Trombofilia
Pisałam wyżej, że idę na dniach do hematologa więc to on zdecyduje, zapytałam tylko żeby mieć jakakolwiek orientacje co brać. W dzisiejszych czasach czasem trzeba być mądrzejszym od lekarza i trzeba mu podpowiadać bo sam nie zadecyduje.....niestety jest coraz więcej takich lekarzy a mniej konkretnych.
Odpowiedz
Niezapominajko, być może, ale tylko lekarz może wziąć odpowiedzialność za to, co Ci przepisze. Nikt inny. Poza tym wyraźnie napisałaś: \"Chcę wiedzieć, co musi mi przepisać\".
Odpowiedz
Dokładnie tak jak mówi Pibi.
Ja daję tylko sugestię, ale musisz mieć lekarza, który na tych lekach Cię poprowadzi.
Nie zrozumiałam za bardzo z epizodem zakrzepicy, bo jeżeli masz teraz zakrzepicę to wymaga to natychmiastowego leczenia w szpitalu.
Odpowiedz
Mam obecnie zakrzepicę i biorę clexane 100 i nie muszę być w szpitalu, tak twierdzą lekarze.....
Odpowiedz
To dziwne.. szczególnie, że jak piszesz jesteś obecnie w ciąży.
Do tego nie dostajesz aspiryny i innych leków.
Szukałabym lepszego specjalisty...
Odpowiedz
Olu A w jaki sposob mozna stwierdzic, ze ma sie w danym momencie zakrzepice/epizod zakrzepicowy?
Odpowiedz
Podejrzenie nasuwają bóle, obrzęki, zaczerwienienia kończyn - łydek, ud. To nie takie proste... szczególnie jak ma się zakrzepice tętnic miednicy mniejszej albo innych naczyń. Generalnie bolesność dziwna w miejscach naczyń.
Odpowiedz
Koleżanka, która straciła synka w 36tc przez zator płucny, miała w momencie zakrzepicy d-dimery 30000, przy normie do 500.
Chyba usg z dopplerem wykaże też zakrzepicę, np. w nogach.
Odpowiedz
U mnie właśnie doppler wykazał zakrzepice w nodze
Odpowiedz
Cytat:[autor cytatu=mama_aniolkow]
Ja daję tylko sugestię, ale musisz mieć lekarza, który na tych lekach Cię poprowadzi.
Nie zrozumiałam za bardzo z epizodem zakrzepicy, bo jeżeli masz teraz zakrzepicę to wymaga to natychmiastowego leczenia w szpitalu.
Z całym szacunkiem, ale zakrzepica poniżej kolana na clexanie nie wymaga leczenia szpitalnego. Wręcz przeciwnie, nie zaleca się leżenia, jako czynnika mogącego zwiększyć krzepliwość.
Odpowiedz
Cytat:[autor cytatu=PiBi]
Koleżanka, która straciła synka w 36tc przez zator płucny, miała w momencie zakrzepicy d-dimery 30000, przy normie do 500.

A to bylo pomimo brania heparyny czy nie wiedziala, ze to zakrzepica i nic nie brala?
Tak pytam, bo zastanawiam sie, skad lekarze wpadli na to, zeby zbadac d-dimery.
Odpowiedz
Andziarka mysle ze przy zatorze plucnym pewnie miala ostre bole w klatce piersiowej a wtedy zawsze badaja na mozliwosc zakrzepu - czyli m.in. d-dimery, ale pewnie PiBi wyjasni wiecej.
Odpowiedz
Eh, w sumie to powazana rzecz, ta zakrzepica.
Czasem moze lepiej nie wiedziec, ze sie cos w sobie ma.
Chociaz w przypadku ciazy TRZEBA wiedziec....

Mam wrazenie, ze malo jest osob, ktore sa naprawde zdrowe i wszystko w nich chodzi jak w zegarku.
Odpowiedz
Cytat:[autor cytatu=andziarka]
Cytat:[autor cytatu=PiBi]

A to bylo pomimo brania heparyny czy nie wiedziala, ze to zakrzepica i nic nie brala?
Tak pytam, bo zastanawiam sie, skad lekarze wpadli na to, zeby zbadac d-dimery.
No właśnie, że ma zakrzepicę wyszło niestety dopiero wtedy i z tragicznymi konsekwencjami Sad
Odpowiedz
Powiedzie mi proszę, słyszałam, że kw foliowego można przyjmować nawet 15 mg - gin dał mi 5 mg, natomiast lekarka 1 kontaktu zasugerowała, że spokojnie mogę brać 10 mg?
A czy można przedawkować?
Odpowiedz
Masz mutację MTHFR ? Jaki typ?
Odpowiedz
Cytat:[autor cytatu=wizardess]
Cytat:[autor cytatu=mama_aniolkow]
Z całym szacunkiem, ale zakrzepica poniżej kolana na clexanie nie wymaga leczenia szpitalnego. Wręcz przeciwnie, nie zaleca się leżenia, jako czynnika mogącego zwiększyć krzepliwość.
Pragnę zaznaczyć, iż koleżanka jest w ciąży i ma trwający epizod zakrzepicy.
Ja bym się bała siedzieć w domu.
Odpowiedz
corday - teoretycznie nie można, w praktyce różnie bywa, ale gdzieś mi się o uszy obiło, że nadmiar kwasu wpływa jakoś na wit. B12. Nie wiem, jak. Hmmmm
Odpowiedz
Mutacja MTHFR pozycja C677T - podobno połowa populacji tak ma.
Na zaleceniach jest 5 mg + B6 i B12 - tak jak mówisz PiBI - to są te korelacje, które zmniejszają poziom homocysteiny.
Myślę, że może zwiększę kwas do 10 mg.
Odpowiedz
w trakcie epizodu zakrzepicy powinno się dużo odpoczywać i nie przemęczać, wysiłek fizyczny może doprowadzić do oderwania skrzepliny... co może prowadzić do bardzo ciężkich następstw.
po rozpuszczeniu skrzepu leżenie jest wręcz zakazane, tak jak ciepłe kąpiele i opalanie. należy się ruszać i nie doprowadzać do powstawania kolejnych skrzepów
Ja podczas leczenia zakrzepicy (żyły biodrowej wspólnej, skrzeplina wypełniała całą żyłę) chodziłam do pracy, oszczędzałam się, ale siedzenie w domu kiedy dopiero przyswajałam sobie co mi się przytrafiło i jak wielkie miałam szczęście było trudne... obecnie gdybym miała powtórkę z tej przyjemności na pewno zostałabym w domu.

co do posiadania mutacji czy to Leidena czy protrombiny czy innej nie oznacza zachorowania. Jednak donoszenie ciąży (jak widać wyżej zdarza się) jednak jest bardzo rzadkie. Leki zazwyczaj przepisuje się po epizodzie zakrzepicy, do decyzji pacjenta pozostawia się czy po rozpuszczeniu skrzepliny chce nadal brać leki czy je odstawia, pozostając jednak pod opieką lekarzy. Ja przed ciążą brałam xarelto 20 i po ciąży wrócę do niego. Po roku brania leków hematolog skwitował to tak, że on nie widzi potrzeby dalszego brania leku, epizod zakrzepicy zwalił na tabletki antykoncepcyjne. Wcześniej prowadząca mnie hematolog powiedziała że gdyby to były tabletki to zakrzep pojawił by się po krótkim czasie a nie po 5 latach. Tak czy siak po rozmowach z lekarzem, który diagnozował mnie podjęliśmy decyzję, że nadal pozostanę na lekach.
u mnie objawiło się bólem w pachwinie, ale zaczęło boleć dopiero kiedy skrzeplina wypełniła całe światło naczynia... do tego czasu rozwijała się bezobjawowo.
andziarka, Nie można mówić, że lepiej nie wiedzieć... lepiej żyć, a w przypadku takich chorób, których następstwem są m.in zator czy udar, profilaktyka to podstawa. Badania krwi, dopler i stosowanie się do zaleceń. kilka małych rzeczy a mogą uratować nam życie i pozwolić cieszyć się dziećmi

Poza tym nie chcę wywołać jakiejś lawiny... ale czasami lekarze wiedzą co robią nie zapisując leków. jeśli nie zgadzamy się z ich zdaniem, mamy prawo udać się do innego lekarza, ale jeśli kilku kolejnych potwierdzi diagnozę pierwszego lepiej zastanowić się czy nie mają jednak racji.
Forum ma być pomocne w trudnych chwilach, wątpliwościach ale nikomu z nas nie zastąpi prawdziwej opieki medycznej.
Zawsze najtrudniejsze zadanie to znaleźć dobrego lekarza... i nie zawsze długi tytuł wystarczy, przekonałam się o tym bardzo dobitnie.
Odpowiedz
lezko
Dziekuje Ci bardzo za twoja wypowiedz.
Co do mnie, to nie jestem w tym momencie w ciazy.
Zadalam pytanie, poniewaz zastanawiam sie nad tym, czy przy dwojce dzieci, bede mogla sobie pozwolic na ponowne zajscie w ciaze przy zwiekszonym zagrozeniu epizodu zakrzepicowego.
Czy to nie bedzie zbyt duzym obciazeniem dla mojej rodziny i dla mnie.

Nie bylam jeszcze u hematologa, najpierw musze jakiegos znalezc.

Pytalam mailowo lekarza, ktory opiekowal sie mna rok temu w szpitalu.
Wg niego sama mutacja genu nie swiadczy jeszcze o niczym. Napisal mi, ze ta mutacje (Leidena) ma duz ludzi i ze u wiekszosci nie dochodzi do epizodow zakrzepowych.

Zasugerowal jednak, ze kolejna ciaze moznaby poprowadzic na heparynie o przy rozrzedzaniu krwi aspiryna.

Ja wiem, ze nie chcialabym podjac ryzyka ciazy bez brania lekow, wiedzac, ze mam zwiekszone ryzyko powstawania zakrzepow.

Dlatego chcialam wiedziec, jak wyglada taka ciaza, najlepiej z wlasnie taka jak moja, mutacja.

Zycze Ci spokojnego 3 trymestru ciazy, lezko i mam nadzieje, ze nie wydarzy sie nic niespodziewanego, co mogloby Cie niepokoic.
Odpowiedz
Dziewczyny od którego badania zaczęłyście robiąc badania w kierunku trombofilii?
czy od razu robiłyście komplet ?
Odpowiedz
u mnie zaczęło się od poziomu fibrynogenu, czasu krzepnięcia, następnie były badania genetyczne w kierunku mutacji genu protrombiny i czynnika VLeidena
Odpowiedz
ddimery, fibrynogen, aptt,
białko s, białko c, antytrombina, homocysteina
mutacja leiden, mutacja protrombiny, mutacja MTHFR
Odpowiedz
mamo aniolkow dziękuję Smile
badania robiłam rano i narazie mam wynik APTT: 35,9 [+] min:21 max: 35
lepiej jak jest bliżej dolnej czy górnej granicy ?

jeżeli ddimery wyjdą w normie i fibrynogen to dalsze badania (białko c, s itd.) są uzasadnione ?
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości