie. Nie spieszyć się, brać do ust małe kęsy i starannie przeżuwać. Lepiej zrezygnować z pikantnych i tłustych potraw. Po posiłku można trochę posiedzieć przy stole lub przejść się na spacer. Pomóc może również spanie z dodatkową poduszką. Lekarz może też przepisać lek, który będzie zobojętniał kwas żołądkowy, np. Alugastrin.

Zaparcie. Działanie hormonów związanych z ciążą powoduje wolniejszą pracę jelit, co może prowadzić do trudności w wypróżnianiu się. Im ciąża bardziej zaawansowana, a dziecko większe, tym zaparcia stają się częstsze i bardziej dokuczliwe. Spowodowane jest to coraz większym uciskiem macicy na jelita. Aby złagodzić tę dolegliwość, wybieraj produkty zawierające dużo błonnika: pełnoziarnisty chleb, warzywa, owoce. Pij soki owocowe i warzywne. Zamiast czekolady, w ramach słodyczy, sięgnij po suszone morele, śliwki lub rodzynki. Lepiej tez pić herbaty owocowe lub ziołowe. Dobrze też zrobi ruch – gimnastyka, pływanie, spacery. Do diety można też dodać otręby pszenne (maksimum 1 łyżka stołowa dziennie). Lekarz może przepisać łagodny środek przeczyszczający, np. czopek glicerynowy. W aptekach można kupić bez recepty wiele środków przeczyszczających, ale niektóre z nich mogą zaszkodzić dziecku lub przedwcześnie wywołać poród. Zanim je zażyjesz, skonsultuj się z lekarzem.

Gorączka, bóle głowy i mięśni. Porozmawiaj z lekarzem, jakie leki i w jakich dawkach możesz zażywać. Większość popularnych leków przeciwbólowych ( tabletki od bólu głowy, Gardan) nie powinna być stosowana w ciąży, zwłaszcza w jej początkowym okresie. Nie stosuj również aspiryny, która zwiększa ryzyko krwawienia podczas ciąży i porodu. Lepszy jest paracetamol. (Na wszelki wypadek poradź się lekarza.) W tym okresie nie bierz także Metindolu, leku przeciwzapalnego, który może być przyczyną powstania wady serca u dziecka.

Przeziębienie. Szansa na to, że uda ci się uniknąć przeziębienia w ciągu 9 miesięcy ciąży, jest dość niewielka. Kiedy już cię dopadnie, nie zamartwiaj się. Wprawdzie twoje sampoczucie jest fatalne, ale twojemu dziecku nic nie grozi. Nie bierz sama, na własną rękę żadnych leków, nawet tych, które zwykle ci pomagały. Tabletki na przeziębienie, aspiryna, a nawet zbyt duża dawka witaminy C mogą być szkodliwe dla płodu. Jeżeli okaże się to konieczne, wtedy lekarz przepisze bezpieczne leki. Gdy czujesz, że łapie cię przeziębienie, zduś chorobę zanim rozwinie się w groźne zapalenie oskrzeli. Połóż się do łóżka od razu po pierwszym kichnięciu. Zamiast łykać tabletki z witaminą C, jedz dużo cytrusów. Jeśli masz gorączkę – weź chłodny prysznic lub kąpiel. Pij dużo płynów, zwłaszcza chłodnych napojów i soków owocowych. Wypij gorącą herbatę z sokiem żurawinowym, letni napój z wody, miodu i cytryny. Przy temperaturze powyżej 38 st. C koniecznie idź do lekarza. Utrzymująca się dłużej niż dwa dni wysoka gorączka (szczególnie na początku ciąży) może zaszkodzić dziecku, trzeba ją więc jak najszybciej obniżyć. Lekarz przepisze ci najprawdopodobniej paracetamol i być może, bezpieczny dla ciężarnych antybiotyk. Przy bólu gardła – płucz je letnią osolona wodą (łyżeczka soli na szklankę wody). Pij zimne napoje, ssij zamrożone kostki soku owocowego. Na katar nie ma lekarstwa, ale ulgę powinno ci przynieść nawilżanie powietrza i spanie z głową umieszczoną wysoko.

Infekcje, które wymagają antybiotyków. Niektóre infekcje, m.in. zapalenie pęcherza, nerek, migdałków, oskrzeli, anginę można wyleczyć jedynie antybiotykami. Lekarz prawdopodobnie przepisze ci ampicyline lub penicylinę, od lat z dobrym skutkiem stosowane u ciężarnych. Oczywiście może zalecić także inny lek, który uzna za bezpieczny. Raczej nie będzie to tetracyklina (Doxycyclina), która może zabarwić zęby dziecka, ani streptomycyna, która może zniszczyć jego słuch, ani Chloramphenicol, który może u dziecka spowodować poważne kłopoty z krążeniem krwi.

Biegunka. Na ogół nie wymaga specjalnego leczenia. Najprawdopodobniej zaszkodziło ci coś, co zjadłaś. Jeśli nie jest to poważne zatrucie, objawy powinny ustąpić same najpóźniej po 48h. Pij dużo płynów, żeby nie dopuścic do odwodnienia organizmu. Jeśli po dwóch dobach nadal masz biegunkę, zgłoś się do lekarza.

Grzybica pochwy. Wywoływana przez grzyby chorobotwórcze (zwłaszcza Candida albicans) infekcja pochwy zdarza się w ciąży dość często. Objawy są dość przykre – możesz mieć upławy i uczucie swędzenia lub pieczenia. Lekarz może wtedy przepisać lek przeciwgrzybiczny oraz maść łagodzącą podrażnienie np. Nystatynę i Clotrimazol. Objawy grzybicy złagodzi jedzenie naturalnego jogurtu. Zrezygnuj z kąpieli w wannie (zwłaszcza pełnej piany). Stosuj specjalne płyny do higieny intymnej dostępne w aptece.

Ciąża i choroby

Astma. Dla dziecka, które nosisz w sobie, groźniejsza niż lekarstwa jest twoja nie leczona astma. Podczas ataku choroby obniża się poziom tlenu we krwi. Może go zabraknąć dziecku, gdyby atak się przedłużył. Poradź się lekarza, które leki będą dla ciebie odpowiednie.

Cukrzyca. Nie odstawiaj insuliny, gdyż mogłoby się to skończyć źle i dla ciebie i dla dziecka. Insulina jest niezbędna do utrzymania właściwego poziomu cukru we krwi, a co za tym idzie do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W ciąży mogą ci się częściej zdarzać okresy niedocukrzenia (hipoglikemii), zwłaszcza w pierwszym trymestrze. Dbaj o swoją kondycję, spaceruj, ćwicz w domu. Ściśle przestrzegaj bogatej w węglowodany diety cukrzycowej.

Padaczka. Jeżeli chorujesz na padaczkę, zapytaj twojego lekarza, najlepiej jeszcze przed poczęciem, czy możliwe będzie odstawienie leków. Gdyby się okazało, że musisz je brać, dowiedz się czy możesz zastąpić je innymi, mniej niebezpiecznymi. Największe niebezpieczeństwo wystąpienia wad rozwojowych u płodu istnieje w pierwszych trzech miesiącach ciąży. Po tym okresie nie ma powodu do niepokoju.