[oddzielony] Badania do pracy
BADANIA DOTYCZĄCE PORONIENIA W DOŚWIADCZENIU MĘŻCZYZN - OJCÓW

W ramach studiów doktoranckich z pedagogiki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II przygotowuję pracę doktorską dotyczącą problematyki poronienia. Szczegółowym zagadnieniem, które chciałabym poznać i jak najrzetelniej opisać jest doświadczenie poronienia widziane oczami mężczyzn - ojców. W swoich badaniach chcę pochylać się nad zjawiskiem poronienia jako doświadczenia rodzinnego, a więc takiego, które chociaż przede wszystkim dotyczy kobiety, jest też w konkretny sposób przeżywane przez mężczyznę i na niego także wpływa.

Przyglądając się doświadczeniu poronienia niejako z boku, czytając o nim, słuchając relacji, rozmawiając z osobami, które utraciły dziecko czy wspierały osobę po stracie, zauważyłam wielką potrzebę szerszego zgłębienia tego tematu, ale też potrzebę wysłuchania ze strony rodziców, potrzebę stworzenia sieci wsparcia czy ustalenia regulacji prawnych wspierających w godnym przeżywaniu poronienia.

I tu przechodzę do mojej wielkiej prośby do Państwa. Aby badania mogły w ogóle zaistnieć i aby ich wyniki były rzetelne, bardzo potrzebuję nawiązać kontakt z mężczyznami, którzy doświadczyli poronienia i którzy oczywiście zgodziliby się tym doświadczeniem podzielić. Badanie przeprowadzane jest metodą wywiadu skoncentrowanego na problemie z elementami wywiadu narracyjnego, co oznacza, że podczas indywidualnego spotkania mężczyzna będzie miał możliwość swobodnej wypowiedzi. W badaniu nie ma mowy o wypełnianiu jakichkolwiek kwestionariuszy czy zmuszaniu do udzielenia odpowiedzi na konkretne pytania. Ze względu na niezwykle delikatną i trudną problematykę została wybrana metoda, która nie narzuca konkretnych pytań, ale daje przestrzeń do opowiedzenia o tym, o czym osoba badana chce i o czym jest w stanie mówić, przy jednoczesnym zapewnieniu anonimowości i dostępu do wyników badań po ich zakończeniu.

Z góry bardzo dziękuję za każdy kontakt i pomoc w poszukiwaniu osób chętnych do wzięcia udziału w badaniu.
Lokalizacja właściwie nie ma tu znaczenia - jestem w stanie dojechać w różne miejsca w Polsce. Dziękuję!

tel. 662 301 770
e-mail: bozena.babul@gmail.com

Z wyrazami szacunku,
Bożena Miernik
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości