Ankieta dla poloznych - prawdy i mity o poronieniu
W piatek 28.04. odbyla sie prezentacja dla poloznych. Na niej mialysmy ankiete. W sumie wypelnily ja 59 kobiet. Wiec jest juz spora liczba. Prawie 70 pytan, niektore z podpunktami, wiec powyzej 100.

Nie mam czasu na razie, zeby dokladnie to wszystko policzyc, ale o niektorych pytaniach napisze i plis, napiszcie swoje komentarze do tych odpowiedzi:

1) Mala ciaza, mala strata.

tak - 1
nie - 41
nie wiem - 2
to zalezy - 15

17) czy kobieta, ktora poronila jedyna ciaze jest mama? (specjalnie w pytaniu uzylam slowa ciaza a nie dziecko)

tak - 11
nie - 26
nie wiem - 13
to zalezy - 8

45) 10 mcy po poronieniu (w21tc) cotygodniowa wizyta na cmentarzu swiadczy o tym, ze kobieta potrzebuje fachowej pomocy psychologicznej

- kilka \"nie wiem\"
- reszta \"tak\"

Pytania prawnicze - wiekszosc odpowiedzi \"nie wiem\".

* Tylko jedna odpowiedz, ze mozna pochowac dziecko, ktore wazy 3g, 10g, 25g, 50g. Za graniczne uwazano albo 500, albo 300 (najczesciej) albo 100.

* Nikt nie wiedzial, ze 15.10 przypada dzien dziecka utraconego.

* wykonywanie badan po pierwszym poronieniu ma sens - prawie same \"tak\" !!!
* czy szukalaby pani przyczyny poronienia - prawie same \"tak\"
(pytania te dalam w roznych miejscach, zeby nie sugerowac odpowiedzi)

* kobieta wie, jak wyglada poronienie z ksiazek, gazet, rozmow, od lekarza, z innych zrodel... tylko jedna osoba wpisala inne zrodlo INTERNET

* wiele z nich nie znalo faktycznej liczby poronien w Polsce (40 000 bylo jako najwieksza wartosc)

* dzieci do lat 5 lepiej o poronieniu nie informowac - wiekszosc odpowiedzi na \"tak\"

Wyniki ankiety beda umieszczone na stronie - okolice czerwca? lipca? juz po wszystkich prezentacjach.

Pozdrawiam,
Monika
Odpowiedz
Drogie Panie,

Jeśli jest wśród nas osoba, która profesjonalnie zajmuje się analizą danych kwestionariuszowych i byłaby w stanie zrobić to z wynikami, zebranymi przez Monikę, a ponadto podjęłaby się odszukania ewentualnych korelacji, proszę, niech się zgłosi! Monika ma dwójkę małych dzieci i bardzo wiele innych obowiązków, związanych - między innymi - ze stroną i stowarzyszeniem. Jeśli nikt się nie zgłosi, ja to zrobię (lubię \"cyferki\", więc nie będzie to dla mnie katorga), ale nie będzie to analiza, jaką mógłby przedstawić specjalista.

Moniko, bardzo Cię proszę, nie rób tego sama! Masz i tak dużo obciążeń! Efektywny menedżer zaprzągłby w tej sytuacji do pracy innych.. Wink

Serdecznie Was wszystkie pozdrawiam!

Żaneta
Odpowiedz
dzieki dziewczyny za ogorm pracy i za przygotowanie tych danych.
wrzucilam info o tym watku (jak i o prezetnacji) na dlaczegowego organizacyjnego foruma - moze stamtad sie jakis statystyk pojawi.
raz jeszcze wielkie dzieki - za wszystko
a
Odpowiedz
Dziewczyny,

ja jestem statystykiem z wyksztalcenia Big Grin

Potrzeby \"tylko\" kogos, kto przepisze te odpowiedzi do excela, znalezienie dalej korelacji, policzenie %-ow itp. to jest kwestia niewielkiej ilosci pracy.

