Wynik badań genetycznych - Zespół Downa
Cytat:[autor cytatu=PiBi]
Iwetko, ZD nie wychodzi w kariotypie.

Prosze... doczytaj chociaz w podanym linku..., bo to mylna informacja!
Przeciez zD to zmiana w kariotypie - dodatkowy chromosom 21.

Po poronieniu mozna wykonac badania cytogenetyczne u dziecka (musza byc zachowane odpowiednie procedury pobierania probki i badanie jest platne). Natomiast po dwoch poronieniach lub urodzeniu dziecka z wada genetyczna rodzice powinni byc skierowani do poradni genetycznej na badanie ich kariotypow. Takie badanie pokazuje czy rodzice maja np. jakies translokacje, ktore odpowiadaja za wystapienie wady u dziecka. I choc zD najczesciej jest wada przypadkowa, to istnieja pary, ktorych dzieci beda mialy tzw. trisomie 21 translokacyjna. I to wlasnie okresla sie w badaniu kariotypow rodzicow czy sa nosicielami translokacji i wylicza ryzyko wady u kolejnych dzieci.
Odpowiedz
Po drugim poronieniu (pierwsze uznane za przypadek) mialam badanie cytogenetyczne zrobione, bo w jednej z klinik byly prowadzone badania naukowe na ten temat. Nie placilam za nie. Zbieglo sie ono z naszymi badaniami kariotypow, na ktore bylismy skierowani ze wzgledu na powtorne poronienie. Okazalo sie, ze my mamy kariotypy prawidlowe, a dziecko mialo wade \"przypadkowa\". To dobrze zapowiadalo przyszlosc. Niestety poronilam trzeci raz, ale bardzo szybko (raczej nie bylo co badac) i wtedy, zgodnie z medycznymi wskazaniami, przeszlam HSG i histeroskopie, ktore raczej nie daly zadnej odpowiedzi. Po szpitalu ginekologicznym trafilam do \"zwyklego\" zeby sprawdzic jelita. To byl marzec, w czerwcy bylam w czwartej ciazy i na wieeeeelu lekach, duzo lezac, urodzilam syna...

M
Odpowiedz
O badaniu kariotypu:
http://www.genesis.pl/oferta-badan-genet.../pokaz/567

O badaniu po poronieniu (jest kilka, w zaleznosci od liczby badanych wad):
http://www.genesis.pl/oferta-badan-genet.../pokaz/515
Odpowiedz
Nasze kariotypy jak wcześniej pisałam też są prawidłowe więc też mam nadzieję, że to był przypadek, który się nie powtórzy.
Odpowiedz
Cytat:[autor cytatu=Iwetka]
Nasze kariotypy jak wcześniej pisałam też są prawidłowe więc też mam nadzieję, że to był przypadek, który się nie powtórzy.

I tego Ci zycze.
U mnie tez byla dziewczynka...
M.
Odpowiedz
Magic, ZD wyjdzie w kariotypie RODZICÓW?
ok,. doczytałam, co nie zmienia faktu, że naukowcy wciąż się trudzą od czego to zależy, ten dodatkowy chromosom. I nie tylko od wieku.
Odpowiedz
Cytat:[autor cytatu=PiBi]
Magic, ZD wyjdzie w kariotypie RODZICÓW?

W przypadku wystąpienia odpowiedniej translokacji u rodzica(ów) - TAK (http://www.genesis.pl/strona/40). Wtedy u dziecka występuje tzw. trisomia 21 translokacyjna. Znacznie częstsza jest prosta (przypadkowa), ale mogą występować przypadki, że każde dziecko danego rodzica będzie miało zD.

M.
Odpowiedz
Kiedyś obiecałam sobie, że jak urodzę zdrowe dziecko to znajdę ten wątek i wpiszę w nim szczęśliwą nowinę. A więc dokładnie rok i 3 miesiące po stracie dziewczynki z Zespołem Downa urodziłam w wieku 36 lat moje pierwsze ziemskie dziecko - zdrowego chłopca.
Kiedyś był czas, ze wolałabym nie wiedzieć, że pierwsze dziecko było chore teraz się cieszę, że wiem co było przyczyną i polecałabym wszystkim badania genetyczne. A to, że mi sie udało mimo zaawansowanego wieku niech będzie dla innych nadzieją.
Pozdrawiam wszystkich - szczególnie tych, którzy mnie tu kiedyś podnosili na duchu. Miałyście rację! Dziękuję..
Odpowiedz
Iwetko dawno mnie tu nie było i nie umiem się odnaleźć, ale cieszę się, że Ci się udało, miło się czyta takie nowiny, pamiętam twoje starania, w szpitalu poznałam wiele kobiet w różnym wieku i uwierz mi twój wcale nie jest zaawansowany, jesteś jeszcze młoda pamiętaj...Wink
Odpowiedz
Iwetko...na swoim wątku mogłam napisać bardzo podobną historię ze szczęśliwym zakończeniem, oby wszystkie aniołkowe mamy tego doczekały.
Odpowiedz
Wysłałam materiał do badania na określenie płci dziecka, w międzyczasie postanowiłam wykonać dodatkowe badania pod kątem ew. wad genetycznych płodu- niestety dziś okazało się, że do tych drugich badań musiałabym dosłać nowy materiał. Już sama nie wiem czy jest sens- te procedury trwają tak długo. Najpierw czekałam ponad tydzień na wstępną izolację kosmówki, potem kilka dni zanim dotarło do Poznania i znów ponad tydzień na wstępne badania- a te główne określenie płci mają potrwać do 3 tyg. Nie mam już chyba siły na to wszystko, chciałabym jak najszybciej pochować Aniołeczka, ale będę czekać na zwrot materiału z Poznania, bom chcę aby wszystkie cząsteczki były razem. To już moja 4 strata- czy możliwe, że miałabym aż takiego pecha i za każdym razem przyczyna byłaby jakaś wada lub żeby za każdym razem przyczyna była różna- zespół antyfosfolipidowy mam wykluczony, tarczyca też, hormony ok. Co radzicie?
Odpowiedz
Badanie kariotypów i koniecznie badanie nasienia, a przy wynikach niczego niewyjaśniających żelazny zestaw.
Bardzo współczuję strat.
Odpowiedz
(Fri, 11 Grudnia 2015, 21:21:04)PiBi napisał(a): Badanie kariotypów i koniecznie badanie nasienia, a przy wynikach niczego niewyjaśniających żelazny zestaw.
Bardzo współczuję strat.

Po 2 stratach mąż robił badania nasienia- ok - wiem,że może się to zmienić, ale dopatruję się w tym wszystkim jakiejś stałej przyczyny.
Doczytałam gdzieś na forum, że Genesis nie zwraca kostek parafinowych- czy ktoś miał z tym do czynienia?
Czy warto robić badanie na ew. zaburzenia chromosomalne, czy będzie to informacja dla mnie. Po poprzednich poronieniach nie robiłam badań nawet na płeć - to było kilkanaście lat temu, nikt o tym nie wspomniał nawet....
Odpowiedz
Zespół antyfosfolipidowy to dopiero początek badań dot. zaburzeń krzepnięcia. Warto zrobić te genetyczne.
Odpowiedz
Genesis zwraca kostki, na prośbę nawet wysyla do domu.
Odpowiedz
Jestem przykładem że zaszłam w pierwszą ciąże w wieku 25 lat i na pierwszym badaniu prenatalnym okazało się, że Nasz synek ma Zespół Downa. Potwierdzona badaniem amniopunkcji. Zdecydowaliśmy się na usunięcie ciąży w 19 tc. 
Lekarz ginekolog oraz genetyk mieli jedno zdanie-że każdy mógł to przeżyć tzw. ruletka.....brzmi okropnie.
Po roku zaszłam w kolejną ciąże (czas był raczej spowodowany moją umową w pracy a nie brakiem możliwości zajścia). Druga ciąża niestety zakończyła się również po pierwszym badaniu prenatalnym- przestało bić serduszko.
Właśnie czekamy na wyniki histo-patologiczne.

Pozdrawiam
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości