Dieta w ciąży
Dzięki NITECZKO, jesteś NIEOCENIONAWink))))))))))))))))))))))))
Odpowiedz
nie ma za co zuza, oby tylko pomoglo Smile

trzymam kciuki i smacznego Wink
Odpowiedz
Też musiałam ograniczyć sól, bo zatrzymywała mi wode w organizmie ale pomimo tego i tak puchłam jak balon.Przytyłam 18 kg a wyglądałm jakbym przytyła z 35kg. Pamietam że wędlin nie jadłam wcale, serów tez nie, jadłam sałatkę i pomidorów, kanapki z dzemikiem, serki homogenizowane, jogurty, zupy mleczne, jajka i tak dalej aż do znudzenia.
Odpowiedz
ja przyrost wagi mam ponoć dobry - narazie niecałe 7 kg (23 tc i 5 dni)
mówilam lekarzowi, że puchną mi palce u dloni i bolą, tak ponoć może być, gorzej jak puchną nogi i twarz
Odpowiedz
Zuzo ja puchłam cała kostek nie widziałam przez 5 miesiecy ciąży. O Obrączce nie było mowy. Tu powinnas byc pod scisłą obserwacją lekarza przy zatrzymywaniu sie wody w organiźmie dochodzi do wielowodzia, i zatruc ciążowych tak poinformował mnie mój lekarz. Ja tez ograniczałam picie wody do 1 litra dziennie a czasem mniej a wielowodzie i opuchnięcie tez było nadal.
Odpowiedz
nóg raczej nie mam opuchniętych, może delikatnie pod wieczór, ale to naprawdę niewiele, przed ciążą też tak miałam
palce u rąk za to mam jak pampuchy....obrączki nie noszę już dawno, teraz by mi pewnie cięli, gdybym w porę nie zdjęła
Odpowiedz
A można zapytać dlaczego taką dietę musisz stosować??
Odpowiedz
jasne, że można - skoki ciśnienia do 170/95 i generalnie podwyższone ok. 140/80 przy byle jakim wysiłku (np. umycie się itp.)
Odpowiedz
Dla wszystkich zainteresowanych podaje tlumaczenie diety, ktora otrzymalam od lekarza ginekologa podczas mojej pierwszej udanej ciazy. Pozwala ona na wlasciwe przybieranie na wadze podczas calej ciazy tj. ok 11-14 kg, a jednoczesnie dostarcza kobiecie i jej dzieciatku niezbednych wartoscio odzywczych do prawidlowego wzrostu bez zbednego \"zasmiecania\" organizmow mamy i dziecka.
Prosze tylko aby te z Was, ktore sie na nia zdecyduja KONIECZNIE SKONSULTOWALY SIE Z WLASNYM LEKARZEM, czy moga ja stosowac.
Pozdrwaiam Was wszystkie cieplo i serdecznie. Powodzenia

\"DIAGEST\"
Rzymska Grupa Cukrzycy w Ciazy zlozona ze:
Szpital Krola Krzysztofa, Szpital G. Vannini, II Uniwersytet Tor Vergata, Szpital Ojcow Bonifratow na Wyspie Tyberynskiej, Szpital Ojcow Bonifratow Swietego Piotra.

Wskazowki:
• Podane ilosci odnosza sie do produktow w stanie surowym i netto (po obraniu).
• Zaleca sie roznicowac wybor podanych produktow, zwlaszcza warzyw i owocow.
• 5 g oliwy tj. 1 lyzeczka od herbaty do doprawienia potraw, ale tylko oliwa z oliwek extra vergine i w stanie surowym.
• Do przyprawienia potraw ponadto mozna uzywac: sosu pomidorowego, octu winnego, kostki rosolowej warzywnej, przypraw i ziol.
• W przypadku platkow sniadaniowych i chleba uzywac tych pelmoziarnistych.
• Produkty, ktore nalezy spozywac w ograniczonych ilosciach to: herbata, kawa i napoje alkoholowe.
• Potrawy moga byc przygotowane w nastepujacy sposob: z grilla, gotowane, duszone w folii aluminiowej lub w sosie.
• Nalezy w miare przestrzegac podanych godziny posilkow.

I Sniadanie 08:00
200g chudego mleka
30g chleba
1 kawa

II Sniadanie 10:30
sok z wycisnietych owocow

Obiad 13:30
50g makaron doprawony warzywami do wyboru
150g piersi z indyka
30g chleba pelnoziarnistego
200g salatki z pomidorow
100g gruszki

Podwieczorek 17:00
chudy jogurt

Kolacja 20:00
zupa jarzynowa z 30g drobnego makaronu lub ryzu
100g chudej gotowanej szynki
30g chleba pelnoziarnistego
200g kopru naciowego (fenkul)
100g jablka

Zastepstwa:
200g chudego mleka - 150g chudego jogurtu
sok z owocow - dowolny owoc
50g makaronu - 50g ryzu
150g piersi z indyka - 100g krolika lub 150g befsztyka z wolowiny lub cieleciny lub 150g kurczaka lub 150g chudego hamburgera lub 150g soli lub innej chudej ryby
200g gruszek - 100g ananasa lub 100g pomaranczy lub 100g jablek lub 150g truskawek lub 100g kiwi
100g chudej gotowanej szynki - 100g twarozku lub 80g serka topionego lub 70g mozzarelli lub 2 jajka na tydzien
200g kopru naciowego (fenkul) - 200g szparagow lub 200g burakow lub 200g ogorkow lub 200g grzybow prawdzikow lub 200g karczochow lub 200g kalafiora lub 200g baklazana lub 200g cukinii lub 200g rzodkiewek lub 200g salaty

To tyle, jezeli chodzi o diete. Od siebie dodam, aby spozywac warzywa i owoce sezonowe, ktore dojrzewaja w naturalnych warunakach, a unikac tych, ktore sa sprowadzane z zagranicy, gdyz ladnie wygladaja, ale nie maja wartosci odzywczych a jedynie sztuczne nawozy i konserwanty.
Smacznego!!!  Big Grin
Odpowiedz
Mnie to wygląda raczej na dietę odchudzającą. Zwłaszcza to śniadanie niczym w diecie kopenhaskiej.
Zdrowy rozsądek w jedzeniu moim zdaniem jest najlepszą dietą dla ciężarnej.
Odpowiedz
Mnie rozśmieszyła - proszę wybaczyć, ale co poradzę Wink - kostka rosołowa warzywna do przyprawiania potraw. Śniadanie też niczego sobie Wink
Myślę, że trzeba koniecznie zdać się na instynkt z jedzeniem w ciąży. Jadać zdrowo, przynajmniej 5 posiłków, dużo pić (wody mineralnej).
Poza tym - to wyjątkowa włoska dieta. Może dlatego wygląda, jak wygląda? Wink
Odpowiedz
Zgadzam sie z Toba AniaPiBi, iz kazda ciaza jest inna, normy normami, zalozenia zalozeniami i ze przede wszystkim trzeba jesc zdrowo. Podana przeze mnie dieta jest polecana przez zespol lekarzy badajacy problem cukrzycy w ciazy. Dla mnie stanowila punkt odniesienia a nie sztywna regule, ktorej sie musialam trzymac (dlatego tez przytylam 17,5 kg).
Jeszcze raz chcialam podkreslic, iz:
NIKO DO NIEJ NIE NAMAWIAM, A WRECZ PROSZE O KONSTULTACJE Z LEKARZEM PROWADZACYM ODNOSNIE EWENTUALNEGO JEJ STOSOWANIA, DLA TYCH, KTORE NA NIA SIE ZDECYDUJA!
Pragnelam jedynie podzielic sie z Wami tym co dostalam od mojego lekarza prowadzacego moja pierwsza ciaze. A jezeli zdolalam Was rozsmieszyc to punkt dla mnie :mrgreen: , bo i tak mamy za duzo sytuacji stresujacych i od czasu do czasu trzeba sie z czegos posmiac! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Odpowiedz
Alessandra, a Ty miałaś problem z cukrzycą? bo rzeczywiście, wygląda ta dietka bardzo skrupulatnie. Jak się nie ma kłopotów żywieniowych w ciąży, to się nie jest tak dokładnym Smile
Odpowiedz
Na szczescie nie mialam problemow z cukrzyca a moim glownym daniem podczas calej ciazy byla gruba pajda chleba z duuuuza iloscia nutelli... :mrgreen: Wiec jak widzisz w moim przypadku... dieta dieta a zycie zyciem... :mrgreen:
Odpowiedz
Ach, jakoś odświeżę ten wątek..
Bo nurtuje mnie pytanie:
MAKRELA - niby nr 1 na liście ryb, wartościowych ryb. Czy można jeść taką puszkową? Bo te puszkowe to wiadomo,że mają konserwanty, itp.
W innej postaci nie jadłam, ale pewnie lepsza jest pieczona, czy duszona. Bym musiała gdzieś w rybnym poszukać takiej świeżej i zapiec w folii.
Lekarz mi powiedział,by jeść ryby 2x w tygodniu. Nie jeść tuńczyka i pangi.
Zapomniałam spytać o ryby w puszkach. Ale wiadomo, że lepsze te świeże i pieczone.
Odpowiedz
Pytałam się na ostatniej wizycie, można jeść puszkowe,byle nie za często,nie za dużo.. Smile.
Odpowiedz
Wydaje mi się, że nawet w ciąży można jeść prawie wszystko, oczywiście w granicach zdrowego rozsądku. W sumie w przypadku większości ryb, mięsa czy warzyw nie mamy 100% pewności ich pochodzenia, a bardziej sposobu hodowli/uprawy. A jednak są zalecane i ciężarnym i kobietom karmiącym i tym, które dopiero starają się o dzidziusia.
Ja póki co przyglądam się ciążom koleżanek i sióstr i widzę, że ich diety są bardzo różne (wiadomo, że czasami jest to uzależnione od chorób czy wyników badań), ale większość z nich je w miarę normalnie. A ich posiłki wyglądają tak smacznie, że sama mam ochotę ich próbować Smile)
To, że panga nie należy do najlepszych ryb to wiadomo, ale tuńczyk też odpada? W sumie jest on chyba uznawany za całkiem wartościową rybę... Przynajmniej tak mi się do tej pory wydawało.
Odpowiedz
Mięso tuńczyka może zawierać spore ilości rtęci ,która powoduje wady rozwojowe,dlatego nie jest polecana ciężarnym.
Odpowiedz
Dziękuję za odpowiedź, bo tego nie wiedziałam. Dobrze wiedzieć. Na szczęście tuńczyk nie jest moją ulubioną rybą, ale zdarza się, ze raz na jakiś czas gości na naszym stole. Ale tak sporadycznie to jeszcze nie grzech Smile) Tylko będę o tym musiała pamiętać, zwłaszcza kiedy przyjdzie czas na powiększanie rodziny
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości