Ciaza po operacji (laparotomii) wycięcia mięśniaków + endometrioza (adenomioza)
#1
Hej, 
Chciałam zapytać, czy jest może na forum osoba, któta starała się/zaszła w ciąże po wycięciu mięśniaków (laparotomia) z koniecznością otwarcia  jamy macicy podczas operacji. 
Dodam, że choruje na endometrioze (w tym adenomiozę), po operacji na endo (laparoskopia) zaszłam w ciąże z trzema mięśniakami, ale straciłam Synka w 16 tyg. Po poronieniu mialam operacje na mięśniaki. Po roku od tej operacji wrócilismy do staran,  zaszłam w ciąże, ale okazała sie biochemiczna. 

Pozdrawiam Was.
Odpowiedz
#2
Jukko obawiam się, że nie ma tu obecnie takich osób. Samo otwarcie macicy ma wiele kobiet (w trakcie CC) i najczęściej nie ma przez to problemów w kolejnych ciążach. Z pewnością została blizna, ale ona raczej miałaby większy wpływ w dalszych etapach ciąży niż na ciążę biochemiczną. Pytanie natomiast czy przez to otwarcie nie zrobiła się większa adenomioza, a ona już może utrudniać implantację. Najczęstszą przyczyną takich wczesnych strat jest jednak wada genetyczna zarodka, gdyby sytuacja się powtarzała to może warto zbadać nasienie partnera w tym fragmentację chromatyny a także pójść w badania immunologiczne. Endometrioza może zaburzać działanie układu odpornościowego, także może warto iść tym tropem. Trzymam za Ciebie kciuki.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości