Gazeta Metro - Zmiany w przepisach o pochówkach dzieci martwo urodzonych
#1
Pozwalam sobie tutaj przedrukować artykuł z gazety METRO, mam nadzieję że jednak uda się przeforsować tę ustawę i żaden szpital już nigdy nie zrobi z żadnego DZIECKA kostki parafinowej ZGROZA!!!!!!! jestem zszokowana nie spodziewałam się tego naprawdę Sad Sad


Piątek, 13 października 2006

Będą pogrzeby nienarodzonych dzieci

PAP 00:10


Rodzice, których dzieci urodziły się martwe, będą mogli je pochować. Zmianę w prawie wprowadzi już w listopadzie minister zdrowia - pisze gazeta \"Metro\".

Iwona Zielińska z Warszawy w zeszłym roku dowiedziała się, że będzie mieć dziecko. Do szóstego tygodnia wszystko było w porządku, nic nie mąciło radości rodziców. Potem zaczęły się komplikacje. Lekarze stwierdzili, że płód jest martwy.
REKLAMA Czytaj dalej

Martwe ciało dziecka rodzice musieli zostawić w szpitalu. Takie jest obowiązujące prawo. Chcieliśmy zrobić dziecku pogrzeb, ale nie udało się - mówi Jan Zieliński, mąż Iwony. To był dla nas szok. Lekarze mówili, że to tylko zespół tkanek. Rodzice dowiedzieli się, że ich dziecko zostało wtopione w kostkę parafinową i posłużyło badaniom histopatologicznym. Służą one ustalaniu przyczyn śmierci płodu.

To było nieludzkie. Przecież to też już był człowiek - pani Iwona nie może opanować złości i rozpaczy.

Niestety, takie sytuacje w polskich szpitalach zdarzają się bardzo często. Według danych Instytutu Matki i Dziecka rocznie rodzi się u nas ponad 2 tys. martwych dzieci. Statystyki nie obejmują jednak tych, które urodziły się przed szóstym miesiącem ciąży. Nikt nie spisuje ich aktów zgonu, a szpitale nie wydają ciał rodzicom. Z szacunków lekarzy wynika, że takich przypadków może być kilka tysięcy rocznie.

Traktowane są jak szpitalne odpady. Najczęściej je utylizujemy i spalamy - przyznaje pracownik jednej z porodówek. Teraz to szpital decyduje, co się dzieje z martwym płodem - potwierdza Paweł Trzciński, rzecznik resortu zdrowia.

W listopadzie to się zmieni. Z nowych przepisów, które przygotowało ministerstwo, wynika, że akty zgonu płodu oraz ich ciała będą wydawane rodzicom, niezależnie od czasu trwania ciąży. Będą mogli liczyć także na zasiłek pogrzebowy od państwa - ok. 5 tys. zł. (PAP)
Odpowiedz
#2
Cytat:[autor cytatu=renka]
Będą mogli liczyć także na zasiłek pogrzebowy od państwa - ok. 5 tys. zł.

A to jest sprzeczne z innymi artykulami nt. pogrzebow i zmian w prawie, oraz z rozporzadzeniem dot. rejestracji.

Monika
Odpowiedz
#3
chciałabym zarejestrować moje dziecko, zmarło rok temu w listopadzie 2005 roku w 11 tygodniu ciąży - czy ja mam taką możliwość, czy jest już za późno? pomóżcie
Odpowiedz
#4
Maju - przepisy mowia, ze tak - ale co powiedza lekarze, nie wiem. Halinka walczy od pol roku o rejestracje, mimo, ze prawo rzeczywiscie jest po naszej stronie.

Co mozesz zrobic?
1) Zlozyc pismo w szpitalu z prosba o wydanie dokumentow potrzebnych do zgloszenia urodzenia dziecka. Doloz do wniosku dokumenty, ktore mozna sciagnac ze strony
2) Czekac na odpowiedz - zapewne odmowna.
3) Z doswiadczenia Halinki juz wiem, ze w takiej sytuacji nalezy zlozyc wniosek w prokuraturze.

Tutaj znajdziesz liste szpitali, ktore wystawily dokumenty:
www.poronienie.pl/prawo_szpitale.html

Monika
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości