Wymiary płodu ...
Zakładam ten wątek gdyż mam wielkie obawy...13.08 miałam usg kontrolne i okazało się że prawdopodnie dziecko jest za małe. ...
jego wymiary FL : 29.2mm HC: 161.4mm AC: 131.5mm widziałam jak serduszko biło ale sonografer przerwał usg bo dziecko było zle ułożone.
Jeszcze istnienie nadzieja że usg zostało zle zrobione....
wiem że dziecko mało urosło bo mam dla porównania wymiary z 23.07 FL: 25.5mm HC:134.4mm AC : 116.6mm

Nie wiem czego mam sie teraz spodziewac za m-c mam konsulatacje ze specjalista ktory oceni stan dziecka i podejmie decyzje co dalej... i wlasnie tego boje sie najbardziej. Czy mozliwe zeby taka róznica była przez wpływ zespołu anty-fosfolipidowego???

Prosze o jakie kolwiek sugestie....
Ja mam za sobą już dwie straty dlatego tak panikuje..... :roll:
Odpowiedz
Doczytałam że bierzesz heparynę...
Mam nadzieję i trzymam za to kciuki że to błąd w pomiarach...niestety nie powiem Ci czy to zły czy dobry wzrost bo nie wiem Sad

Może dla swojego spokoju podejdź gdzieś na usg szybciej niż za miesiąc?
Odpowiedz
Lena a w którym tygodniu jesteś? Trzymam kciuki,żeby wszystko było dobrze.
Odpowiedz
Lena, określ dokładnie czas ciąży, dzień ostatniej miesiączki, jakie leki bierzesz i jakie miałaś wcześniejsze ciąże.
Zespół antyfosfolipidowy lub tombofilia mogą dawać objawy hipotrofii, ale można temu przeciwdziałać lekami, np, większa dawka heparyny.
Czy dostajesz clexane, acard etc. ?
Odpowiedz
Jestem w 20tyg. Biore heparyne i acard
Odpowiedz
W jakich dawkach?
Odpowiedz
Heparyna Fragmin 5000j i acard 75 miligram dziennie
Odpowiedz
No kurcze trzy tyg temu bylo wszystko ksiazkowe a teraz co ? Zalamka
Odpowiedz
A lekarka powiedziała Ci jak mocna jest hipotrofia?? na który tydzień wygląda maluszek??
Odpowiedz
Jak ja pamietam to tam wyszlo ze na jakies 18tyg i 6 dni a i jeszcze pamietam ze cos tam wyszlo na 19tyg kurcze nic mi tak nie wyjasnili bo mowia ze odbiegi sa male i dlatego mam te usg za m-c bo teraz i tak nic nie sa w stanie zrobicSad(((
Odpowiedz
Te pomiary są naprawdę orientacyjne. Ja np panikowałam, bo na usg w 21 tyg c Kuba miał głowę na 19 tc a nogi na 23 tc. W kolejnym usg też była różnica obwodu głowy, a po porodzie okazało się, że wszystko jest tak jak trzeba.
Odpowiedz
To narazie mam sie uspokoic...? Nic mnie nie boli delikatne ruchy czuje Moja coreczka daje o sobie znac...
Odpowiedz
Leno, ja sądzę, że tak. Szkoda nerwów przez miesiąc, nic nie zmienisz. Leki bierzesz. A pomiary sa dość mocno subiektywne, bo jednak zależą od położenia znaczników przez człowieka... A różnica nie jest wielka, ok.1 tygodnia. Teraz na październiku jest asteroidea, której córeczka od samego poczatku bodajże wymiary ma wskazujące na tydzień mniej, niż wynika z OM.
Odpowiedz
To dziekuje ze szybko odpowiedz... Jest to dla mnie bardzo wazne
Odpowiedz
Leno, nie ma potrzeby do paniki ! Smile
Od pewnego momentu płód rośnie swoim tempem i jest to osobnicze tempo. Poza tym różnica tygodnia to naprawdę niewiele. Podobnie różnice o których pisze wizadress. Dziecko może mieć różne wymiary główki, brzuszka i kości udowej Wink Dlatego nie patrzy się na każde z osobna, tylko się uśrednia. Czasami wychodzą różnice bardzo spore w wielkości poszczególnych partii ciała, jednak zawsze trzeba brać pod uwagę możliwy błąd pomiaru, no i osobniczy rozwój maluszka Smile

A ja rzeczywiście jestem idealnym przykładem, że moje dziecię jest mniejsze niż wg OM a wszystko z nią OK Wink
Był pewien etap - na początku, kiedy zarodek był do tyłu od OM nawet więcej niż o tydzień, bo miałam późną owulację (ok 21dc). Później, bodajże ok. 10tc termin wg USG zrównał się z terminem OM, co mnie zaskoczyło, bo wiedziałam, że owu była późno i teoretycznie \"powinno\" być mniejsze, ale oczywiście paniki nie było Wink
A przy kolejnych wizytach już cały czas córcia była mniejsza o tydzień od OM i tak jest do tej pory Smile Dodam, że wszystko jest ok, rośnie prawidłowo, jej waga mieści się w jej normie, bo gin porównuje jej wagę do tygodnia ciąży jaki wychodzi właśnie ze średniej z pomiarów, bo jak to w większości przypadków bywa, poszczególne części ciała też nie są tak idealnie zgrane, wskazujące dokładnie ten sam tydzień ciąży. Gdyby oceniać jej wagę do tc wg OM pewnie byłaby zbyt mała. Dlatego nie ma co się sugerować takimi różnicami Wink

Poczekaj spokojnie do kolejnej wizyty i się nie denerwuj Smile Nie będzie to służyć ani Tobie, ani córeczce Wink
Odpowiedz
Aaaaa i dodam Lenko, że jestem na podobnym zestawie leków, co Ty. Biorę clexane (też heparyna drobnocząsteczkowa), acard 75mg, i dodatkowo encorton, gdyż u mnie problem dotyczy dodatnich przeciwciał ANA.
Odpowiedz
Asteroido dzieki wielkie podbudowalas mnie postaram sie myslec pozytywnieSmile Wink
Odpowiedz
Ja nie wiem jak u mnie jest z tymi antycialami ANA bo nie dostalam wyniku do reki.
A powiedz mi do kiedy masz brac zastrzyki ? Mi mowia ze do 36tyg
Odpowiedz
Leno, mój ginekolog zalecił brać do końca ciąży wszystkie moje leki. Jednak twierdzi, że jak trafię do szpitala to w zależności od sytuacji powiedzą czy mam heparynę brać też po porodzie. Być może nie będzie konieczna, ale nie można też wykluczyć, że mogą zalecić także kłucie po porodzie. Wszystko okaże się w tzw. \"praniu\" Wink

Myśl pozytywnie, bo to dla Was teraz najważniejsze ! Smile
To naprawdę nie jest duża różnica, więc nie nazywałabym tego jeszcze hipotrofią. O hipotrofii mowa, kiedy różnica jest naprawdę znacząca. A tygodniowa różnica to nie dużo, szczególnie że po 12tc rozwój dziecka jest na tyle osobniczy, że może być ono po prostu odrobinę mniejsze lub większe z racji swojej natury Wink
Nie ma co panikować na zapas... Jak to mawiamy na październiku - \"na zapas zjedz pączka\" Wink Chociaż już tak często to określenie nie pada, gdyż niestety jedną z nas dopadła wredna cukrzyca... Także nie jesteśmy aż tak okrutne.
Odpowiedz
Cytat:[autor cytatu=asteroidea]
Nie ma co panikować na zapas... Jak to mawiamy na październiku - \"na zapas zjedz pączka\" Wink Chociaż już tak często to określenie nie pada, gdyż niestety jedną z nas dopadła wredna cukrzyca... Także nie jesteśmy aż tak okrutne.
Mówcie, mówcie, ja zjem pączka na porodówce :lol: Dobrze pomarzyć...Wink
Lenka, naprawdę, to niewielka różnica. Może być li tylko wynikiem błędu pomiaru np. Stąd konsultacja. Ale nerwy na zapas niepotrzebne na pewno.
Odpowiedz
A ja gdzies czytalam ze acard mozna tylko do 6m-ca brac bo pozniej to juz nie jest wskazane.
Odpowiedz
dziewczyny jak to dobrze,że macie taka wiedzę i co wiecej dzielicie się nią z innymiSmile dużo się od Was uczę,dzięki Smile
Odpowiedz
Lena moja starsza córka jest hipotrofikiem i to skrajnym. Różnica 1 tyg to naprawdę żaden problem. Problem może się pojawić, jeżeli dziecko nadal będzie wyhamowywać z przyrastaniem. U mnie hipotrofia została stwierdzona w 6 msc. Różnica wynosiła wówczas 4 tyg w pomiarach w stosunku do wieku ciążowego i na przestrzeni tyg dziecko nie przyrastało prawidłowo. Ale nie masz się co martwić na zapas.
Odpowiedz
Cytat:[autor cytatu=Lena88]
A ja gdzies czytalam ze acard mozna tylko do 6m-ca brac bo pozniej to juz nie jest wskazane.

Lena ja mam zespół antyfosfolipidowy, mój doktorek zalecała acard do 34 tyg, mówił że dobrze odstawić 4 tyg przed porodem, clexane brałam do końca, no i po porodzie miałam zalecenia kłuć się jeszcze przez 6 tyg.
Co do pomiarów dzieciątka zgadzam się z resztą, tydzień różnicy nie jest problemem, mój doktorek mówił że różnica z pomiarów usg może być +/- do 10 dni, Tośka zawsze nogi miała o tydzień do przodu a główkę zawsze o tydzień do tyłu no i urodziła się z małą główką i długimi nogami, taki jej urokSmile
Odpowiedz
Asteorido a powiedz mi kiedy poczułaś bardziej intensywne ruchy??? Ja zaczęłam 21 tydz i od czasu do czasu czuje jak sie dzidzi kreci szczególnie aktywne jest wieczorem w ciagu dnia malo co czuje. Naczytałam się że o tych brykających maluszkach od 21-22tyg
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości