Pytanie do ksiedza
Witam jetem w ciązy moja rodzina twierdzi ze teraz nei musze poscic bo dzidzius rosnie ze moge spokojnei w piatki jesc mięso czy to prawda? moze to głupie pytanie ale jednak dla mnie wazne...
Odpowiedz
Kasiu

sa wegetarianki, ktore w ciazy nadal sa na diecie bez miesa i rodza zdrowe dzieci.

Jesli rodzina twierdzi, ze poszczenie w piatek szkodzi maluszkowi, to najlepiej dopytac sie lekarza i z nim uzgodnic te kwestie.

Ani kodeks prawa kanonicznego:
Dni pokuty
ani list Episkopatu nie wyjasnia sytuacji osoby chorej:
list EP

nie wyjasniaja sytuacji kobiety w ciazy.

Gdyby post mial szkodzic Tobie, czy dziecku, to mozna znalezc w takiej sytuacji inne formy pokuty - np. ograniczenie godziwej przyjemnosci w stylu rezygnacja z ogladania ulubionego serialu albo pelnienie czynow milosierdzia.

Dla mnie post w ciazy nie byl problemem.

I jeszcze mi sie przypomnialo, ze w starozytnym Kosciele, gdy obowiazywal post w Wielka Sobote, taki calkowity, bez zadnego posilku, to kobiety ciezarne NIE byly od niego zwolnione. Wink

Monika

ps. eh, eh... ksiedzem to ja nie jestem... Wink
Odpowiedz
Rzeczywiście w prawie nie ma mowy o zawieszeniu postu piątkowego z powodu ciąży. Jednak trzeba pamiętać, że prawo jest tylko ogólnymi zbiorami przepisów. Jeżeli lekarz stwierdza, że nie można ani jednego dnia mieć bez mięsa to wtedy wiadomo, że zdrowie Twoje i dziecka jest ważniejsze. Sam Jezus wiele razy ukazywał, że w niektórych przypadkach prawo, które istnieje może być łamane. Choćby uzdrowienie w szabat, łuskanie przez apostołów kłosów, jedzenie nieumytymi rękoma, czy wspominany przez Jezusa ze S.T. Dawid i towarzysze, którzy jedli chleby w światyni przeznaczone tylko dla kapłanów. Robi się rzeczywiście jak pisze Monika również w ten sposób, że jeżeli z jakiegoś powodu muszę złamać post od pokarmów to powinienem zamienić go na jakiś inny czyn pokutny. Najlepiej w sprawie czy może Tobie lub dziecku szkodzić nie jedzenie mięsa.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości