poronienia a celakia

Badania dotyczące poronień z zakresu medycyny

Przeprowadzenie badań naukowych wymaga dotarcia do ludzi, otrzymania opisu przebiegu chorób, problemów ze zdrowiem, sprawdzeniem różnych czynników zewnętrznych i środowiskowych. Ta strona ma pomóc we wzajemnym kontakcie lekarzowi jak i pacjentkom. Wszystkie osoby, które mogą pomóc w przeprowadzeniu badań, zachęcamy do kontaktu z ich organizatorami. Im więcej będziemy wiedzieć o poronieniach, tym lepiej.

Poronienia, niepłodność a celiakia

Witam serdecznie,

nazywam się Agnieszka Topczewska- Cabanek, jestem lekarzem, pracuję w Klinice Gastroenterologii i Żywienia Dzieci w Warszawie. Prowadzę badania na temat częstości występowania utajonej celiakii u kobiet z nawykowymi poronieniami (2 i więcej), które do tej pory nie mają dzieci oraz u par z niewyjaśnioną przyczyną niepłodności, starających się o ciążę od co najmniej roku. Jest to badanie wieloośrodkowe, współpracuję z Klinikami w Warszawie, Katowicach, Bydgoszczy i Lublinie.

Celiakia (glutenozależna choroba trzewna) jest to choroba przewodu pokarmowego spowodowana nietolerancją glutenu – białka znajdującego się m. in. w otoczkach nasion pszenicy i żyta. Spożywanie pokarmów zawierających gluten powoduje uszkodzenie błony śluzowej jelita cienkiego, które może prowadzić do zaburzeń wchłaniania różnych składników pokarmowych. Chorobą ta przez wiele lat może przebiegać skrycie, nie dając żadnych dolegliwości. Jedynymi objawami celiakii u dorosłych mogą być np. zaburzenia płodności (nawracające poronienia, niepłodność). Leczeniem celiakii jest ścisłe przestrzeganie diety bezglutenowej. Wycofanie z diety glutenu oraz uzupełnienie niedoborów mikroelementów i witamin umożliwiło wielu kobietom zajść w ciąże i urodzić zdrowe dzieci.

Osoby zakwalifikowane do badania wypełniają anonimową ankietę dotyczącą objawów lub chorób współistniejacych z celiakią (np. niedokrwistość z niedoboru żelaza, choroby autoimmunologiczne tarczycy, wątroby, hyperprolaktynemia itd) a następnie mają pobrane ok. 3 ml krwi w celu oznaczenia swoitych dla celiakii przeciwciał. Nie jest to rutynowe badanie w diagnostyce nawykowych poronień i niepłodności, w związku z tym proponuję to Państwu oczywiście bezpłatnie.

Osoby zainteresowane badaniem proszę o kontakt poprzez e-mail lub telefon komórkowy.

Dodane w marcu 2007:
W chwili obecnej nie są już prowadzone bezpłatnie badania w kierunku celiakii. Wszystkie osoby zainteresowane wykonaniem u siebie tych badań proszę o kontakt e-mail lub telefon komórkowy, wyjasnię jakie badania i gdzie najlepiej wykonać oraz pomogę w interpretacji wyników.

Serdecznie pozdrawiam
Agnieszka Topczewska- Cabanek
atc2001@wp.pl
tel. 0-501-061-864 (po 20:00)