Nadaliśmy Dzieciom imiona
Witam wszystkich,
Zanim 13 miesięcy temu urodziłam całego i zdrowego Jeremiasza straciłam dwoje Dzieci- w 2005 i 2006 roku. Oba w pierwszym trymetrze i nie poznałam ich płci. Pewnie dlatego zawsze mówiłam \"pierwsza ciąża\",albo \"drugie dziecko\" i za każdym razem źle się z tym czułam.
Kilka dni temu przeczytałam w miesięczniku \"W drodze\" Dominikanów kilka artykułów o starcie dziecka i to spowodowało,że na nowo rozdrapuję temat bo przez ostatnie 2 lata starałam się o tym nie mówić bo już mnie traktowali jak trędowatą. I zrobiliśmy z mężem coś czego strasznie nam brakowało. Nadaliśmy naszym dzieciom imiona. Chcieliśmy mieć najpierw syna potem córkę, więc mamy \"teraz\" Witka i Różę.
I teraz z jednej strony cieszę się,że wreszcie mówię o nich i do nich po imieniu, a z drugiej czuję się jak wariatka.
Dobrze zrobiliśmy?
Odpowiedz
Zrobiliście z mężem to czego Wam strasznie brakowało. Nadanie imion zmarłym dzieciom jest niezwykle ważne w procesie żałoby. Dla osieroconych rodziców nie ma znaczenia fakt,że dzieci były bardzo maleńkie.Darzą dzieci wielką miłością i tęsknotą, pomimo,że często nie dane im było ich widziec. Jeśli chodzi o płec to rodzice, częściej mama wyczuwa płec dziecka i uznaje ją. Łatwiej jest płakac, rozpaczac za dzieckiem, o którym możemy mówic używając imienia. Rodzice wówczas stają się rodzicami, przecież stracili dzieci, które kochali...Murron, wspólczuję Wam straty dwójki dzieci.Pamiętaj, masz prawo, bo jesteś mamą Witka i Róży, mówic do dzieci po imieniu, rozpaczac za nimi, wspominac je.To dowód Twojej wielkiej miłości do nich i tęsknoty, pomimo, że wiele osób może tego nie zrozumieć jak można kochać kogoś kogo się nie widziało.Dla ludzi z boku nasze dzieci, które odeszły w wyniku poronienia, nigdy nie istniały.Ale dla nas rodziców, dzieci zawsze będą miały specjalne miejsce w naszych sercach i pamięci. Warto rozmawiac o uczuciach związanych z przeżywaniem bólu po stracie, szczególnie z najbliższą osobą-mężem. Pamiętaj,jednak, że mężczyźni nie okazują uczuć w tak wylewny sposób jak my kobiety. Warto w sposób symboliczny obchodzić ważne daty związane ze stratą dzieci.Choć to może bardzo boleć, ułatwia proces przeżycia żałoby, która może trwać nawet miesiącami lub latami.
Pozdrawiam serdecznie.
Odpowiedz
Bardzo dobrze moim zdaniem! Ja też czytałam te artykuły w Drodze i uznałam, że ten postulat jest bardzo dobry, słuszny i taki \"ludzki\" i choć u mnie było inaczej, bo mój Jaś zmarł w 36 tyg. ciąży i już dawno wiedziałam, że jest prawie na 100 % chłopcem, to nie było jeszcze 100% decyzji jak będzie miał na imię, bo ja bardzo chciałam, żeby ostatecznie zrobił to mój mąż i kiedy wyszliśmy z tego gabinetu i jechaliśmy do szpitala to ja cała zapłakana powiedziałam, że nawet nie miał imienia, na co mój mąż ze łzami w oczach odpowiedział: \"Miał... Jaś!\" i mimo, że ja przeczuwałam że będzie chciał właśnie tak go nazwać a nie Antek (bo to była alternatywa), to wtedy poczułam całą realność straty, ale też całą realność mojego macierzyństwa! I myślę, że Tomek miał tak samo...i chyba poszłabym jeszcze dalej we wnioskowaniu i stwierdziła, że dla niego, dla mojego męża, który nie miał z naszym synkiem tak namacalnego, fizycznego kontaktu, to nazwanie, nadanie imienia było nawet ważniejsze niż dla mnie... jeśli w ogóle można to tak różnicować! Więc może tak samo jest z Twoim Mężem Murron?! Bardzo Ci współczuję i mam nadzieję, że to \"rozdrapywanie\" nie będzie już tak bolesne jak czas \"tuż po\", ja straciłam Jasia niecałe 1,5 miesiąca temu! zyczę Ci pokoju w sercu!

Maria

Dla Róży (*) i Witka (*)- swoją drogą prześliczne imiona!
Odpowiedz
Ale się wzruszyłam,że Ktoś poza mną i Tomkiem mówi o moich dzieciach i to po imieniu!. Dziękuję. Mario też jestem z Tobą - chociaż myślą.
Monika
Odpowiedz
witaj skarbie.....
my też nadaliśmy Aniołkom imiona......kochamy Je..tęsknimy....mimo iż nie znaliśmy ich płci...też mamy dziewczynkę...i chłopczyka......;(((((((
dzieciątka były, są i będą częściom naszego życia....chcę Je pamiętać jako konkretne osoby( ANIOŁKI).........nie utracone ciąże......

dla Różyczki i Witusia [\'] [\']
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości