Polimorfizm Apal IGF-2
#1
Dzien dobry,
Mam pytanie o polimorfizm w/w genu. Czy może on być powodem poronień? Czy są pary gdzie mężczyzna ma ten polimorfizm i udało im się ?
Szukałem informacji w sieci ale są bardzo szczatkowe i z reguły są to hipotezy niż potwierdzone informacje.
Odpowiedz
#2
(Fri, 26 Października 2018, 12:00:31)Blicc napisał(a): Czy może on być powodem poronień?

Tak, może. Ale poronienia nie determinuje, więc to zależy...

Bo weź pod uwagę, że samo sformułowanie "polimorfizm" oznacza współwystępowanie w populacji kilku wariantów genu, a nie jakiejś aberracji, mutacji nieprawidłowej, błędnej w stosunku do wzorca. Coś jak różne kolory oczu (choć to niezbyt bliskie porównanie, bo na to wpływa więcej niż jeden gen w bardziej złożony sposób). Ogólnie mówiąc polimorfizm może mieć znaczenie w jakiejś sprawie, ale sam fakt istnienia polimorfizmu jest tylko istnieniem różnorodności wersji danego genu.

Zatem polimorfizm może sprawiać, że któryś z wariantów może wpływać na zwiększenie zagrożenia poronieniem, a inny nie, a jeszcze inny wręcz przeciwnie, bo nawet chroni, a nieraz zależy to jeszcze od kombinacji innych elementów.

W przypadku polimorfizmu genu, o który pytasz, jeden z wariantów genu jest faktycznie traktowany jako zwiększający ryzyko poronienia kilkakrotnie - co nie oznacza jeszcze przesądzenia losu ciąży, lecz wzrost prawdopodobieństwa poronienia. By ocenić, czy to dotyczy Ciebie, musisz wiedzieć, który wariant polimorficzny genu masz konkretnie (lub który Cię interesuje).
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości