nadciśnienie w ciąży
Witajcie,
Nie chcę nikomu truć...ale zaczynam chyba wpadać w paranoję......
Mam zleconą kontrolę ciśnienia w ciąży 2 razy dziennie, ale ja mierzę je prawie co chwilę...i to dlatego, że po - dosłownie minimalnym wysiłku - np. pójście do kuchni i zrobienie sobie kanapki - ciśnienie skacze mi ponad 140 (górne), bo dolne rzadko przekracza 90.
Nie wspomnę już o wejściu na 2 piętro lub po stresie - kiedy urasta do 160 (a raz nawet i 169). Przy tym rośnie też puls - nawet i ponad 100.
Po chwili dosłownie....ono spada do normalnej wartości i jak siedzę lub leżę jest w granicach 105-125 górne i 60-80 dolne.
Nie wiem już sama co o tym sądzić i które ciśnienie notować dla informacji lekarza....
Boję się...... i jeśli miała którakolwiek z Was podobne problemy - napiszcie proszę.
Zmartwiona Zuzka;(
Odpowiedz
Zuzko
Mierz ciśnienie rano zanim wstaniesz z łożka i wieczorem przed snam, ale nie zaraz po kolacji. Ewentualnie jeszcze w południe. Nie mierzy się ciśnienia po wysiłku/ I nie zamartiwaj się!
Odpowiedz
Ja raz miałam tak, że po wstaniu było mi strasznie słabo, wiec zmierzyłam ciśnienie - 168 górne (dolnego już nie pamiętam), na chwilę się położyłam, wypiłam herbatę (co trwało około 2 godzin) zmierzyłam znowu ciśnienie i wyszło mi znowu sporo za niskie. Za to na kontroli u ginekologa, zawsze mam w normie. Praktycznie w książeczce są niewielkie różnice. Na razie jest w porządku, także przede wszystkim należy zachować spokój.
Odpowiedz
Ja od kilku dni tez mam problemy z cisnieniem. Dzisiaj np. mialam 143/90 i mecza mnie straszne bole glowy. Martwie sie...
W srode ide do lekarza to mu o wszystkim powiem. Jeszcze mi nadcisnienia brakowalo...
Odpowiedz
Natasho ........no właśnie, podobnie jest u mnie
kobietki......... już sama głupieję, może już taka nasza przypadłość?
grunt to nie utrwalać wysokiego ciśnienia
mąż się dziś ze mnie śmiał rano jak miałam 100/55, mówiąc - Zuza, Ty lepiej nie wstawaj do porodu...
ja mam zleconą kontrolę ciśnienia i głupieję, jakie wartości notować, póki co notuję te, które są po chwili odpoczynku, 5-10 minutach, bo tak się chyba powinno mierzyć, a na wizycie zwyczajnie powiem, że przy byle wysiłku mi skacze

Gosiku, mnie też czasem boli głowa, tak, że nie mogę wytrzymać i biorę apap
Napisz jak po wizycie

Pozdrawiam Was
spanikowana ciśnieniem mamuśka
Odpowiedz
Ostatnio też mnie często boli głowa, przez 1,5 miesiące wytrzymywałam i nie brałam, ale w ostatni weekend, to mój partner nie mógł wytrzymać mojego bólu i poleciał do apteki po apap (oczywiście przez jakieś pół godziny studiował ulotkę, czy można brać w czasie ciąży).

Co do mierzenia, to najlepiej rano i wieczorem mierzyć, ale lekarzowi trzeba obowiązkowo powiedzieć o problemach z ciśnieniem. Jak by olewał, to go zamęczać, aż w końcu coś zrobi.

Ja moją trochę pomęczyłam, ale jest ok, tyle tylko, że teraz co mnie zobaczą w przychodni, to od razu wysyłają na mierzenie ciśnienia, nawet jak przyjdę tylko po receptę Tongue

Ważne, żeby zachować spokój, nie denerwować się i nie przemęczać. Jak się zdenerwuję, to staram się równo oddychać i zachować spokój Smile
Odpowiedz
Wracając do tematu ciśnienia. Ostatnio jak byłam u ginki, to stwierdziła, że mam za wysokie - 149/78. Fakt, że trochę spore. Przy każdym badaniu było coraz wyższe. Przy tym wyniku powiedziała, że mam mierzyć ciśnienie (za nią tu dokończyłam - \"tak tak wiem, dwa razy dziennie, rano i wieczorem\" na co rozpromieniona się zgodziła ze mną). No to mierzę to ciśnienie. Tyle tylko, że przez te 2 tygodnie tylko dwa razy mi to górne przeskoczyło ledwo setkę!!! Na ogół mam 92/61 to jest takie przeciętne. Raz tylko miałam idealne, jak kupiłam sobie buty - 118/78. Babcia stwierdziła, że codziennie powinnam sobie kupować buty, albo jakiś ciuch :mrgreen: może coś w tym jest...
Odpowiedz
:mrgreen: no niezły sposób na ciśnienie :mrgreen:
Odpowiedz
Ja niestety z tego powodu idę pojutrze do szpitala
Dziś na wizycie miałam 155/100
muszę zrobić holtera i echo serca
martwię się bardzo...
Odpowiedz
trzymam kciuki...musi być dobrze. Jak coś to koniecznie napisz.

ja mam wizytę u kardiologa dopiero 21 listopada. Zapisywałam się w sierpniu. Ale że nic się na razie takiego nie dzieje, to czekam. Na szczęście poinformowałam o ciąży i ciśnieniu w poradni kardiologicznej, więc mogę przyjść w każdej chwili jak by coś się działo.
Odpowiedz
Trzymam kciuki !!! Wink
Odpowiedz
ja wczoraj na wizycie powiedziałam, że spuchłam od rana i słabo się czułam. Kazała mi dwa razy dziennie mierzyć ciśnienie i jak tylko będzie 140/90-od razu dzwonić. Nie należy podobno mierzyć zaraz po jedzeniu i oczwiście po wysiłku. Myślę, że przy jakichkowliek wątpliwościach dzwońmy po prostu do lekarzy, żeby potem sobie nie wyrzucać, że czegoś nie zrobilyśmy.
Życzę dużo uśmiechu i ciśnienia w normie.
A sposób z butami-bardzo mi się podobaSmile
Odpowiedz
hej! dołączam do klubu \"ciśnieniówek\"Smile. od początku ciąży mam blisko górnej granicy, ostatnio 140/80. w przyszłym tygodniu idę specjalnie w tej sprawie do ponoć bardzo dobrej lekarki. mam nadzieję, że coś mądrego wymyśliSmile
Odpowiedz
najgorsze, jest to, że to ciśnienie rośnie wraz z ciążą...niestety trzeba uważać, mam nadzieję, że jutro się kompletnie nie załamie i tak już dzisiejszą noc zawaliłam panikując, ukoiły mnie dopiero kopniaczki poranne...mojej malusiej...
Odpowiedz
absolutnie nie wolno panikować, Zuza!!! Nadciśnienie to jedna z najpopularniejszych dolegliwości ciążowych, więc chyba coś już na nią wymyślili!!!
Odpowiedz
Ja mam dziewczyny nadciśnienie wrodzone i to należę do tej grupy 95% nadciśnieniowców, u których przyczyna jest \"niezdiagnozowalna\". I chciałam też zauważyć, że tusza nie ma tu nic do rzeczy, bo jestem typem chudzielca. Od kilku lat jestem na lekach i muszę mierzyć ciśnienie kilka razy dziennie, oczywiście nie po dużym wysiłku, ale podczas wykonywania normalnych czynności. Do tego moi lekarze zawsze powtarzają, że niebezpieczniejsze jest nadciśnienie dolne, a w ciąży nie powinno przekraczać 83.... Nie wiem dlaczego, bo nigdy nie pytałam. Pamiętam też, jak mój ginekolog wielokrotnie powtarzał, że nadciśnienie w ciąży to cichy zabójca, bo może spowodować oderwanie się łożyska. Oczywiście nie musi, ale dlatego trzeba je obniżać możliwie do najbardziej optymalnego.

I panikować też nie wolno, bo to właśnie podnosi cisnienie Smile
Odpowiedz
U mnie też tusza nie ma za wiele do ciśnienia. Mam w sumie normalną wagę, nie jestem ani za gruba, ani za chuda (obecnie po \"przytyciu\" 2 kg ważę 66kg przy wzroście 172 cm).

Dzisiaj dali mi trochę wcześniej wolne w pracy (przed 13 kierownik mnie puścił), do tego jak wróciłam do domu, to się dowiedziałam, że wreszcie kasa dla mnie przyszła. Jakieś pół godziny temu mierzyłam ciśnienie: 117/68 Smile ja nie jestem materialistką, ale chyba moje ciśnienie jest Tongue a może to wizja zakupów w weekend... :mrgreen:
Odpowiedz
Cytat:[autor cytatu=BeataZ]
Pamiętam też, jak mój ginekolog wielokrotnie powtarzał, że nadciśnienie w ciąży to cichy zabójca, bo może spowodować oderwanie się łożyska. Oczywiście nie musi, ale dlatego trzeba je obniżać możliwie do najbardziej optymalnego.

no toś mi Beatko poprawiła nastrój teraz- nie ma co... cichy zabójca... wspaniale!
Odpowiedz
tja... to jest bardzo pocieszające...
do tej pory nie miałam problemów z ciśnieniem, więc o to się tak bardzo nie martwiłam. Dopiero przy tej ciąży jakoś mi ciśnienie skacze.

Wierzę, że damy sobie rady z tym \"cichym zabójcą\"
Odpowiedz
ja to już nawet nie czytam... bo idzie zwariować...
moja przyjaciółka mówi - każdy Polak chce stara się być lekarzem, a tak naprawdę każdy przypadek jest inny...
mój mąż mi grozi, że odetnie mi neta, bo się nakręcam...
opowiem Wam po powrocie co z moim nadpubudliwym serduchem, może w poniedziałek???oby...
pozdrawiam
Odpowiedz
trzymamy kciuki!!! Maleństwo nawet przekazuje kopniakiem, że też trzyma swoje maleńkie (ale jak ważne) kciuki Wink
Odpowiedz
dziękujemy razem z córunią Wink))
Odpowiedz
Zuzanko, ja też trzymam kciuki, będzie dobrze na pewno!!!
Odpowiedz
natasha84, to Ty masz super ciśnienie... Ja to jak się wścieknę, albo wejdę do jakiegokolwiek gabinetu lekarskiego, to dolne mam zawsze koło 100 :lol: bo dodatkowo cierpię na syndrom białego fartucha.

Zuzanno, będzie dobrze... Pamiętaj, że nadciśnienie ciążowe to jedno, a nadciśnienie pierwotne lub wrodzone, to drugie. Wy przynajmniej macie perspektywę, że po urodzeniu dzieciaczków, wróci do normy, a u mnie to w perspektywie jest np. zawał... :? , choć serca otłuszczonego raczej nie mam, bo ważę poniżej 50 :lol:
Odpowiedz
Witam.
Właśnie rozmawiałam z Zuzą. Czuje sie dobrze. Dzisiaj robili jej ekg, ale wyszło całkiem nieźle. Jutro ma mieć holtera i usg. Naiwnie myślała, że jutro wyjdzie ale chyba nie wypuszczą ja za szybko.
Ma dać mi znać co u niej to wam napisze.

Pozdrawiam wszystkie kandydatki na Mamusie. Bycie Mamą to najpiękniejsza rzecz jaka mi sie przytrafiła w życiu ;-)
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości