Tłumaczenie wyników badań histopatologicznych
witam, mam pytanie odnośnie mojej koleżanki. Bardzo starają sie o drugie dziecko. po dwoch latach zaszła w ciążę, okazało się ze jest "puste jajo", miała łyżeczkowanie. po roku nastepnym staran , ta sama sytuacja. co może być przyczyną?
Odpowiedz
Bakteria w nasieniu, np.

Ale chyba jesteśmy w złym dziale do takich pytań.
Odpowiedz
Rozpoznanie "fragmenty doczesnej" chyba nie mówi zbyt wiele?
Odpowiedz
Doczesna to rozpulchniona i przerośnięta śluzówka macicy - to taki stan błony śluzowej, który umożliwia zagnieżdżenie zarodka.
Nie jest to rozpoznanie w sensie przyczyny, a jedynie stwierdzenie faktu, że błona śluzowa macicy była gotowa na zagnieżdżenie - gdy do niego nie dochodzi, to złuszcza się w trakcie miesiączki.
Odpowiedz
(Wed, 12 Grudnia 2018, 08:02:17)polianka napisał(a): Doczesna to rozpulchniona i przerośnięta śluzówka macicy - to taki stan błony śluzowej, który umożliwia zagnieżdżenie zarodka.
Nie jest to rozpoznanie w sensie przyczyny, a jedynie stwierdzenie faktu, że błona śluzowa macicy była gotowa na zagnieżdżenie - gdy do niego nie dochodzi, to złuszcza się w trakcie miesiączki.

Zagnieżdżenie na pewno się odbyło, ponieważ na usg był widoczny zarodek, najpierw z akcją serca, a w kolejnym usg już bez niej Sad
Odpowiedz
Przykro mi bardzo. 

Oczywiście, mogło dojść do zagnieżdżenia i rozumiem, że w Twoim przypadku tak było. 
Chodziło mi o to, że "fragmenty doczesnej" nie są diagnozą, tylko stwierdzeniem obecności błony śluzowej macicy w zebranym materiale - to coś naturalnie występującego i nie mówi nic o przyczynie poronienia.
Odpowiedz
Proszę o pomoc w zrozumieniu wyników badania: (dostałam inne bad, hist-pat.): kosmki trzeciorzędowe, skupienia trofoblastu pozakosmkowego, cechy obrzęku i włóknienia.
Odpowiedz
Co oznacza informacja na badaniu :fragment doczesnej z ogniskami martwicy i naciekiem ropnym oraz przekroje licznych kosmków, z których część jest w stanie obrzęku...
Czy jest to diagnoza zaśniadu?
Odpowiedz
Raczej nie. Zaśniad byłby nazwany zaśniadem.
Odpowiedz
Dziękuję
Odpowiedz
Dzień dobry Doktorze,

mam serdeczną prośbę o interpretację wyników histopatologicznych po poronieniu z 1 stycznia 2019 roku.

---------------
Wywiad: OM  23.10.2018 1xPSN
Rozpoznanie kliniczne: C II 9/6 hbd. poronienie niekompletne

Opracowanie techniczne rutynowe. Materiał pobrany z jamy macicy.

Rozpoznanie:
Fragmenty martwiczo-krwotoczne i częściowo zapalnie zmienionej doczesnej, ogniskowo naciekanej przez trofoblast, fragmenty endometrium późnowydzielniczego. W skrzepei krwi skuoienia unaczynnionych, częściowo wyrodniejących kosmków ciąży wczesnej. Fragmenty endometrium późnowydzielniczego. Obraz odpowiada resztkom po poronieniu ciąży wczesnej.

---------------

Nie mam jeszcze miesiączki więc na usg jeszcze nie poszłam. Czy jest się o co martwić na przyszłość przy planowaniu kolejnej ciąży?
Odpowiedz
Kasiu nie wiem czy obecnie na forum jest aktywny jakiś lekarz.Obraz z hist-pat rzadko odpowiada na pytanie o przyczynę poronienia.Nie mam absolutnie wykształcenia medycznego ,ale sądzę że jest to opis typowy po poronieniu zatrzymanym.O planach odnośnie kolejnej ciąży najlepiej porozmawiaj z lekarzem ginekologiem.
Odpowiedz
(Wed, 06 Lutego 2019, 19:51:01)Mida napisał(a): Kasiu nie wiem czy obecnie na forum jest aktywny jakiś lekarz.Obraz z hist-pat rzadko odpowiada na pytanie o przyczynę poronienia.Nie mam absolutnie wykształcenia medycznego ,ale sądzę że jest to opis typowy po poronieniu zatrzymanym.O planach odnośnie kolejnej ciąży najlepiej porozmawiaj z lekarzem ginekologiem.

Cześć,
byłam już u ginekologa (w czwartek), wynik bez zmian onkologicznych i nic specjalnego tutaj nie ma.
Morfo sportowca, CRP 1 czyli stanu zapalnego w organiźmie nie ma a mocz bardzo dobry. - to wszystko ginekolog powiedział.
Zlecił usg piersi i cytologie bo szyjka macicy była 2 tyg temu zaczerwieniona a na wizycie leciały plamki krwi ale w piątek po południu czyli wczoraj dostałam okres. Więc trudno wywnioskować czy to nadżerka jest.

usg już zrobiłam i mam w lewej piersi dość liczne torbiele wielkości 4 mm - 8,6 mm. Pani radiolog mówiła że są one przez zaburzenia hormonalne po poronieniu a wydzielina z piersi to też efekt tego co się stało ale zwróciła uwagę na tarczycę i ją też zbadam ... mam nadzieję już w poniedziałek. Jeśli jednak torbiele zostaną to one nie są czynnikiem ryzyka raka piersi. Na szczęście!!! Smile

Kolejna wizyta u gina znowu w czwartek by pokazać wszystkie wyniki.
Odpowiedz
Kasiu cieszę się ,że wszystko sprawdzasz.Jeśli chcesz,pisz do nas dalej,ale wtedy treść postów musi być dopasowana do tematyki ,która na forum jest mocno podzielona.Jeśli się badasz i chciałabyś zadać pytanie, bądź podzielić się doświadczeniem ,to może na początek tutaj ? https://www.poronienie.pl/forum/showthre...page=45.To będzie wtedy chyba najwłaściwsze miejsce Smile Tam również pewnie zaglądać będzie więcej dziewczyn Smile
Odpowiedz
witam proszę mi pomóc wskazać prawdopodobną przyczynę śmierci mojego dziecka. Jak pojawiłam się w szpitalu na usg nie stwierdzono wód płodowych (ja nie zanotowałam aby mi one odchodziły) a po porodzie położna powiedziała że dziecko już od jakiegoś czasu nie żyło  

Rozpoznanie kliniczne:
ciąża obumarła. Noworodek owinięty 2xpępowiną wokół szyi. Bezwodzie.
Rozpoznanie sekcyjne:
Martwo urodzony niedojrzały płód płci męskiej 32hdb/1450/43/27/26
Liczne krwiaki: podpajęczynówkowy w okolicy ciemieniowo-potylicznej oraz podskórne w okolicy potylicy, warg, brzycha i moszny. Na szyi widoczne okrężne uszkodzenia skóry.
Całkowita niedodma płuc.
Znaczna autoliza narządów wewnętrznych. Maceracja skóry.
Pęknięcie kości potylicznej po stronie lewej.
Obecności wad wrodzonych nie stwierdzono.
Pępowina długości 71 cm zabezpieczona klipsem.
Wycinki: płuco, nerka, wątroba, mózg, serce
Przyczyna zgonu wyjściowa: niedojrzałość płodu
Przyczyna zgonu wtórna: okręcenie pępowiną
Przyczyna zgonu bezpośrednia: niedotlenienie

BADANIE HISTOPATOLOGICZNE
1. Płuco 2fr 1xcz
- niedodma, przekrwienie
2. nerka 1xcz
-w części rdzennej nerki obecne są rozproszone zwyrodnienia
3. wątroba 1xcz
-autoliza
4.mózg 3fr 1xcz
-autoliza
5.serce 2fr 1xcz
-mięsień sercowy o budowie zwykłej
Odpowiedz
Przyczyną śmierci Twojego dziecka było niedotlenienie, spowodowane zaciśnięciem się pępowiny. Tak wynika z protokołu sekcyjnego. Zmiany lityczne wskazują na to, że zmarło jakiś czas przed narodzeniem. Bardzo bardzo mi przykro Sad(((
Odpowiedz
Witam 
2 marca poroniłam. Właśnie odebrałam rozpoznanie histopatologiczne:
Fragmenta ovi Hbd <10 partim necroticantes.
Fragmenta deciduae in suppuratione et cum thrombosi  vasorum.

Opis mikroskopowy:
Miernie liczne fragmenty błoniasto-gąbczastej, brunatno-wiśniowej tkanki wym. do 4cm,pośród których elementów zarodka nie stwierdza się . 

Dodam, że choruje na niedoczynność tarczycy i przy zapłodnieniu Tsh było poniżej 1. Czy chora tarczyca może być przyczyną poronienia ?
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości