Toksoplazmoza w ciąży
Jedno mnie tylko zaskoczyło. Zakaźnik stwierdził, że w konkretnym przypadku toxoplazmozy u ciężarnej- amnio wykonuje się w czasie: 18-20 tygodnia ciąży. To mnie zaskoczyło, bo mój ginekolog, który sam amniopunkcje wykonuje twierdzi że wykonuje się ją w 14-16 tygodniu ciąży. Jakoś nie dopytałam- ale czy może chodzić o to, że leczenie dziecka (u którego np stwierdzono zakażenie po wykonanej amnio) tak czy owak zaczyna się dopiero w okresie 20 tyg ciąży? Bo taki fakt przybliżył mi zakaźnik. Może przez ten fakt nie widzi powodu wykonywania zabiegu wcześniej? Z drugiej strony- z jakiegoś powodu zwykło się ten zabieg wykonywać w przewidzianych tygodniach... Może ktoś coś wie?
Odpowiedz
Logika interpretacji znaku > jest faktycznie istotna, jakoś mi to umknęło.

Cytat:[autor cytatu=izuma]
Jedno mnie tylko zaskoczyło. Zakaźnik stwierdził, że w konkretnym przypadku toxoplazmozy u ciężarnej- amnio wykonuje się w czasie: 18-20 tygodnia ciąży. To mnie zaskoczyło, bo mój ginekolog, który sam amniopunkcje wykonuje twierdzi że wykonuje się ją w 14-16 tygodniu ciąży. Jakoś nie dopytałam- ale czy może chodzić o to, że leczenie dziecka (u którego np stwierdzono zakażenie po wykonanej amnio) tak czy owak zaczyna się dopiero w okresie 20 tyg ciąży? Bo taki fakt przybliżył mi zakaźnik. Może przez ten fakt nie widzi powodu wykonywania zabiegu wcześniej? Z drugiej strony- z jakiegoś powodu zwykło się ten zabieg wykonywać w przewidzianych tygodniach... Może ktoś coś wie?
Czyli leczy się dodatkowo samo dziecko (nie tylko matkę rovamycyną?) od 20 tygodnia? To może chodzi o to, że amniopunkcja wykonana niepotrzebnie szybciej zwiększałaby ryzyko poronienia, o ile to ryzyko maleje z wiekiem ciąży (może ktoś wie), ale ginekolog wykonałby szybciej, by \"zdążyć\" z diagnozą i całą resztą przed 18-tym (wiesz, jakie to u nas rozwlekłe bywa)?
A zakaźnik coś zdradził, czemu leczenie około 20-tego?
Odpowiedz
Amelio- tak, zasadność wykonywania amniopunkcji w tym wypadku polega na tym, że włącza się inne leczenie (oczywiście gdy wynik amniopunkcji wykazuje zakażenie dziecka), które ma leczyć już dziecko w łonie matki. Oczywiście nie jest to rovamycyna. Nie mam zielonego pojęcia czy ryzyko poronienia związane z wykonywaniem amniopunkcji maleje wraz z wiekiem ciąży. Nigdy o tym nie słyszałam. Niestety nie zapytałam zakaźnika dlaczego leczenie włącza się od 20-go tygodnia. Z pewnością zapytam na kolejnej wizycie za trzy tygodnie.
Odpowiedz
dziś się dowiedziałam, że ryzyko poronienia związanego z wykonaniem amniopunkcji wzrasta wraz z wiekiem ciążySad
Odpowiedz
Kolejne wyniki po czterech wygodniach. Wpadam w panikę.
Awidność IgG 0,14
IgG 127
IgM 2,280 (!!!!!)
O co chodzi? Leczę się od 1,5 miesiąca a IgM rośnie o 100% ??? Zeświruję.
Odpowiedz
Izuma, masz jakieś normy? awidność niska?
Odpowiedz
tak PiBi, w piewszym poście tego wątku pisałam.
przeciwciała w kl. IgM - wynik dodatni powyżej 1,100
przeciwciała w kl. IgG - wynik dodatni powyżej 8,00,
awidność przeciwciał w kl. IgG -niska awidność poniżej 0,200
Odpowiedz
badanie wykonywałam już po raz trzeci. Tak wygląda zestawienie (wyniki wykonane w odstępach 3-4 tygodnie):
IgM: 1,750 - 1,270 - 2,280
IgG: 170 - 136 - 127
Awidność IgG: 0,12 - 0,12 - 0,14
IgA (jeden raz robione w drugiej serii badań): ujemny
Odpowiedz
Za dwa tygodnie wizyta u zakaźnika. Będę wtedy w 16 tc. Będzie to ostatni moment na podjęcie decyzji o wykonaniu bąż niewykonaniu amniopunkcji.
Nie wiem z kim jeszcze mogę skonsultować te wyniki. Jakoś mi niewesołoSad
Odpowiedz
Izuma, tylko zakaźnik może coś opiniować, może inny niż do tej pory? mówisz, że normy są w 1 poście? już zaglądam. Wydaje się, że to zakażenie jednak dosyć świeże jest :/
Odpowiedz
He, bardzo uważnie czytam Wink widzę, że podałaś mi te normy wcześniej też Wink
Odpowiedz
Witam, jestem tu nowa, a to dlatego że dziś dowiedziałam się że mam toksoplazmozę, ale zgłupiałam, pomóżcie z interpretacją wyników.
Toxoplazmoza IgG: 279,5 U/ml (kwalifikuje się do reaktywnych > 30 - czyli wg mnie to chodzi o dodatni wynik?)
Toxoplazmoza IgM: 0,347 (kwalifikuje się do niereaktywnych < 0,8 - czyli tu pewnie to są ujemne?)
To ja to mam czy nie? Bardzo proszę o pomoc... :\'(
Czekam na wyniki na awidność, dziś miałam robione badanie.
Odpowiedz
Zależy, co masz na myśli pytając, czy masz \"to\".

Masz.
Wyniki świadczą, że masz przeciwciała IgG, więc choroba w Twoim życiu była i tak już zostanie. Tego nie zmienisz i te przeciwciała zawsze o tym będą świadczyć.

Nie masz.
Niskie IgM może przemawiać za tym, że było to dość dawno i obecnie nie jesteś w fazie ostrej, więc chorobę masz dawno za sobą, nawet nie wiedząc, że chorowałaś.

Masz lub nie masz.
Wyniki awidności powinny potwierdzić, czy to naprawdę stare przechorowanie (jeśli będzie wysoka, a pewnie będzie).
Odpowiedz
Amelio

Rzeczywiście się nie sprecyzowałam, przepraszam. Chodziło mi o to czy teraz przechodzę to jeszcze, i czy może to zagrażać dziecku (jestem w 11tc.) Oby się potwierdziła wysoka awidność... Bo wiem, że jeśli to już jest przechorowane i było przed ciążą to nie zagraża dziecku...
Dziękuję bardzo za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie!
Odpowiedz
Nie masz za co przepraszać, to ja nieraz miewam taki styl pisania, lekko żartobliwy, niekiedy jeszcze podbarwiony ironią (tu jej akurat nie było, chciałam Ci po prostu trochę rozładować napięcie).

Tak nawiasem, to nie tylko istotne, by zarazić się przed ciążą, ale jeszcze najlepiej dostatecznie dawno przechorować przed nią. Jednak Ty naprawdę masz spore szanse na wystarczająco wysoką awidność, skoro masz już tak niskie IgM. Ale z drugiej strony, jak mawiają często u nas na Forum, medycyna to nie matematyka... Zawsze lepiej sobie sprawdzić.
Odpowiedz
Ahhh w końcu dziś otrzymałam tak długo wyczekiwane wyniki awidności toxo.
Wynik wyszedł 0,46 (napisane jest że powyżej 0,3 wyklucza się zakażenie w ciągu ostatnich 3-4miesięcy).
Jednak zastanawia mnie wynik który był pod spodem, a mianowicie IgG toxo- 114,00... a gdy badanie robiłam tydzień wcześniej wynik był 279,00... nie bardzo wiem czemu tak, ale tak jest... być może przy badaniu z awidnością, ten wynik IgG 114,00 miał inne podane normy... W sumie lekarka zleciła ponowne badania IgG i IgM toxo na kolejną wizytę (ale tylko przez położną miałyśmy \"kontakt\" ponieważ ja z doskoku doniosłam wyniki... No ale chyba teraz to mogę być spokojna?
Odpowiedz
Możesz być spokojna.
Laboratoria mają różne normy i oznaczenia między nimi moga się różnić.
Twoje IgG raczej tak szybko nie spadają Wink
Odpowiedz
To znów ja... Dziś odebrałam wyniki które musiałam powtórzyć. I znów zaczęłam się martwić, gdyż współczynniki wzrosły. Miesiąc temu moje IgG miało 279,5 (reaktywne są powyżej 30) a IgM było 0,347 (niereaktywne poniżej 0,8 ). Dzisiejsze wyniki wyglądają następująco: IgG 289,1 oraz IgM 0,357 (te same normy jak w powyższych nawiasach). Niby nie dużo, ale wzrosło. Dodam, że badania były robione w tym samym laboratorium. Jeśli chodzi o awidność IgG- nie powtarzałam jej- wynik był 0,46 (powyżej 0,3 wyklucza się zakażenie w ciągu 3-4 ostatnich miesięcy). Nie wiem jak to zinterpretować, dziwne wyniki, no i trochę się obawiam co zrobi lekarz, jak on to sobie odczyta, czy wlepi mi antybiotyki czy jakieś lekarstwa, czy jeszcze raz każe powtórzyć badanie. Nie chciałabym żadnych leków brać, mam nadzieję że to nie jest konieczne, jednak nie wiem co lekarz na to, a przecież awidność jest wysoka.. Podpowiedzcie mi proszę żebym chociaż wiedziała czy spodziewać się lekarstw, czy one mogą zaszkodzić dziecku, czy może nie powinna raczej mi ich dać, ot teraz znów się zamartwiam... Oby tylko dzidzia była zdrowa.
Czekam na odpowiedź, pozdrawiam serdecznie.
Odpowiedz
adri-anna - to są bardzo małe wzrosty, może po prostu jakaś mała odchyłka w wynikach, w ramach błędu statystycznego.
Odpowiedz
Cytat:[autor cytatu=izuma]
Za dwa tygodnie wizyta u zakaźnika. Będę wtedy w 16 tc. Będzie to ostatni moment na podjęcie decyzji o wykonaniu bąż niewykonaniu amniopunkcji.
Nie wiem z kim jeszcze mogę skonsultować te wyniki. Jakoś mi niewesołoSad
Izuma
mam do ciebie pytanie
właśnie wykryto u mnie toksoplazmozę IgG i IgM dodatnie a awidnośc niska 0,12.
Czytałam twoje posty i jestem ciekawa twojej historii? jak w tej chwili twoj maluszek? czy robiłas amniopuncje? jesli mogłabyś odp
Odpowiedz
Witaj sylwusia2389. Przepraszam, że nie pisałam wcześniej. Obiecuję, że napiszę wyczerpująco na temat przebiegu mojej ciąży. Może uda mi się dziś wieczorem. Dwa tygodnie temu urodziłam zdrową córkę. Wprawdzie jesteśmy jeszcze w trakcie diagnostyki, powtarzania badań, ale wszystko wygląda na szczęście obiecująco i dobrze.
Odpowiedz
woooooowww, gratulacje Smile)) i zdrówka dla Was
Odpowiedz
Dziękuje mama_aniolkow!
Odpowiedz
Witajcie,
Czy ktoś się zmaga podobnie jak ja z toksoplazmozą w ciąży?
Wczoraj miałam zrobione wyniki i wyszło, że jestem zarażona tym świństwem.
Z polecenia ginekologa od razu biorę Rovamycyne a w przyszłą środę mam umówioną wizytę ze specjalistą od chorób zakaźnych.
Nie ukrywam, ze jestem przerażona tym, co wyczytałam w necie i jakie powikłania może to paskudztwo powodować.
Jestem w 23 tygodniu ciąży Sad
Czy ktoś przechodził przez to, co ja i wszystko dobrze się skończyło?
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości