Poronienie i rosnący hormon Beta HCG
Witam,

Dnia 30.04 tego roku nastąpiło u mnie poronienie biochemiczne w 7 tygodniu ciąży. Dnia 04.05 wylądowałam w szpitalu na oddziale SOR Ginekologiczny z silnym bólem brzucha gdzie miałam wykonane USG i lekarz stwierdził "Gdybym nie widział zdjęcia z 5 tyg ciąży i tego pęcherzyka w macicy nie zorientowałbym się, że była Pani w ciąży" + dodatkowo zlecił wykonanie dwóch badań krwi celem oznaczenia poziomu hormonu beta HCG. Wyniki wykonałam 5 i 7.05 i ich wyniki wykazały rosnącą tendencję kolejno 2270 jednostek i 2716 jednostek. Wczoraj byłam u ginekologa który poprosił mnie o zrobienie kolejnego badania beta HCG (w dniu dzisiejszym wyniosło 3044 jednostki).
Konkluzja lekarzy jest taka: wg USG macica jest oczyszczona i nie ma pęcherzyka poza macicą + podobno nic nie wskazuje na zaśniad groniasty. Czym może być spowodowany w takim układzie wzrost beta HCG? Czy ktoś z Was jest w stanie mnie naprowadzić jakie badanie dodatkowe powinnam wykonać do kogo udać się z poradą?

Bardzo niepokoi mnie ten fakt rosnącego beta HCG.
Będę wdzięczna za każdą informację.
Z góry bardzo dziękuję za wszystkie informacje.
Odpowiedz
(Wed, 09 Maja 2018, 22:11:19)adelajda88 napisał(a): podobno nic nie wskazuje na zaśniad groniasty

A wyniki histopatologiczne już też są znane?

Beta powinna spadać. Jej wzrost słusznie traktujesz jako objaw niepokojący i nie wolno tego zignorować.
Trudno mi powiedzieć, jak szybko można wiarygodnie ocenić i coś potwierdzić lub wykluczyć, ale nie tylko przy zaśniadzie to się zdarza. Są także inne powikłania wpływające na betę, również nowotworowe, przy tym groźniejsze od "zwykłego" zaśniadu.

W grę wchodzi jednak nadal "po prostu" jakieś niedoczyszczenie macicy albo przeoczenie ciąży pozamacicznej. Sam fakt zaobserwowania pęcherzyka w macicy jednoznacznie jej nie nie wyklucza i to nie jest w tym celu wystarczające.

(Mon, 02 Kwietnia 2018, 21:34:07)DzikaMysz napisał(a): Wiesz, co to ciąża ektopowa, pozamaciczna? Pewnie wiesz, tak tylko retorycznie o to pytam. Większość kobiet ją kojarzy, przynajmniej ze słyszenia. Natomiast mało się wspomina (pewnie dlatego, że to rzadsze przypadki) o ciąży heterotopowej, specyficznej ciąży bliźniaczej/mnogiej, w której przynajmniej jeden zarodek rozwija się w macicy, a drugi ektopowo.
(...)
Zasugerowanie się zarodkiem w macicy sprzyja przeoczeniu innego poza nią. Ciąże ektopowe i tak bywają trudne diagnostycznie, a heterotopowa tym bardziej.
Idź do sensownego ginekologa, jeśli masz taki wybór, choćby prywatnie, niech Cię zbada na dobrym USG ponownie na wszelki wypadek po tych paru dniach i pod tym kątem(...).

Ciąża ektopowa, to nie tylko ciąża jajowodowa. Zarodek może się rozwijać także poza jajowodem, w jamie brzusznej. Skoro "nic nie widać" w miejscach typowych, to tym bardziej trzeba się przyglądać miejscom nietypowym.
Wiem, że to, co napisałam, spotęguje Twoje obawy, ale choć nie chcę, byś wpadła w panikę, to na niedomówienia sobie pozwolić nie możemy. Bez obserwacji i lekarza się teraz nie obejdziesz. Internet bywa pomocny, ale na nim nie polegaj. Oby to było chuchanie na zimne, na ten moment nie dzieje się nic, co by panikę budziło, ale zdawać sobie z tego sprawę trzeba.
Wszystko, poza niedoczyszczeniem, to są rzadkie przypadki. To nie jest dramatycznie wysoka beta, choć wzrost niepokoi, więc może tylko to jest przyczyną także u Ciebie. Mam nadzieję, że skończy się na strachu.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości