Prolaktyna
Witam! Mam takie pytanie co do prolaktyny. Dwa lata temu leczyłam się - na różne schorzenia żeby mieć dziecko a w końcu okazało się ze mam podwyższoną prolaktynę. Miałam 50 przy normi 25. Dwa miesiące na bromergonie i ciąża Smile Przy tym miałam regularne okresy ale co 24 dni. Na internecie wyczytałam że na podwyższony poziom prl mogą wskazywać cykle krótsze niż 25 dni. I to by się zgadzało. Teraz myślę o drugim dzidziusiu i oczywiście zastanawia mnie prl. Po pierwszej ciąży moje okresy są dłuższe 26 - 28 dni. I takie moje pytanko : czy prl może się sama unormować? Czy jak już raz miałam z nią problem to już zawsze? Proszę o odp.
Odpowiedz
Ja to nie wiem tyle o prolaktynie... więc Ci nie pomogę, na pewno należy regularnie kontrolować. Wszystkiego dobrego!
Odpowiedz
: czy prl może się sama unormować? Czy jak już raz miałam z nią problem to już zawsze? Proszę o odp.
nie jestem specjalista od tego ale 8lat temu gdy mialam 19 lat zaczelismy sie starac regularnie o dziecko..rok czasu nie moglam zajsc w ciaze, w konczu jakis lekarz wykryl ze mam wysoka prolaktyne 27-30 nie pamietam dokladnie...po 3 tyg brania bromergonu zaszlam w ciaze...nie pamietam jakie mialam wtedy okresy ale chyba normalne..teraz 2 razy sprawdzalam prolaktyne-bylo wszystko w porzadku bo w miedzy czasie bylam kolejne 3 razy w ciazy...ale dla wlasnego bezpieczenstwa wprawdz moze najwazniejsze hormony nie tylko prolaktyne.... :lol:
Odpowiedz
ja teraz mam prolaktynę 400 przy normie do 650.To chyba w normie.
W 2007 miałam stwierdzona hipeprolaktynemię( 35 przy normie 25, a po MCV miałam wynik 432).
Generalnie chyba mi prolaktyna sama opadła. Nie brałam bromergonu. To chyba jest możliwe.
Odpowiedz
Ja od kilku lat leczę się na hiperprolaktynemie (mikrogruczolak przysadki). Z tego co wiem, jesli ktoś miał kiedyś problem z prolaktyna, warto ja kontrolować i badać.
Odpowiedz
Witajcie wizytę mam dopiero 15 czerwca dlatego proszę o pomoc.

pierwszy wynik prolaktynę na czczo mam 22,22 norma 5,18-26,53 czyli ok.
a po mcp mam 309,26 norma też wpisana jest 5,18-26,53 i z boku flaga H(czy rozumiem,że za wysokie) czy to już trzeba leczyć? internista przez przypadek zobaczył wynik w karcie i powiedział,że nie jest źle i nic nie wspomniał że muszę koniecznie do endokrynologa pójść.
Co o tym myślicie?
Odpowiedz
Jenny 1983 chętnie bym pomogła bo również mam problem z prolaktyną, ale mnie prolaktyna zawsze za wysoka wychodzi na czczo i nigdy nie robiłam po mcp. Myślę jednak że nie zaszkodzi sprawdzić to u specjalisty Smile
Pozdrawiam
Odpowiedz
Jenny, prolaktyna za wysoka, trzeba skonsultować się z endo, a właściwie z ginem, przepisze coś na zbicie (bromergon, naprolac, albo coś tam jeszcze).
Odpowiedz
dzięki za odp narazie idę do endo, bo do gina czeka się mc na wizytę, porażka.

Hurra do ginka udało mi się zarej na 1 czerwca, więc szybciej dowiem się co u mnie z tą prolaktyną.
Odpowiedz
AniaPiBi byłam u ginki, i te wyniki znaczą,że jest hiperprolatymia czynnościowa, dlatego po mcp wyszło za dużo. W skrócie jak zestresuje się to ten hormon może zablokować owulacje, również to może być powód bóli głowy i plamienia.
mam przepisany diostinex.
Odpowiedz
Jenny, to bardzo dobrze, ze wiesz, o co chodzi. Ten diostinex to podobno drogi, ale bardzo skuteczny lek, przede wszystkim ma mniej skutków ubocznych. Ta prolaktyna to wredna jest...
Odpowiedz
Jenny wczoraj moj sie u androloga dow ze ma za wysoka prolaktyne przy gornej granicy 10 mial 33. 9Ego ma powtorzyc badanie. Zbyt wysoka prolaktyna powoduje zla jakosc spermy, mjm nadz ze to jedynie byl zly dzien i mial ten wynik ze stresu
Odpowiedz
Witam,

pytanie o prolaktynę.
Włąśnie dowiedzieliśmy się, że udało nam się zajść w upragnioną ciążę po długich staraniach i jednym wczesnym poronieniu rok temu.
teraz jest 5 tydzień, na USG wszystko OK.

Jedynie martwi nas poziom prolaktyny.
Przed zajściem żona miała ją na poziomie od 13 do 19 ng/ml.
Na pierwszy badaniu po pozytywnym teście paskowym wyszło :
- prolaktyna 29 ng/ml,
- progesteron 53 ng/ml
- bhcg 112 miu/ml.

Lekarz zalecił pół tabletki Bromergonu.
Powiedział, że mamy się bać wysokiej prolaktyny a nie niskiej we wczesnej ciąży.

Drugi ginekolog do którego chodziliśmy powiedział, że prolaktyna jest Ok i tak trzymać.

W drugim badaniu wyszło, że prolaktyna :
- 9 ng/ml, progesteron
- 48,7 ng/ml,
- bhcg 306 miu/ml.

Odstęp między badaniami 2 dni.
Wszystko OK gdyby nie ta prolaktyna...no i co robić??
Brać dalej ten Bromergon 1/2 tabletki aby utrzymać niską prolaktynę?

przed ciążą żadnych problemó nie było z prl. Owulacje zony super. Problemem było moje słąbe nasienie.

Może ktoś miał podobne doświadczenie?
Wszędzie piszą o wysokiej prolaktynie a o jej niskim poziomie nic.

Dziękuję z góry za radę!
Odpowiedz
Jankes, gratulacje! W ciąży poziom prolaktyny wzrasta naturalnie, nie wiem więc, skąd myśl, by ją na siłę obniżać? Piszesz, że przed ciążą nie było problemów z prl, po co więc Bromergon? Bez sensu. Myślę, że nie ma się co nakręcać - trzeba skonsultować jeszcze z jakimś ginem.
Odpowiedz
Dzięki Ania! Żeby \"olać\" prolaktynę zalecił również inny gin u którego byliśmy wcześniej, a trzeci (bo ten nasz pojechał na urlop od dzisiaj) powiedział, że jeśli chcemy możemy brać ale już prolaktyny nie badać.
Ten co zapisał Bromergon mówił, że prowadził wiele pacjentek i podawał im Brom... żadna nie miała problemów. Chpdzimy do niego od lutego. Dobry fachowiec.
Na razie żona wzięła jednak 1/4 tabletki.

To nasza druga ciąża...wiadomo jak się skońćzyłą pierwsza skoro jesteśmy na tym forum ....i tu nasz strach o dzidzię...
Odpowiedz
Jankes, mogę jeszcze poradzić, żeby zajrzeć na www.nasz-bocian.pl tam na pewno ktoś wie, co zrobić. Powodzenia.
Odpowiedz
Witaj, bociana można powiedzieć znamy na wylot Smile ale dzięki za podpowiedź. Teraz po porostu wyluzujemy jakimś cudem Big Grin i w poniedziałek zbadamy hormonki.
Odpowiedz
Witajcie
mam pytanko: chciałabym sprawdzić czy mój poziom prolaktyny jest juz ok. biorę od kilku miesięcy bromergon, ponieważ była za wysoka po obciążeniu MTC. Od kilku tygodni strasznie wypadają mi włosy a ciąży jak nie ma, tak nie ma.
Boję się że niepotrzebnie biorę ten bromergon. nie wiem czy w trakcie brania tego leku mogę sprawdzić czy PRL się unormowała, czy może muszę go najpierw na jakiś czas odstawić. znowu odstawiać,rozregulować cały cykl i potem znów brać to też mi się nie widzi. będę bardzo wdzięczna za jakieś wskazówki.
Odpowiedz
Witam Was dziewczyny...Jestem po dwóch poronieniach pierwsze-pusta komórka jajowa, druga- zaśniad groniasty. Mija już 9 miesięcy od ostatniego poronienia i robię wszelkie badania i wszystko jest ok ale powiedzcie mi czy poziom mojej prolaktyny jest prawidłowy.Mam 24,09 ng/ml gdzie norma jest 4,79- 23,30. Jest trochę poza normą ale lekarz powiedział że nie mam się tym martwic i co Wy na to kochane.....pozdrawiam....
Odpowiedz
Konwalia, hmmm.... a robiłaś też prolaktynę z obciążeniem? to po 1, a po 2 - przespałaś dobrze noc przed badaniem? zrelaksowałaś się? (byle nie seksem Wink), odpoczęłaś jak należy?
Odpowiedz
tak wszystko spokojnie, może zdenerwowana byłam bo była duża koleja do poboru krwii a jak to mąż ponaglał mnie ale nie wydaje mi sie ze to byłby powód , ach sama nie wiem. Miałam robiona tą zwykłą prolaktynę byłam na czczo i rano. AniaPiBi myślisz ę powinnam zrobić z obciażeniem?????
Odpowiedz
Konwalio, oczywiście są dwie teorie, wykluczające się nawzajem Wink jedni mówią: zrobić, inni: nie trzeba i bądź człowieku mądry Wink ja bym zrobiła, może coś wyjaśni, wtedy łatwiej będzie podjąć decyzję o włączeniu bromergonu (np.).
Odpowiedz
Jankes, taką informacje znalazłam w Internecie
Prolaktyna w ciąży rośnie w miare równomiernie od wartości początkowych 10-20 ng/ml do ok. 200-300 ng/ml w terminie porodu. Po porodzie przy zachowanej laktacji utrzymuje się wysoki poziom prolaktyny rzędu 100-300 ng/ml.
Ja 1,5 miesiąca po poronieniu miałam prolaktynę 9,82ng/ml przy normach 4,79-23,3. Po poronieniu skróciły mi się także cykle do 23-24 dni (wcześniej miałam 26-28 dni). Zrobiłam też badanie progesteronu mam 7,3nnmol/l w 21 dc, ale niespodziewanie na drugi dzień dostałam okres. Mimo to lekarz zalecił kuracje dufastonem co itak nic nie dało bo progesteron mi spadł do 6,3.
Tak więc krótkie cykle chyba niekoniecznie zależą tylko od wysokiej prolaktyny, bo to proces (chyba) bardziej złożony.
Odpowiedz
dzisiaj odebrałam prolaktyne mój wynik:
PRL=587,2 (norma 127-637)
PRL=6029,0 (po 1 godz. po mtc )
jak coś możecie poradzic będę wdzięczna
Odpowiedz
Żadnych norm po obciążeniu?
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości