Jak powiedzieć dzieciom w rodzinie o poronieniu?
Opowiem jak to było u mnie.
Mam syna prawie 4-letniego, bardzo chciał rodzeństwo, wiedział że jestem w ciąży, nawet wymyślił imię dla dziewczynki bo to koniecznie musiała być siostra. Zachwycony opowiadał o "naszym dzidziusiu" i na każdym kroku o niego pytał. Pokazywał babciom zdjęcia z USG i opowiadał tu główka tu nogi. Nawet wymyślał gdzie ustawimy łóżeczko (w jego pokoju oczywiście). Zaakceptował że nie mogę go nosić na rękach. Będzie się opiekował siostrzyczką, nosił na rękach (brał małe hantelki i ćwiczył żeby mieć siłę), nauczy raczkować. Przymierzaliśmy do jego rączki jaki dzidziuś jest już duży, więc był na bieżąco.

Bałam się mu powiedzieć o ciąży, bo od samego początku bałam się o ciąże, miałam w planie opowiedzieć mu o niej dopiero jak minie 1-szy trymestr. Dowiedział się jednak wcześniej, a Maleństwo straciliśmy w połowie ciąży.

Chciał żeby maleństwo urodziło się już, ale tłumaczyłam że jest za malutkie, że takie małe nie może żyć poza brzuchem mamy. Że musimy poczekać aż przyjdzie lato a brzuch urośnie wielki. Dla porównania pokazywałam jaki był wielki jak byłam z nim w ciąży. Spędziłam miesiąc w szpitalu, wiedział że to dlatego że Dzidziuś jest chory i chce za szybko wyjść. Odwiedzał mnie czasem i klepał po brzuchu z szelmowskim uśmiechem.

Wiedziałam jak bardzo mu zależy, i na początku jak już wiedziałam że nasze Maleństwo nie przeżyje, to myśl że mam o tym powiedzieć starszemu synowi była najbardziej bolesna. Ile nocy w szpitalu przepłakałam myśląc o tym! Nie mogłam mu nie powiedzieć, za bardzo był zaangażowany. Miałam dużo czasu by pomyśleć jak to zrobić. Z przedszkola przyniósł że jak ktoś umiera to "idzie do aniołków" i tak też w końcu powiedziałam.

Nie chciałam sama zaczynać tematu, wiedziałam że kiedyś to on zacznie. Przez pierwszy tydzień jak wróciłam do domu to cieszył się że jestem, a potem przyszedł czas na pytania. Samo "poszedł do aniołków" nie wystarczyło. Musiałam opowiedzieć że umarł, że już nie wróci. Z resztą najbardziej był zaskoczony że to był brat, nie siostra. W pierwszej reakcji powiedział mi "nie martw się, następnym razem będziesz miała w brzuchu i dziewczynkę i chłopczyka". A potem dopytywał o szczegóły, dlaczego się urodził za wcześnie, jaki był duży, jak się nazywa. "Dlaczego mój brat umarł?" jak nie płakać jak się słyszy takie pytanie... Raz to był śmiech przez łzy gdy zapytał "kiedy mój dzidziuś poszedł do aniołków?" jak byłam w szpitalu odpowiedziałam, "Ale jak, zrobił dziurę w suficie?". Zdarzyło mu się popłakiwać wieczorem "bo nie ma mojego Dzidziusia". Prawie codziennie wraca do tematu, pytał dlaczego dziecko nie może żyć jak się za wcześnie urodzi. Jak odpowiedziałam że nie umie jeszcze oddychać ani jeść, to on z wyrzutem że przecież on miał go wszystkiego nauczyć to by mu pokazał jak się oddycha, je, raczkuje...
Tego się nie spodziewałam, ale mi jest dużo łatwiej, odkąd syn wie. Rozumie już dlaczego płaczę, wcześniej w ogóle na to nie reagował, teraz przychodzi, przytula mnie i mówi że mnie kocha, nie płacz za Dzidziusiem, ja ci obetnę łezki, dość już tych smutków, to ja będę twoim dzidziusiem, choć pobawimy się autkami nie płacz już... I faktycznie mniej płaczę, jego pytanie nie wywołują już łez, pozwalają się pogodzić z tym co się stało, traktować jako część życia. Dla niego to takie naturalnie.

To dopiero 3 tygodnie od straty, jeszcze nie mówiłam mu nic o grobie, nie wiem jak to zrobić. Pewnie będzie pytał co jest w grobie skoro Braciszek poszedł do aniołków, jest zawsze taki dokładny. Nie wiem jak to wytłumaczyć. Czas pokaże.
Odpowiedz

Wiadomości w tym wątku
Jak powiedzieć dzieciom w rodzinie o poronieniu? - przez mlc - Fri, 13 Stycznia 2006, 00:40:37
Jak powiedzieć dzieciom w rodzinie o poronieniu? - przez dorota1991 - Tue, 15 Lipca 2014, 22:32:27
Jak powiedzieć dzieciom w rodzinie o poronieniu? - przez corday - Wed, 16 Lipca 2014, 09:18:41
Jak powiedzieć dzieciom w rodzinie o poronieniu? - przez Ewela7 - Fri, 18 Lipca 2014, 16:03:15
Jak powiedzieć dzieciom w rodzinie o poronieniu? - przez Malgosia - Wed, 26 Listopada 2014, 19:02:06
Jak powiedzieć dzieciom w rodzinie o poronieniu? - przez Amelia - Wed, 26 Listopada 2014, 22:40:20
Jak powiedzieć dzieciom w rodzinie o poronieniu? - przez Malgosia - Fri, 28 Listopada 2014, 12:50:09
RE: Jak powiedzieć dzieciom w rodzinie o poronieniu? - przez Malgosia - Sat, 17 Stycznia 2015, 21:43:00
RE: Jak powiedzieć dzieciom w rodzinie o poronieniu? - przez Poly - Sat, 14 Marca 2015, 10:53:38
RE: Jak powiedzieć dzieciom w rodzinie o poronieniu? - przez Miśka - Sat, 14 Marca 2015, 13:56:04
RE: Jak powiedzieć dzieciom w rodzinie o poronieniu? - przez Poly - Tue, 24 Marca 2015, 18:18:01
RE: Jak powiedzieć dzieciom w rodzinie o poronieniu? - przez weci - Tue, 14 Kwietnia 2015, 17:59:46
RE: Jak powiedzieć dzieciom w rodzinie o poronieniu? - przez Patrycja_p - Wed, 15 Kwietnia 2015, 10:18:56
RE: Jak powiedzieć dzieciom w rodzinie o poronieniu? - przez Malgosia - Thu, 16 Kwietnia 2015, 22:12:37
RE: Jak powiedzieć dzieciom w rodzinie o poronieniu? - przez Malgosia - Wed, 24 Lutego 2016, 21:17:21
RE: Jak powiedzieć dzieciom w rodzinie o poronieniu? - przez Miminka - Tue, 08 Marca 2016, 13:41:50
RE: Jak powiedzieć dzieciom w rodzinie o poronieniu? - przez śliwka - Tue, 19 Lutego 2019, 01:12:21
RE: Jak powiedzieć dzieciom w rodzinie o poronieniu? - przez amaria - Fri, 18 Marca 2016, 11:18:56
RE: Jak powiedzieć dzieciom w rodzinie o poronieniu? - przez annina - Fri, 18 Marca 2016, 22:17:41
RE: Jak powiedzieć dzieciom w rodzinie o poronieniu? - przez rona - Sun, 14 Sierpnia 2016, 09:05:31
RE: Jak powiedzieć dzieciom w rodzinie o poronieniu? - przez Amelia - Sun, 14 Sierpnia 2016, 13:07:18
RE: Jak powiedzieć dzieciom w rodzinie o poronieniu? - przez rona - Sun, 14 Sierpnia 2016, 13:15:31
RE: Jak powiedzieć dzieciom w rodzinie o poronieniu? - przez Szprotka - Thu, 14 Lutego 2019, 01:29:32
Jak powiedzieć dzieciom w rodzinie o poronieniu? - przez mlc - Fri, 13 Stycznia 2006, 00:50:35
Jak powiedzieć dzieciom w rodzinie o poronieniu? - przez Koliber - Fri, 13 Stycznia 2006, 03:38:40
Jak powiedzieć dzieciom w rodzinie o poronieniu? - przez ducha1 - Sun, 15 Stycznia 2006, 20:53:04
Jak powiedzieć dzieciom w rodzinie o poronieniu? - przez agawt - Mon, 16 Stycznia 2006, 00:51:24
Jak powiedzieć dzieciom w rodzinie o poronieniu? - przez Koliber - Mon, 16 Stycznia 2006, 03:55:22
Jak powiedzieć dzieciom w rodzinie o poronieniu? - przez INA - Mon, 16 Stycznia 2006, 12:20:43
Jak powiedzieć dzieciom w rodzinie o poronieniu? - przez wuchowa - Tue, 17 Stycznia 2006, 11:44:11
Jak powiedzieć dzieciom w rodzinie o poronieniu? - przez Koliber - Wed, 18 Stycznia 2006, 03:43:40

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości