methotrexat
witam!!
od lipca lecza mnie w szpitalu methotrexatem .w styczniu i maju poroniłam w 8 tyg. i 6 tyg. , potem stwierdzono u mnie zaśniad groniasty całkowity i miałam zabieg łyżeczkowania macicy. po miesiącu poziom beta hcg zaczął wzrastać i / ponoc zaśniad zaczął odrastać/ i jestem juz po 5 serii leczenia methotrexatem biore go domięśniowo co 2 gi dzien przez tydzien , potem do domu na 5 dni i znowu .Mam wielkie obawy co do ciąży , czy mam szanse urodzić dziecko po leczeniu tym lekiem . I jeśli w czasie tej terapii zajde w ciąży czy mam szanse urodzić to dziecko? Boję się ze jestem w ciąży.
Odpowiedz
Witaj,
Nie wiem jakie informacje dostałaś od lekarza prowadzącego. Nie byłam nigdy leczona na zaśniad, ale lek o którym piszesz stosowany jest również w chorobach jelit, które są mi bardzo bliskie.

W czasie leczenia metotreksatem nie powinno się zachodzić w ciążę, jest to lek bardzo toksyczny, stosowany w różnych chorobach min. nowotworowych. Czas od zakończenia terapii do planowanej ciąży to min. pół roku, zarówno dla kobiety jak i mężczyzny. Lek może powodować poronienia i ma wpyw na powstawania wad rozwojowych dziecka - działanie mutagenne.

Informacje te pochodzą ze strony dot. nieswoistych chorób jelit (a ciąża).

Jeśli podejrzewasz ciążę jak najszybciej zgłoś się do lekarza! Jeśli okaże się, że to \"fałszywy alarm\" dopytaj lekarza o ew. antykoncepcję...

Wiem, że czasem pragnienie dziecka jest ogromne lub zdarzy się... \"przypadek\", ale biorąc takie leki trzeba bardzo uważać... Sama nie zgodziłam się na podanie leków, podczas których nie wolno było zachodzić w ciążę, a po zakończeniu kuracji trzeba było odczekać dłuższy czas. Ale u mnie była alternatywa - sterydy.

Pozdrawiam,
Monika
Odpowiedz
Dziewczyny,która z Was jest po metotrexacie?Napiszcie czego sie spodziewac?Jestem załamana.
Odpowiedz
Ja zbyt dużo nie wiem, ale powinnaś wypytać dokładnie lekarza o wszystko - rozmawiałam z położną, która mówiła, że ma on b. negatywne skutki uboczne, o których z reguły lekarze nie mówią, traktując pacjentki trochę eksperymentalnie. No i sama metoda jest kontrowersyjna przez sposób działania na zarodek.

I pamiętaj, że także w ciąży ektopowej masz pełne prawo do zarejestrowania dziecka i zasiłku macierzyńskiego (do pochówku nie, bo w efekcie tej metody nie ma ciała dziecka), zajrzyj do działu \"prawo\".

Bardzo, bardzo współczuję.
Dużo sił.
Odpowiedz
Bardzo Ci dziekuję Małgosiu Smile
Tak się właśnie poczułam (eksperymentalnie).Po miesiacu leżenia w szpitalu wypuszczono mnie,bo........nadchodził długi weekend.Na odchodnym uslyszałam,że jak będę miała jakieś bóle i zemdleję to mam wezwac pogotowie.Moja ciąża już obumarła ale nadal grozi mi krwotok wewn.a nawet peknięcie jajowodu.Jestem tykającą bombą dopóki ciąża się nie wchłonie.

Nie miałam pojęcia,że można zarejestrowac dziecko z ciąży ektopowej.Przeczytam o tym ale tego nie zrobię.

Jeszcze raz dziękuję
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości