cytomegalia w ciąży
#1
mam do Was pytanie o cytomegalię. co sie dzieje gdy sie na nią choruje w ciązy? i czy wynik ponad norme oznacza ze jest cos nie tak albo ze musi byc zle?
moja przyjaciolka jest w poczatkach 5 miesiaca ciązy.odebrala dzis wyniki badan, norma cytomegalii jest do 70 a ona ma 86. ponadto wyszly jej leukocyty w moczu i cytologia II. co o tym sadziecie?
ona czeka na wizyte w poniedzialek a ja oczywiscie jestem cala w stresie ktorym nie chce jej absolutnie zarazac i wogole nie wnikam przy niej w temat zeby jej nie wystraszyc,ani siebie...
Odpowiedz
#2
Madness przy Kubusiu ( to byk gdzies ok.20 tydzien)mialam bardzo wysoki poziom leukocytow,bylam na antybiotychow i moj gin,co rusz kazal robic badanie moczu,przy tym bylo jeszcze bialko w moczu i wizja szpitala, ale na szczescie po kuracji antybiotykami wszystko bylo ok.
Odpowiedz
#3
Madness - wszystko zależy od tego, czy to przebyta cytomegalia, czy świeża. Twoja koleżanka powinna zrobić badanie w dwoch klasach IgG i IgM. Wynik dodatni (wg normy laba) w klasie IgG wskazuje na przebytą chorobę, pod warunkiem, że w klasie IgM jest wynik ujemny. Jeśli IgG jest dodatnie i IgM też - infekcja jest świeża. Podobno warto też sprawdzić tzw awidnosć. Cytomegalia wtórna nie grozi dziecku niczym - chronią je przeciwciała matki. Cytomegalia pierwotna jest dla dziecka bardzo groźna. Mogą wystąpić poważne powikłania, ze śmiercią włącznie.
jeśli chodzi o leukocyty to zalezy ile. Najprawdopodoniej jakaś infekcja. A cytologia II to nic strasznego. W ciąży rzadko wychodzi I.
Odpowiedz
#4
Madness, tak jak napisała wyżej Ania, interpretacja wyniku zależy do tego, o którą klasę przeciwciał chodzi. Ja zgłębiałam temat cytomegalii po stracie Oleczka i spotkałam się z różnymi opiniami specjalistów nawet co do pierwotnego zakażenia w ciąży - większość (niestety) twierdzi, że cytomegalia może wywoływać uszkodzenia płodu, ze śmiercią włącznie; są i tacy, kt. twierdzą, że nie jest tak niebezpieczna. Wydaje mi się też, że najgroźniejsza jest w 1. trymestrze. Mi w badaniu w 2 tyg. po poronieniu wyszedł wynik wątpliwy w klasie IgM, lekarz chorób zakaźnych, do którego poszłam na konsultację, stwierdził, że nawet taki wynik może świadczyć o tym, że pierwotne zakażenie miało u mnie miejsce tuż przed ciążą lub na jej początku i że to mogła być przyczyna obumarcia ciąży. Mimo że kolejny wynik IgM był negatywny, zalecił pół roku odczekać do kolejnych starań.

Mam nadzieję, że badania Twojej koleżanki dotyczą klasy IgG, że ma odporność.
Odpowiedz
#5
No włąśnie. Powiedzcie mi jakie są objawy zarażenia tym wirusem.? Czy łatwo pomylić go z czymś innym?
Odpowiedz
#6
Misiacz - możliwe, że tak było, przy czym przeciwciała w klasie IgM siedzą w organizmie długo nawet do pół roku (czasem mówi się, że 1,5). ja robiłam badanie na początku 2006r i nie miałam żadnych przeciwciał ( w obu klasach), na początku 2007 wyszedł wynik dodatki w IgG i wynik wątpliwy w IgM.
Joannaz - bardzo łatwo go pomylić ze... zwykłym przeziębieniem/grypą, ma identyczne objawy i przenosi się drogą kropelkową.
Odpowiedz
#7
Madness - i jeszcze jedno. Na cytomegalię mozna chorować wielokrotnie, ale tylko pierwszy raz jest groźny dla dziecka.
Odpowiedz
#8
Madness, jak się miewa Twoja Koleżanka, co powiedział lekarz?
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości