Ciąża po poronieniu a L4
W becie, którą robiłam 4 dni temu wyszło, że 3 tydz. Smile
Odpowiedz
A mnie bardzo dziwi to, że w Polsce wciąż uważa się pracę z komputerem za szkodliwą! Tego chyba nie ma nigdzie indziej na świecie, np. w UK. Ciekawi mnie na czym ta szkodliwość miałaby polegać. Bo rozumiem dźwiganie non-stop, praca fizyczna, ale komputer?
Odpowiedz
To wytyczne jeszcze z czasów, gdy promieniowanie elektromagnetyczne monitorów miało istotne natężenie. Należy jednak pamiętać, że brano także pod uwagę pole elektromagnetyczne nie tylko monitorów, ale ogólnie emitowane przez urządzenia elektryczne i elektroniczne znajdujące się w pomieszczeniach komputerowych, w tym same komputery dawnych generacji. Niektóre z nich są sporych rozmiarów, a słowo komputer jest tu symboliczne i nie oznaczało tylko zwykłego PC-ta - chodziło raczej o szeroko rozumiane urządzenia komputerowe i monitory oraz emisję pola i promieniowania.
Liczyły się także skojarzenia z pracą siedzącą w wymuszonej pozycji, wymuszone natężenie i skupienie wzroku i inne detale niekoniecznie identyczne dla pracy biurowej w ogólnym sensie.
W Polsce dość na to chuchano, jeśli chodzi o ochronę ciężarnych, niekiedy na wszelki wypadek, bo trudno było przewidzieć możliwe do wystąpienia skutki po latach. No i tak w dużej mierze zostało, choć, oczywiście, sprzęt poszedł naprzód, a wiele obaw się nie potwierdziło w wersji demonizującej.

A tak ogólnie o PEM http://cygnus.et.put.poznan.pl/~szostka/bhp.pdf
Co Wam będę żałować pasjonującej lektury... Tylko bez paniki, komputery nie zabijają szybko, jak widać po mnie, aczkolwiek skutecznie pozbawiają rozumu... Po lekturze (uprzedzam, że tylko dla osób o mocnych nerwach lub szukających dobrego sposobu na bezsenność) może dojdziecie do oszałamiającego wniosku, że właściwie wszystko wokół gryzie, sam komputer i monitor to drobiazg, za to taki telefon komórkowy - to hohoho... A tak niewinnie wygląda...
Odpowiedz
DzikaMysz, to samo słyszałam i czytałam w sprawie komputerów i potwierdzał mi to w zasadzie też lekarz, najważniejsze by pamiętać by jak najczęściej się ruszać/zmieniać pozycję. Nie ukrywam, że sama nie spotkałam się jeszcze z firmą która ten przepis o 4 h pracy przy komputerze by przestrzegała.
Odpowiedz
No myślę że najgorzej jest z tą wymuszoną pozycją ciała. Teraz jeszcze nic ale martwię się jak to będzie później w większej ciąży...
Odpowiedz
W wyższej ciąży, jeśli będziesz się męczyć, to chyba będzie to dobry moment na porozmawianiu z lekarzem o L4. Praca pracą, ale chyba wiadomo, co jest najważniejsze. Poza tym ja wychodzę z założenia, że w sytuacji, kiedy jest Ci już naprawdę ciężko, nie ma sensu się poświęcać. I tak nikt nie doceni tego, że pracowałaś dłużej miesiąc czy dwa.
Odpowiedz
Aniami, wydaje mi się, że to bardzo indywidualna kwestia wiadomo, że jeśli będzie to bardzo męczące dla Ciebie to nie ma sensu na siłę siedzieć i udawać, że jest ok. Może okazać się też, że będziesz to wszystko tak dobrze znosić, że dłuuuuuuugo takiej potrzeby nie będzie. Ja wychodzę z założenia tego co vita, póki będę czuć się dobrze, nie będzie żadnych przeciwwskazań ze strony lekarza to mam zamiar pracować nawet z tego względu, że gdybym siedziała w domu to chyba bym zwariowała Smile, ale jeśli cokolwiek będzie się działo nie będę wtedy na pewno zastanawiała się długo nad L4. Ja nie wiem jak to do końca traktują w mojej firmie ale chce po macierzyńskim wrócić do pracy a nie dostać na dzień dobry wypowiedzenie. Męczyć się nie mam zamiaru ale też bez potrzeby na L4 myślę, że nie ma sensu uciekać.
Odpowiedz
Na właśnie tez mam zamiar tak do tego podejść. Praca pracą ale najważniejszy Dzieć.
Odpowiedz
w 1 ciąży od razu poszłam najpierw na urlop potem na zwolnienie- mimo, że leżałam brałam leki nie było szczęśliwego finału
w2 ciąży zaparłam się, że będe pracować do 12-14tyg- do pracy dojeżdzam 60 km, praca niby przed komputerem, ale bywa, że ze ścierką sie biega i ciężary przenosi. lekarz zdecydował inaczej w 7 tc wylądowałam na l4 z kosmówka odklejoną w 50%. leżałam i płakałam, że chcę do pracy, bo co sobie pomyslą, że raptem 3 miesiace mineły i znów l4, a ciaża i tak obumrze. po 10 dniach krwiaki były dużo mniejsze a ciąza żywa-nadal l4. po 14 dniach krwiaków brak ciąża żywa- od tego momentu nie ryzykuję i biorę l4, tymbardziej, że wiem w którym momencie mi się ta kosmówka odklejać zaczęła (oczywiście w pracy i naprawdę to poczułąm). teraz już nikt by mmi nie kazał ładowac się z brzuchem do auta codziennie jechać do pracy i wracać z niej o 22, do tego ta szyjka; myślę jednak, że gdybym na początku 2 trymestru wróciła na trochę do pracy teraz mogłby być o wiele gorzej, skoro mimo leżenia od poczatku ciąży i tak szyjka nie daje rady
Odpowiedz
Animatua życzę Ci szczęśliwego finału. U was na sierpniówkach to strasznie dużo się dzieje... Oby te ciężkie chwile zaowocowały dzidziusiami urodzonymi mimo wszystko w terminie.

Ja to mam lekką pracę, nic nie muszę nosić, tylko to siedzenie. 7-15 i do domu. Długo też nie jadę i jeżdżę autobusem.
Odpowiedz
https://www.poronienie.pl/forum/showthread.php?tid=2440

Na dole dołożyłam Rozporządzenie z wykazem prac wzbronionych kobietom, w tym prac wzbronionych kobietom w ciąży.
Odpowiedz
Orientujecie się kto płaci za pierwszy miesiąc L4 w ciąży - pracodawca czy ZUS?
Odpowiedz
Za pierwszy miesiąc zwolnienie zawsze płaci pracodawca.
Odpowiedz
Co do pracy przy komputerze to mój poprzedni gin był mocno przekonany, że jest wskazaniem do L4 i chciał mnie wysłać już od początku ciąży - i ze względu na pozycje siedzącą, i promieniowanie, sieci bezprzewodowe itp.. Mówił że może szkodzić dziecku. Nie wiem tylko czy miał na myśli każdą czy w moim przypadku -12 komputerów i monitorów w jednym pokoju bez możliwości skrócenia czasu pracy przy kompie poniżej 8 godzin.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości