Przeciwciała przeciw jądrowe ANA1 i ANA2 dodatnie! co to oznacza?
Hej... sprawdziłam właśnie moje wyniki badań, które robię po 4 poronieniach... pewno wiele z was czytało moja historię... do rzeczy - w wynikach wyszły przeciwciała przeciwjądrowe ANA1 i ANA2 DODATNIE... nie mam jeszcze wszystkich badań, wiec do lekarza wybieram sioe pod koniec września, ale bardzo mnie to zaniepokoiło... pomoże mi ktoś?
Odpowiedz
Dodatnie ana oznaczają problemy autoimmunologiczne, w ciąży są wskazaniem do podania encortonu. Często są też przeciwskazaniem do wykonania szczepień limfocytami partnera.Generalnie nie martw się na zapas, lepiej jak coś wychodzi w badaniach wiadomo wtedy jakie leczenie zastosować i w którą stronę pójść.
Odpowiedz
Sama jestem posiadaczką dodatnich ANA.
Jakie masz miano ?

Generalnie to wykładnik procesów autoimmunologicznych w organizmie.
Trzeba zrobić dokładny profil reumatologiczny.
Pomocny reumatolog.
Sprawdzić tarczycę - antytpo, antytg, tsh, ft4, ft3.
Także przy poronieniach nawracających na tle immunologicznym.

Spokojnie, w ciąży na to bierze się encorton. Niestety wzrasta ryzyko cukrzycy ciążowej, ale nie musi wystąpić.
Na pewno clexane i aspiryna do tego.

Badałaś mutację MTHFR i homocysteinę, czy nie potrzebujesz więcej kwasu foliowego?
Odpowiedz
Mamo Aniolkow, ja rowniez mam przeciwciala jadrowe ANA2, moze pomozesz mi w interpretacji? Za pierwszym razem mialam miao 1:160, teraz 1:80 typ swiecenia homonogenny (choroba hashimoto i te dwie mutacje MTHFR) ale czytałam, że to drugie miano interpretuje sie jako wynik negatywny. I drugie pytanie czemu kolejne badanie wykazalo nizsza wartosc miana?
Odpowiedz
A widzisz, masz jednak dodatnie ANA.
Najprawdopodobniej to przez Hasimoto, ale też poronienia na tle immunologicznym, ale wtedy częściej świecenie ziarniste, nie wiem jak z homogennym.
Granica miana chyba 1:60.
Warto rozważyć encorton w ciąży, choćby 5 mg przed ciążą i potem przez ciążę.
Pogadaj o tym z lekarzem.

U mnie było miano 1:100 i brałam encorton przez ciążę.
Ważne u Ciebie unormowanie tarczycy, ale nie oszukujmy się, nie przez nią strata w 28 tc., ale skupiłabym się głównie na trombofilii.
Odpowiedz
Dziękuję Mamo Aniołków! Spróbuję porozmawiać.. aczkolwiek trochę się boję bo do tej pory lekarze unosili się honorem gdy coś sugerowałam odnośnie leczenia. Nie chcę sobie nagrabić u nowego lekarza.. Co do tarczycy to w ciąży i teraz wyniki mam w normie (tsh, ft3, ft4) zresztą i z morfologią nie było żadnych problemów Sad Jak to powiedziała lekarka \"ciąża książkowa\", a maleństwa nie ma ;((
Odpowiedz
Cytat:[autor cytatu=Mama Aniolka Adasia]Jak to powiedziała lekarka \"ciąża książkowa\", a maleństwa nie ma ;((
To o niczym nie świadczy. Trombofilia to cichy zabójca.
Odpowiedz
Myslalam ze mi nie dodało kiedyś tego postu Wink Wink oto wyniki badań, które miałm zrobione póki co:
Homocysteina Homocysteina 9,40 µmol/l 0,00 12,00 N

PPJ test przesiewowy (ANA1) met. IIF PPJ test przesiewowy (ANA1) met. IIF dodatni
Metodą immunofluorescencji pośredniej (IIF) na komórkach HEp-2 STWIERDZONO obecność przeciwciał przeciwjądrowych

PPJ test kompleksowy (ANA2) met. IIF, DID PPJ test kompleksowy (ANA2) met. IIF, DID dodatni
Metodą immunofluorescencji pośredniej (IIF) STWIERDZONO obecność przeciwciał przeciwjądrowych w mianie 1:640 dających na komórkach HEp-2 obraz świecenia jąderkowy.

Metodą immunodyfuzji NIE WYKRYTO przeciwciał przeciw antygenom z grupy ENA (rozpuszczalnym antygenom jądrowym i cytoplazmatycznym).

P/c. p. beta-2-glikoproteinie I P/c. p. beta-2-glikoproteinie-1 IgG 2,51 SGU

P/c. p. beta-2-glikoproteinie-1 IgM 3,44 SMU

P/c. p. protrombinie w kl.IgG i IgM ( łącznie ) met.ELISA P/c. p. protrombinie IgG 2,90 U/ml

P/c. p. protrombinie IgM 0,69 U/ml

P/c. p. fosfatydyloserynie P/c p. fosfatydyloserynie IgG: 3,18 GPS U/ml
P/c p. fosfatydyloserynie IgM: 8,26 MPS U/ml

P/c. p. fosfatydyloinozytolowi w kl. IgG i IgM ( łacznie ) met. ELISA P/c p. fosfatydyloinozytolowi IgG: 3,20 GPL-U/ml

P/c p. fosfatydyloinozytolowi IgM: 0,46 MPL-U/ml

Antykoagulant toczniowy Antykoagulant toczniowy: ujemny
P/c. p. antygenom łożyska P/c. p. antygenom łożyska ujemny
Metodą immunofluorescencji pośredniej NIE STWIERDZONO obecności przeciwciał przeciw antygenom łożyska.
do tego BIAŁKO S 106 I BIAŁKO C 86

reszte badań, w tym badania chorób tarczycy bede robić we wrześniu.... mam nadzieje ze dadzą mi jakąś odpowiedz...
Odpowiedz
Hej Marysia,widze ze ty przezylaa to samo rok temu co ja teraz...any,i inne takie,powiedz mi czy ty mialas robione szczepienia limfocytami meza? Wyjasnila sie chodz troszke twoja sytuacja? Jestem bezradna...
Odpowiedz
Kiki wiec tak: po konsultacji z reumatologiem i zrobieniu ANA3 okazało sie, ze jest wszystko ok. W tym badaniu ANA3 miałam wszędzie same minusy co oznacza, że badanie ANA2 jest nie do końca prawdziwe - tak powiedziała mi pani reumatolog, że to dodatnie ANA2 mogło być "indukowane" sztucznie przez ciążę, a ze miano miała mniskie i zero innych objawów TOCZEŃ wykluczyła. Dała skierowanie do poradni immunologicznej, zeby mi powtórzyli wszystkie badania - niestety nie poszłam bo okazało sie,że jestem w ciaży gin kazał mi leżeć przez kilka dni wiec sie bałam jechać 2 godz busem a był taki straszny upał wtedy...
Jedyny problem z tym dodatnim ANA jest taki, że mnie deskwalifikuje w sprawie szczepień limfocytami... ratują mnie jakieś wlewy, które są strasznie drogie i z tego co zrozumiałam niedostepne w Polsce.
U mnie sytuacja wyglada tak, ze zarówno genetyk jak i ginekolog za powód strat uważają MUTACJE GENU V LEIDEN zatem tę ciaże mam prowadzoną z włączeniem profilaktyki przeciwzakrzepowej w dużych dawkach... jesli tym razem sie nie uda... zostaje to zerowe allo... ale z tym chyba już sobie odpuscimy...
Pewnie niewiele Ci pomogłam... z tego co widziałam masz niskie miano ANA2 a ANA3 ujemne wiec zostaje ci czekać co powie reumatolog...
Odpowiedz
Trzymam kciuki bardzo mocno i dziękuję za odpowiedź tak wizytę mam na 14 października do jakiejś pani profesor do poradni krwi coś takiego w skrócie,ale jeszcze niewiadomą czy obejmie mnie diagnostyka bo poroniłam dwa razy... do tej pory mamy się spotkać z dr który ma nam opowiedzieć o szczepionkach...i dać kolejne badania... Trzymam jeszcze raz kciuki bardzo mocno...!!!! Też słyszałam o wlewach i niestety nas na nie nie stać w tej chwili...a wiesz może czy można poprowadzić ciążę bez tych szczepień?ale chyba sobie odpowiem że te badania na zespół są najważniejsze... Bo tam może być przyczyną jak u ciebie...Pozdrawiam i przesyłam dużo szczęścia. Wink
Odpowiedz
Z tego co ostatnio się dowiedziałam to w Krakowie dr S. szczepi jeśli ANA3 są ujemne, niezależnie od wyników ANA2 ale nie wiem czy nie ma innych obostrzeń. Szczepienia to ostateczność ja je miałam i się udało ale znam osobiście dziewczynę z 0%mrl, która urodziła zdrowe dziecko bez tej metody.
Odpowiedz
(Tue, 01 Września 2015, 20:00:54)dezuzia78 napisał(a): Z tego co ostatnio się dowiedziałam to w Krakowie dr S. szczepi jeśli ANA3 są ujemne, niezależnie od wyników ANA2 ale nie wiem czy nie ma innych obostrzeń. Szczepienia to ostateczność ja je miałam i się udało ale znam osobiście dziewczynę z 0%mrl, która urodziła zdrowe dziecko bez tej metody.

Dziękuję,tak wiem że dr S dostałam skierowanie do niego, ale ponoć coś tam z tym jego laboratorium z którym ma umowę coś nie tak czy jakoś takWinkw sensie ze narazie nie robi tych szczepień i sprawa ma się wyjaśnić na dniach...także jestem umówiona na wstępną rozmowę i się okaże...jestem z Krakowa więc to akurat byłoby super bo jak nie uda się to kurcze już niewiem....akurat czytałam właśnie ze ta metoda to 50/50 ja na szczęście Ana 3 ujemne a nie wiesz ta dziewczyna była na lekach? Pewnie tak..a przepraszam że zapytam... Koszt jednej szczepionki w jakich granicach się miesi bo ja mam dane z lat do tyłu... Wiecie ja czytam czytam o tych metodach skuteczności ubocznych skutkach,śmieje się że przeczytałam cały internet jak Chuck Norris..
Bardzo Ci dziękuję za odpowiedź...
Odpowiedz
Koleżanka z 0%mrl donosiła ciążę na dużych dawkach progesteronu,był dostępny wtedy też caprogest w zastrzykach. Dodatkowo acard i clexane,miała też encorton bo ma hashimoto. Ja z kolei miałam szczepienia w 2012 to koszt szczepionki 600 zł o ile dobrze pamiętam, miałam 3 i potem w ciąży doszczepianie. U nas mrl wzrósł do 34% i to wystarczyło by donosić ciążę, oczywiście leków brałam sporo więc nie wiadomo z całą pewnością co zadziałało. 
Odpowiedz
(Wed, 02 Września 2015, 21:50:56)dezuzia78 napisał(a): Koleżanka z 0%mrl donosiła ciążę na dużych dawkach progesteronu,był dostępny wtedy też caprogest w zastrzykach. Dodatkowo acard i clexane,miała też encorton bo ma hashimoto. Ja z kolei miałam szczepienia w 2012 to koszt szczepionki 600 zł o ile dobrze pamiętam, miałam 3 i potem w ciąży doszczepianie. U nas mrl wzrósł do 34% i to wystarczyło by donosić ciążę, oczywiście leków brałam sporo więc nie wiadomo z całą pewnością co zadziałało. 

Bardzo Ci dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.
Odpowiedz
(Tue, 01 Września 2015, 22:23:07)KIKI napisał(a):
(Tue, 01 Września 2015, 20:00:54)dezuzia78 napisał(a): Z tego co ostatnio się dowiedziałam to w Krakowie dr S. szczepi jeśli ANA3 są ujemne, niezależnie od wyników ANA2 ale nie wiem czy nie ma innych obostrzeń. Szczepienia to ostateczność ja je miałam i się udało ale znam osobiście dziewczynę z 0%mrl, która urodziła zdrowe dziecko bez tej metody.

Dziękuję,tak wiem że dr S dostałam skierowanie do niego, ale ponoć coś tam z tym jego laboratorium z którym ma umowę coś nie tak czy jakoś takWinkw sensie ze narazie nie robi tych szczepień i sprawa ma się wyjaśnić na dniach...także jestem umówiona na wstępną rozmowę i się okaże...jestem z Krakowa więc to akurat byłoby super bo jak nie uda się to kurcze już niewiem....akurat czytałam właśnie ze ta metoda to 50/50 ja na szczęście Ana 3 ujemne  a nie wiesz ta dziewczyna była na lekach? Pewnie tak..a przepraszam że zapytam... Koszt jednej szczepionki w jakich granicach się miesi bo ja mam dane z lat do tyłu... Wiecie ja czytam czytam o tych metodach skuteczności ubocznych skutkach,śmieje się że przeczytałam cały internet jak Chuck Norris..
Bardzo Ci dziękuję za odpowiedź...

Ceść.. jestem tu nowa po pięciu poronieniach, czy możesz mi napisać na priv maila co to za specjalista z krakowa dr S? pozdrawiam..
Odpowiedz
Hej tym zajmuje się dr Sacha.. Jeszcze nic o nim niewiem bo wizytę mam dopiero w październiku... Tyle co z forum i internetu...bardzo mi przykro z powodu twoich poronienien..
Odpowiedz
Hej

Wracam z wizyty od hematologa, czy jest możliwe że raz się ma ANA dodatnia a raz nie ?

W maju wyszło mi że mam 1:160 ziarniste, a teraz miałam robiony komplet badań u hematologa m.in też ANA i mam wyniki takie:

ANA 1: 0,30
negatywny <0,8
wątpliwy 0,8-1,2
pozytywny >1,2

ANA 2: 0,30
normy te same co ANA 1

ANA 3 : same - , tylko po tych wszystkich pozycjach typu RNP, Sm itd ostatnia pozycja to kontrola (Ws) +++ ( co oznacza silnie pozytywny)

Dziewczyny co to oznacza ? Tzn to że teraz niby są negatywne a były pozytywne, może tak być? I co to jest ta kontrola ? Dodam że wcześniejsze wyniki robiłam w innym laboratorium i w tych ANA 3 nie było tej pozycji kontrola.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości