Poronienie - Forum
Niski progesteron w ciąży - przegrana walka - Wersja do druku

+- Poronienie - Forum (https://www.poronienie.pl/forum)
+-- Dział: Oczekiwanie (https://www.poronienie.pl/forum/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Dział: Ciąża (https://www.poronienie.pl/forum/forumdisplay.php?fid=16)
+--- Wątek: Niski progesteron w ciąży - przegrana walka (/showthread.php?tid=3171)

Strony: 1 2 3

Niski progesteron w ciąży - przegrana walka - gggosia - Fri, 31 Grudnia 2010

Witam,
chciałam zapytać, czy któraś z Was spotkała się z problemem niskiego progesteronu w ciąży- zwłaszcza na jej początku? Co brałyście, żeby go podwyższyć i czy się udało. Mój progesteron na drugi dzień po pozytywnym teście ciążowym wynosił zaledwie 3,9 ng/ml, po dwóch tygodniach brania Luteiny wzrósł do 16 ng/ml i teraz stoi w miejscu. Wg lekarza jest nadal za niski, więc dostałam dodatkowo zastrzyki.
Napiszcie proszę, jak jest/było u Was i czy udało się jakoś podwyższyć ten progesteron.
Gosia

Niski progesteron w ciąży - przegrana walka - pat_ - Sat, 01 Stycznia 2011

Mi każdy lekarz mówił żeby nie badać poziomu progesteronu bo te normy dla każdego są inne i tylko usg może pokazać czy z ciążą jest ok. no i bierzesz luteine dopochwowa czy doustną?? Jeśli dopochwową to w krwi będzie niższy poziom niz w macicy, ale to pewnie lekarz wie. Na początku ciąży podobno duphaston jest lepszy albo nawet w połączeniu z luteiną. Ja brałam 12x1 duphaston +3x2 luteinę, ale ja nie diagnozy pod kątem problemów z progesteronem, biorę profilaktycznie, jako, że nie znam przyczyny strat. A jaki miałas poziom w tych szczęśliwych ciążach, tez taki niski? http://spin.org.pl/rekomendacje-ptg-poloznictwo/ciaza-po-in-vitro/ Tu jest troche informacji.

Niski progesteron w ciąży - przegrana walka - PiBi - Sat, 01 Stycznia 2011

Gosiu, jakie masz zastrzyki? kaprogest czy ultragestan?
Duphaston, np. nie wychodzi w badaniach krwi wcale, bo to jest syntetyk.
A progesteron jest najważniejszym hormonem w ciąży i warto, by był wysoki, bo niskie wartości wskazują na niedomogę lutealną i niewydolność ciałka żółtego, a ono jest odpowiedzialne za utrzymanie ciąży, dopóki nie wykształci się łożysko.

Niski progesteron w ciąży - przegrana walka - gggosia - Sun, 02 Stycznia 2011

W poprzednich ciążach nie badałam progesteronu, więc nie wiem. Luteinę brałam dopochwowo, w piątek dostałam też pierwszy zastrzyk Pregnylu.
Niestety w sobotę zaczęłam mocno krwawić i po południu urodziłam córeczkę w 9 tc. Właśnie wróciłam ze szpitala, już po zabiegu.
W każdym razie dziękuję za informacje.
Gosia

Niski progesteron w ciąży - przegrana walka - PiBi - Sun, 02 Stycznia 2011

Gosiu, współczuję Sad

Niski progesteron w ciąży - przegrana walka - PiBi - Sun, 02 Stycznia 2011

I przepraszam za pytanie, ale dlaczego zastrzyk z Pregnylu, jesteś pewna?
To nie jest progesteron, pregnyl podaje się, aby rosły jajeczka, do stymulacji, do IUI, do in-vitro, ale nie w ciąży.

Niski progesteron w ciąży - przegrana walka - gggosia - Sun, 02 Stycznia 2011

Dziękuję, Aniu.
Teraz to już sama nie wiem z tym zastrzykiem. Lekarz mówił, że to nie progesteron, a gonadotropina, która ma powodować większe wydzielanie progesteronu (czy jakoś tak).

Niski progesteron w ciąży - przegrana walka - PiBi - Mon, 03 Stycznia 2011

Gosiu, bo to faktycznie gonadotropina, ona działa na ciałko żółte, które się wytwarza po jajeczkowaniu, ale czy działa na progesteron przy tym? być może, tyle, że to chyba bardzo nietypowe zastosowanie....

Gosiu, to mi napisała specjalistka od ciąż:
w zasadzie to dziwne postępowanie bo pregnyl zawiera HCG, a to z kolei powinno być produkowane przez kosmówkę.Niedobory wynikaja z braku progesteronu który podtrzymuje ciążę i dalej kosmówka właściwie wzrastająca robi co do niej nalęży.Lepszym pomysłem jest więc wywindowanie dawki progestronu.Jakiś czas temu podawano kaprtogest.Ma on jednak zasadniczą wadę.Poza wywoływaniem wad rozwojowych w układzie rozrodczym chłopców posiada w skąłdzie głownie progesteron 17OH czyli ten produkowany przez nadnercza.W ciazy natomiast potrzebny jest zwykły progesteron generowany przez ciałko żółte.Nalezy wiec podać progestron syntetyczny lub naturalny.Syntetyczny to niestety jedynie duphaston a wiec dawka 10mg.Sensowniej jest podać dopochwowo utrogestan i doustnie luteinę.Podawani etylko doustne powoduje stratę dawki na wątrobie co ładnie pokazuja badania krwi.Podawanie dopochwowe nie wychodzi w tak dużej dawce we krwi ale stężenie hormonu w macicy wzrasta.Reasumując w przypadku zagrożonej ciazy wydaje sie być sensowne podanie 400mg utrogestanu lub luteiny dopochwowej i do tego dawkę uzupełniajacą 200mg doustnie, mogą być te same leki(luteina oczywiście podjęzykowa).Istnieje też schemat podawania i progesteroni u hcg.Czyli leki z progesteronem + zastrzyk z hcg.

Jaką miałaś dawkę progesteronu?

Niski progesteron w ciąży - przegrana walka - pat_ - Mon, 03 Stycznia 2011

Aniu, a może nie zadawajmy tyle pytań. Dziewczyna straciła dziecko, potrzebna jej żałoba i wyciszenie,a nie zastanawianie się czy dobrze zrobiła, czy wzięła dobry lek. W gruncie rzeczy nawet nie wiadomo czy to progesteron był winny, a nie wada zarodka. Co do progesteronu to jeśli macica źle na niego reaguje albo jest niedobór innych ciążowych hormonów to mozna go łykać kilogramami a i tak nic nie da. Czytałam, że niektórzy lekarze stosują pregnyl aby pomóc ciałku żółtemu. Gosiu, trzymaj się, wiem, że to bardzo trudne, bo ciąża to tyle nadziei i radości. Sama sie boję każdego dnia o swoje maleństwo.

Ok, przepraszam.
Gosiu, przytulam mocno.

Niski progesteron w ciąży - przegrana walka - gggosia - Mon, 03 Stycznia 2011

Aniu, moja dawka progesteronu nie była - jak mi się teraz wydaje - duża. Brałam 2 x dziennie po 4 tabletki luteiny dopochwowo.
Nie musisz przepraszać. Nie odzywałam się cały dzień, bo załatwialiśmy wszystkie sprawy organizacyjne (szpitalne, pogrzebowe) - zresztą taki zabiegany dzień był bardzo korzystny dla psychiki - człowiek nie ma czasu na myślenie.
Pewnie się nie dowiem, co było przyczyną śmierci córeczki. Oczywiście spytam jeszcze lekarza o ten progesteron. Pewnie jest, że dziecko walczyło do końca, bo jeszcze dwie godziny przed poronieniem na usg widzieliśmy bijące serce, mimo dużego krwawienia.
Jeszcze raz dziękuję za wsparcie i słowa współczucia.
A Tobie Pat życzę spokojnego przebiegu ciąży i szczęśliwego rozwiązania.

Oj, Gosiu... Sad
Dużo, dużo sił. Bardzo dużo....

Niski progesteron w ciąży - przegrana walka - pat_ - Tue, 04 Stycznia 2011

A myśleliscie nad badaniem genetycznym kosmówki? Ja żałuję, że nie zrobiłam za pierwszym razem. eh jakie to wszystko trudne......życzę Wam i sobie żeby już tego nigdy nie przechodzić......

Niski progesteron w ciąży - przegrana walka - sylwia84 - Tue, 04 Stycznia 2011

chciałam od razu coś tu napisać o sobie, bo u mnie właśnie po dwóch poronieniach oprócz problemów z tarczycą stwierdzono niewydolność ciałka żółtego i za niski progesteron, ale ...doczytałam do końca i tak mi przykro się zrobiło...tak mi szkoda Gosiu Twojego Maleństwa... takie dzielne było.... dla Twojej Kruszynki [*][*][*] przytulam mocno...

Niski progesteron w ciąży - przegrana walka - gggosia - Tue, 04 Stycznia 2011

Pat, nie, nie myślałam, bo nic na ten temat nie wiedziałam/nie wiem. A gdzie to się ew. wykonuje? Bo pewnie odpłatnie.
Sylwia, dziękuję. U mnie też lekarz podejrzewał niewydolność ciałka żółtego. Życzę Ci szczęśliwego rozwiązania wkrótce.

Niski progesteron w ciąży - przegrana walka - pat_ - Wed, 05 Stycznia 2011

Mi za pierwszym razem powiedzieli, po co, przeciez to pierwsze poronienie bla bla, a przy drugim w domu wszystko...i po zabiegu nic nie było i nie mogłam zrobc badnia, ale wiem, że szpital przechowuje kostki parafinowe po zabiegu około 10 lat i z tym idzie się do poradni genetycznej. Niestety odpłatne, ale myślę, że warto. Tu jest wszystko wytłumaczone. http://www.poronienia-genetyka.com.pl/ To jest akurat ośrodek w Poznaniu gdzie ja z mężem mielismy badania genetyczne.

Niski progesteron w ciąży - przegrana walka - gggosia - Fri, 07 Stycznia 2011

Dziękuję pat za informację. Zastanowię się nad tymi badaniami. Zresztą my też w tym ośrodku robiliśmy nasze badania genetyczne w tym roku.

Niski progesteron w ciąży - przegrana walka - gggosia - Sun, 09 Stycznia 2011

Wczoraj pożegnaliśmy naszą córeczkę na cmentarzu. Dzisiaj mąż przybił trzecią tabliczkę do krzyża na grobie. Dlaczego to jest takie trudne?

Niski progesteron w ciąży - przegrana walka - Malgosia - Mon, 10 Stycznia 2011

Tak bardzo mi przykro.
Dla Twoich Dzieci (*) (*) (*) (*) (*)

Niski progesteron w ciąży - przegrana walka - PiBi - Mon, 10 Stycznia 2011

Gosiu, [*]
Bo kochasz...

Niski progesteron w ciąży - przegrana walka - gggosia - Fri, 14 Stycznia 2011

Bardzo dziękuję za wsparcie.
Tak na zakończenie - oczywiście w badaniu histopatologicznym nie wyszło nic, co mogłoby wskazywać na przyczynę straty.
Teraz jedyne co zostało (bo w tym roku porobiłam całe mnóstwo badań) to ten nieszczęsny progesteron, który już przed ciążą był niski, zbyt niski. Będę więc sprawdzać i działać w tym kierunku.
Pozdrawiam,
Gosia

Niski progesteron w ciąży - przegrana walka - Edyta83 - Sat, 15 Stycznia 2011

Powodzenia! Kiedyś musi sie udac!

Niski progesteron w ciąży - przegrana walka - pat_ - Sat, 15 Stycznia 2011

Też trzymam za ciebie kciuki. W tak wczesnych tyg to najczęściej genetyka <wada dziecka> albo hormony. Tylko dlaczego miałaś ok hormony w ciąży z córeczkami? Sprobuj u dobrego endokrynologa.