monika
Odpowiedz
Hej,
Ja, jeszcze ja Wink. Wprawdzie, ze statystykiem z wykształcenia nie mam się co równać, ale swego czasu w statystyce medycznej dużo siedziałam. Tylko, że pewnie dopiero od połowy czerwca, bo widmo uczelnianych obowiązków krąży mi nad głową... Mogę nawet wklepywać. I pewnie o pomoc w przygotowaniu takich ankiet do P-nia się zwrócę.
Jeśli chodzi o odpowiedzi, no cóż, dobrze, że tak wiele odpowiedzi na nie jeśli chodzi o \"wielkość\" straty w odniesieniu do wieku ciąży (mała ciąża, mała strata...) i potrzebie poszukiwania przyczyn po pierwszym poronieniu. Może chociaż nie będzie to w standardach medycznych (koszty, koszty...), ale nie będzie traktowane jako niepotrzebne działania, bo przecież statystyki mówią...
Pozdrawiam,
Monika
Odpowiedz
mamajaromira zglosila sie do wklepania danych - wielkie dziekuje.

magicu, jak juz to bedzie wszystko to zglosze sie do Ciebie na konsultacje, ja to mialam ino \"ciezka, matematyczna\" statystyke, same robale, jak to mawia moj Tata, a ankiete zaraz Ci wysle, to sobie poczytasz. Tam jest taki troche groch z kapusta, ale bylo to swiadome, zeby nie sugerowac odpowiedzi.

Monika
Odpowiedz
Hej
Dziewczyny a może by tak tą ankietę zamieścić gdzies na forum, mogłybyśmy też ją wypełnić tak anoniomowo i porównać wyniki. Sprawdzić jak to zagadnienie widzimy my a jak inne osoby ze środowiska medycznego. Pewnie odpowiedzi beda sie różniły i to pomoże na pozkazanie różnić w pojmowaniu tego samego tematu???
Niestety większośc z nas, tu na forum, ma często większe doświadczenie praktyczne niż teoretyczne.
pozdrawiam
marta
Odpowiedz
Cytat:[autor cytatu=martucha i fasolek]
Dziewczyny a może by tak tą ankietę zamieścić gdzies na forum, mogłybyśmy też ją wypełnić tak anoniomowo i porównać wyniki.

Ta ankieta bedzie do wypelniania - tak poprzez klikanie (bo wtedy idzie od razu do bazy danych i nie trzeba zmudnie gdzies kiedys tego przepisywac). I wtedy bedzie opcja, czy wypelnia ja ktos z personelu, czy ktos z bliskich/otoczenia, czy ktos, kto przezyl poronienie. Ale administrator (czyli wuchowa Big Grin) musi znalezc na to wszystko czas, a na razie go ni ma.

\"Prawie\" gotowa - czyli wklepana z mozliwosciami wyboru itd. - jest ankieta dot. warunkow szpitalnych, trzeba tylko dogladzic, i znow znalezc czas.

Marto - tu przy stronie mozna zrobic wiele, tylko do kazdej rzeczy potrzebny jest czlowiek, ktory to zrobi.

Usciski, poglaszcz brzuszek ode mnie.
Monika
Odpowiedz
Wuchowa
Ja teraz jestem na zwolnieniu lekarskim i mam dużo wolnego czasu. Jeśli mogłabym Ci pomóc, jakoś się przydać, to bedzie mi bardzo miło.
pozdrawiam
marta
Odpowiedz
Cytat:[autor cytatu=martucha i fasolek]
Jeśli mogłabym jakoś się przydać, to bedzie mi bardzo miło.

Martucho i fasolku Big Grin,

przepraszam, ze dopiero teraz, ale nie wiem w co rece wlozyc najpierw.

Podaje Ci moj adres wuch@gazeta.pl. Jesli masz czas, to pisz.

W czym mozna pomoc?
Jesli masz choc niewielkie informatyczno-techniczne przygotowanie, to byloby super.

Jesli nie, to mozna:
- przygotowac baze dot. laboratoriow, cen badan, badan, ktore sie tam wykonuje (w sieci coraz wiecej firm ma swoje strony). Niektore badania wykonywane sa rzadziej i np. moga pojawic sie problemy ze znalezieniem laboratorium, ktore wykonuje badanie poziomu niektorych przeciwcial.
- baze adresowa (e-mailowa): gazetek dzieciecych, medycznych, instytucji lekarskich itd., wojewodzkich konsultantow ds. ginekologii (juz niedlugo bedziemy wysylac info o stronie, stowarzyszeniu itp.)
Jesli na cos sie zdecydujesz, to daj znac, podam dalsze szczegoly.

Monika
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości