taki rodzaj żałoby-co o tym sądzicie??
Wraz z mężem długo myśleliśmy gdzie zapalać światełko dla Naszego Dawidka.
Wymysliliśmy , że \"zaadoptujemy\" jakiś opuszczony dziecięcy grobek. Znaleźliśmy najbardziej zaniedbaną mogiłkę. Wysprzątaliśmy, zapaliliśmy znicze. Mąż wpadł na pomysł by zrobić pomniczek w krzałcie serduszka i tabliczkę upamiętniającą spoczywającego tam Aniołka(*) i jakąś niewielką wzmiankę o naszym Aniołeczku(*). Pomysł mi się bardzo spodobał tylko czy to się godzi?? W końcu to grobek konkretnej małej osóbki.
Co o tym sądzicie??
Odpowiedz
mała porada- przed stawianiem pomniczka na tej mogiłce wybranej upewnijcie się na jak długi czas jst opłata za to miejsce uiszczone - np 10,20,40 lat. Jeżeli już jest po tym terminie albo wkrótce minie, to należy sięspodziewać, że pochowają tam inne dzieciątko. przynajmniej tak robią w większych miastach, gdzie jest brak miejsc na cmentarzach. My wprawdzie mamy grobek naszej córeczki, ale opiekujemy się też sąsiednim opuszczonym grobem. Pomnika nie stawiamy, bo jest ładnie obsadzony jakimiś roślinkami wieloletnimi. Wymieniliśmy tylko tabliczkę, bo zżarła starą rdza. Jeszcze co do opłat na miejsce mogiły, to u nas przy opłacie wymagają jakiegoś dowodu pokrewieństwa ze zmarłą osobą. Nie sprawdzałam czyw przepisach mowa jest o tym kto może dokonac opłaty.
Pozdrawiam i myślę, że to dobry pomysł
Odpowiedz
Ja ilekroć jestem na cmentarzu u mojego Taty zapalam tam również światełko dla mojego Aniołka
Odpowiedz
U mnie na cmentarzu jest pochowana moja siostrzyczka Marysia. Odeszła do Pana w 34 tyg. I tam też zapalam światełko dla moich Aniołków. Myślę ze to dobry pomysł.
Odpowiedz
Moja mama zapala switelko dla mojego Aniolka u moich dziadkow.
Odpowiedz
Cytat:[autor cytatu=yogoya]
Mąż wpadł na pomysł by zrobić pomniczek

Mysle że problem może być prawny.Żeby cos postawić na cmentarzu powinno się miec jakieś papiery , że ma sie do tego miejsca jakies prawa.W innej sytuacji zarząd cmentarza może zarządać na wasz koszt zniesienie nagrobka.
Jesli nie macie grobu dziekca, prawdopodobnie możecie go zrobić, Tzw pusty grób dla Dawidka, i nagrobek. Musicie dowiedzieć się na cmentarzu w biurze.

Pomysł stąd , że często odwiedzam grób swoich dzieci, i nagle tuż obok nich pojawił się grób dziecka ale sprzed roku ( data narodzin i śmierci ta sama, czyli raczej dziecko nienarodzone, ale takie które zmarło rok wcześniej). Domysliłam się ze jest to grób symboliczny.

Można tez gdzieś, na grobie kogoś zmarłego z rodziny doczepić tabliczkę o waszym synku.Grób symboliczny \" Dawidka\".

Mozna też wykupić mogiłę dla siebie na przyszłość :mrgreen: i tam postawić już symboliczny nagrobek dla maluszka.Wtedy to dziecko tak jakby z wami było pochowane w przyszłości.

Oczywiście, może się okazać, że możecie postawić nagrobek tam gdzie teraz chcecie, ale najpierw dowiedzcie się w biurze cmentarza, czy wam nie każą tego demontować.Dzierżawa tego miejsca tez może dobiegac końca.Ten kawałek gruntu po prostu nie należy do Was.Miejsce z reguły jest wykupione na 20 lat.
Miejsce na cmentarzu dla dziecka w moim mieście to ok 400 zł.
Po tym terminie (20 lat) jeśli chcę zachowac to miejsce muszę wnosić dodatkowe opłaty.
Ale ja myslę o wspólnym grobie moim z dziećmi.Więc narazie te 20 lat mi wystarczy :lol: .
Odpowiedz
zuza dziękuję za informacje. Nawet mi na myśl nie przyszło takie rozwiązanie z tym \"pustym grobkiem\". Zobaczę jak to wygląda w Szczecinie.
Ja wiem że z nagrobkiem na istniejącym już grobku trzeba było by spytać kogoś z zarządu zmentarza. Bardziej jednak nurtowało pytanie czy to wogule się godzi.
Dziękuję za wszelkie wpisy Smile Jak już się rozeznam, dam Wam znać co postanowimy. Z pozdrowieniami Smile
Odpowiedz
Wg mnie godzi się jak najbardziej. Tez uważam, że to świetny pomysł (abstrahując od aspektów prawnych). I nawet bardziej mi się podoba niz ta koncepcja z pustym grobem, bo w Waszej to jakby podwójna korzyść: dla Was miejsce pamięci o synku, a jednocześnie pamięć o tym zapomnianym Maluszku.
Odpowiedz
Malgosiu, jednak zostaniemy z mężem przy tym , by \"zaadoptować\" grobek. Będziemy zapalać podwójne światełko(*)(*). W końcu-\"Wszystkie Dzieci Nasze Są\", nieprawdaż?
Odpowiedz
Ja także paląc świece moim dzieciom pamiętam o wszystkich Waszych.
I tych, co codziennie umierają na całym świecie z powodu poronień, chorób, głodu, wojen...
I taka się czuję wtedy bezsilna...
Odpowiedz
świetny pomysł.....może i my coś takiego zrobimy...na cmentarzu jest pełno takich grobików maleńkich dzieci...opuszczone...zaniedbane....zrobimy tak...to dobry pomysł...
dla wszystkich Aniłków....(*) (*) (*) (*) (*) (*) (*)
Odpowiedz
w zeszłym roku byliśmy z mężem na cmentarzu po to aby pozapalać światełka na opuszczonych maleńkich grobkach...nie wiedzieliśmy że już w tak niedługim czasie będzie nam tak bardzo brakowało grobu naszego Aniołka....myślę, że to bardzo dobry pomysł...teraz także planuję aby zadbać o jakieś małe mogiłki...będą one naszym darem dla naszego Aniołka, i dla tych malutkich Aniołków zmieszkujących je...
Odpowiedz
Dziewczyny jak do tej pory nikt z zarządu cmentarza nie udzielił mi konkretnych informacji.Ale nadal będę \"pociągać \"za sznurkiWink
Jak do tej pory nadal opiekujemy się wcześniej wspomnianym grobkiem.
z pozdrowieniami..Smile
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości