Poronienie - Forum

Pełna wersja: Urna czy trumienka - W czym pochować szczątki?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Witam,
poroniłam w 12 tyg.ciaży.Czekam na wynik histopatologiczny i odbiór szczątków.Nie mam pojęcia ile ich będzie i w czym mam je pochować.Nie chce ich palić.Czy mam do urny je włożyć czy są jakieś specjalne pudełeczka do kupienia w zakładach pogrzebowych?Bo taka trumna dziecięca jest zbyt duża.
Ja pochowałam synka w takiej małej trumience - w zakładzie pogrzebowym powiedzieli że to urna (wielkości mniej więcej: 24 szeroka, 30 długa, 24 wysoka) - nie było mniejszych (wydawała mi się wielka, ale okazało się, że nie mogłaby byc mniejsza).
[*] dla Twojego Aniołka
My naszą córeczkę OLA 21TC też chowaliśmy w takiej urence ,dostępne są w zakładach pogrzebowych koszt około200 zł tyle my zapłacilismy u skrzydlewskiej w zgierzu
przytulam Cie mocno i trzymaj SIĘ
(*) DLA TWOJEGO ANIOŁKA
Po pierwsze bardzo mi przykro z powodu Twojej straty.
Jeśli chodzi o pochówek, naszego synka chowaliśmy w białej trumience, no ale to był już 24 tc, syn ważył 670g Sad Jeśli masz możliwość pochówku w urnie, lub czymś mniejszym to doradzam właśnie taki wybór. Na pogrzebie byłam na środkach uspokajających, a i tak jak zobaczyłam trumienkę... serce mi pękło po raz setny i to z takim bólem, że nie potrafiłam oddychać... pogrzeb dziecka jest już tak bolesnym doświadczeniem, że jeżeli masz możliwość uniknięcia białej trumienki to tak doradzam. Swoją drogą porozmawiaj z księdzem, nasz powiedział, że możemy Kacperka pochować nawet w skrzyneczce, którą może zrobić mąż... ale nie zdecydowaliśmy się. Może jakiś stolarz by Wam coś zrobił?
Potrzebujemy mieć fakturę za trumienke lub urnę więc nie zrobimy sami pudełeczka.Natomiast czytałam na tym forum że w niektórych ZUSach robia problem z wypłatą zasiłku pogrzebowego ponieważ w przypadku urny żadaja jeszcze rachunku za spopielenie a ja spopielać nie zamierzam więc w obawie przed Zusem chyba będe musiała wybrac trumienke chodź wolałabym mniejsza urnę.
Przykro mi z powodu straty Twojego dziecka. Ja straciłam moje mniej więcej w tej samej fazie ciąży. Kupilismy zwykłą małą, białą trumienkę. Najmniejszą jaka była. Wanduszia byłaby za mała do niej, więc wsadziłam jej tam kocyk i otuliłam. Zrobilismy tak z uwagi na ZUS, ale przedewszystkim chciałam nadać pogrzebowni jak najbardziej ludzki charakter.Trumna wydała mi się bardziej czlowiecza... Nie potrafię wytłumaczyc dlaczego.
ulkalodz83 mi zus nie robił żadnych problemów, a urenka wygląda jak mała trumienka. skontaktuj się ze swoją placówką zus (będziesz spokojniejsza). Podobnie jak Izyda kupiłam małemu białą szatkę.
zadzwoniłam na infolinie ZUS i pani powiedziała że nie jest wymagany rachunek za spopielenie w przypadku zakupu urny ale ja sie obawiam że trafie na jakiegos urzędnika u mnie w oddziale i mi zasiłku nie przyznają bo nie bede miała takiego rachunku.
Powiedzcie mi prosze jak u was wygladal pochówek.Bo ja nie zamierzam zatrudniać do tego firmy pogrzebowej, czy znakiem tego moge sama nieść z mężem w rekach trumienkę.Będzie u mnie na cmentarzu grabarz który zakupie trumienkę.Jak u Was wyglądało zaświadczenie od ksiedza o odbytym pogrzebie,czy pisało tam o Mszy w kościele?jak do tego ZUS podchodzi przy staraniu sie o zasiłek pogrzebowy?
Pisałaś maila, wiem. Pamiętam pytania. Czasem nie nadążamy z czytaniem, a tym bardziej odpisaniem, dlatego dobrze, że weszłaś na Forum. Niezależnie od pytań tutaj, napisz ponownie i podaj do siebie kontakt telefoniczny, jeśli zechcesz - przekażę go komuś, kto z Tobą porozmawia.
Dobrze, napisał dzis ponownie maila z dwoma pytaniami, podałam też mój nr telefonu.
isia30 pisałaś, że urnę kupowałaś w Zgierzu czy znakiem tego wniosek o zasiłek też do Zgierza składałaś?Nie robił Ci ZUS w Zgierzu problemów z przyznaniem zasiłku jak miałaś rachunek za urnę bez rachunku za kremację.Pytam ponieważ ja też będę składać wniosek do Zgierza.
ulkalodz83 tak urnę kupowalismy u was w Zgierzu ale wniosek o zasiłek składalismy w Brzezinach bo tam jest mój oddział .miałam rachunek od skrzydlewskiej za urnę transport i ułożenie zwłok na kwote 600zł i od nas z cmentarza za pochówek i tyle nikt się nie pytał czy była kremacja czy nie . wniosek i te dwa rachunki akt zgonu, i zaświadczenie z pracy o zatrudnieniu złożyliśmy do ZUZu . Jesli masz jeszcze jakieś pytania pisz chętnie pomogę .Pozdrawiam
(*) dla Twojego aniołka
Ja mam już rachunek za trumnę , transport, ułożenie i rachunek od grabarza za zakopanie zwłok oraz będę miała rachunek za kwiaty.Mam nadzieje ze te trzy rachunki wystarczą poza pozostałymi dokumentami.U Ciebie isia30 rachunek z cmentarza za pochówek to co ty był za rachunek?od grabarza czy od księdza?
To powinno wystarczyć. Rachunki za usługę religijną księdza, tak to nazwijmy, należą do rzadkości - ZUS raczej się nim nie powinien interesować. Rozumiem, że zdecydowałaś się jednak na trumienkę czy to taki zapis na fakturze?
rachunek z kancelarii cmentarza ,ksiądz nie chciał żadnych pieniędzy od nas odprawił pokropek za darmo. Te rachunki co masz powinny wystarczyć ,my też jeszcze czekamy nie wiem czy dadzą zwrot kosztów czy cały zasiłek . a o zasiłek macierzynski składałaś dokumenty przysługuje Ci za 8 tyg .Pozdrawiam
To nie jest temat zasiłkowy, nie twórzcie tu OT. Isia30, nie wiem, skąd Twoje wątpliwości co do wysokości zasiłku pogrzebowego, ale jeśli masz z nim jakieś kłopoty, to zadaj pytanie na ten temat tutaj https://www.poronienie.pl/forum/showthread.php?tid=1718
zakupiłam urnę w kształcie trumienki (drewniana), więc pani z zakładu pogrzebowego uznała że może wpisać na rachunku \"trumna\"
przepraszam w nosie mam te zasiłki wszystko bym oddała by być w ciąży ,nie mam z tym żadnego kłopotu.
nie wiem o co Ci chodzi nie pisalam do Ciebie tylko do wiadomości ulkalodz83. Pozdrawiam
Isia30, składam to na karb Twoich emocji, ale - nieco się zapominasz w tonie. Nie, Ty nie pisałaś do mnie. Za to ja pisałam do Ciebie i zdecydowanie powinnaś wiedzieć, o co mi chodzi.
Jeśli masz problem z zasadami powszechnie znanymi na forach oraz regułami, które ponadto ustalam na tym Forum, a ich istnienie zaakceptowałaś rejestrując się tutaj, to nalegam, byś się z nimi zapoznała w dziale Organizacyjnym bardzo starannie - zanim po raz kolejny pozwolisz sobie na ten ton w stosunku do osoby ze Staffu oraz na dalszą zbędną dyskusję ze mną w tym temacie i kontunuowanie OT.
Cytat:[autor cytatu=ulkalodz83]
zakupiłam urnę w kształcie trumienki (drewniana), więc pani z zakładu pogrzebowego uznała że może wpisać na rachunku \"trumna\"

Miałam rachunek za urnę, i taki zbiorczy z cmentarza: kopanie grobu, krzyż, opłata za miejsce...

wszystki eformalności załatwiałam z zarządcą cmentarza, bez zakladu pogrzebowego, z urną pojechałam do szpitala, gdzie z histopatologii odebrałam maluszka, w formalinie w takiej jakby buteleczce, którą wstawiłam do urny.... wstapilismy na chwilę do domu... niosłam urnę aż do końca...do grobu..
w kaplicy ksiądz odprawił pogrzeb dziecka... mszy za dzieci się nie odprawia, kościół uznaje ich świętość, (można zamówić za rodziców)

do urny włożyłam koszulke jak do chrztu ( znalazłam bez chaftu pamiątka ..) z przyszytym medalikiem
U mnie mąż niósł urnę w kształcie trumienki aż po sam grób tam złożył ją do dołka.Po odmówieniu modlitw wraz z księdzem, grabarz zasypał dół.Także jak macie możliwość zakupu urny, która jest znacznie mniejsza od trumny(długość trumny zaczyna się od 60cm) i jeśli w zakładzie wystawią wam odpowiedni rachunek jak to pisałam we wcześniejszym wpisie to polecam takie rozwiązanie.
Pojechaliśmy do prosektorium i tam butelkę z maluszkiem w formalinie obwinęłam w pieluchę tetrową i włożyłam do urny- pieluszka to był dla mnie taki symbol, tylko tyle mogłam dać maluszkowi.Dziękuje forumowiczkom i opiekunom tego forum za pomoc i wyjaśnienie wielu kwestii.
Dzień dobry, jestem tutaj świeża ale mocno w temacie. W czwartek tuż po północy poroniłam mojego synka w 16 tygodniu ciąży. Dzisiaj poszliśmy z mężczyzną mojego życia zarejestrować Michałka a potem ruszyłam kupić urnę. Pani z zakładu pogrzebowego konsultowała się z ZUSem, który podobno nie robi problemów z urną a nie trumną. Ja kupiłam drewnianą urnę 24x14x13cm - i tak będzie za duża dla mojego Bąbla ale mniejszych nie było. Jutro kupię misia, żeby miał się do kogo przytulić. Pozdrawiam Was serdecznie.
Z tego wątku: https://www.poronienie.pl/forum/showthread.php?tid=4365

Cytat:[autor cytatu=EmKa]
Amelio, na fakturze widnieje trumna tak jak chciał tego ZUS. Napisałam jednak do Zarządcy Cmentarza, oraz Sanepidu, że ze względu na sytuacje, której nie regulują przepisy, spalenie kostek parafinowych jest naruszeniem dóbr naszych oraz godnosci naszego dziecka. Pochowalismy w maleńkiej urnie

(http://www.mosinski.com.pl/1770-1519-thi...ecieca.jpg )

do środka włozyliśmy misia, żeby kosteczki nie "latały" Smile
Cytat:[autor cytatu=idefiks]
Przepraszam, jeśli nie zrozumiałem: ZUS chciał koniecznie słowa "trumna" na fakturze?
Cytat:[autor cytatu=EmKa]
dokładnie tak. Nawet jeżeli dziecko jest skremowane to musi być na fakturze trumna (w tym wypadku akurat kremacyjna) . owszem, mozna sie z nimi dochodzic i pisać pisma w celu indywidualnego rozpatrzenia sprawy...ale nie miałam ani siły, ani ochoty ani czasu na przepychanki z zusem
Cytat:[autor cytatu=idefiks]
Nie ma problemu z niedouczonym urzędnikiem ZUS, jeśli zakład pogrzebowy sprzedaje urnę a wpisze na fakturze "trumna".
Gorzej, jeśli powiedzą że nie mogą wpisać na fakturze czegoś innego, niż sprzedali - w moim przypadku akurat tak było: "Na fakturze musi być słowo "trumna" więc jeśli sprzedam panu urnę, to nie dostanie pan zasiłku pogrzebowego, więc musi pan kupić trumienkę".

ZUS ma wewnętrzną procedurę, która wyraźnie mówi, że na fakturze musi być "zakup trumny lub urny".
Poprosiłem ich kilka dni temu, powołując się na ustawę o dostępie do informacji publicznej, o pełną treść tej procedury.
Poczekamy, zobaczymy, opublikujemy... Wink

Ciekawe, jak to u mnie będzie, mam fakturę na urnę. Ja kupiłam urnę, ponieważ proboszcz tak zalecił - grób jest dwumiejscowy, leży tam już mój tata i gdyby Joanna była pochowana w trumnie, mogłyby kiedyś w przyszłości być problemy z pochowaniem kolejnej osoby (mojej mamy).
Urnę kupiłam taką, droga niestety, mam nadzieję, że zasiłek dostanę, ale kupowałam na szybko i praktycznie w tym zakładzie wyboru nie było. Do środka włożyłam poduszkę z gwiazdkami.
Wydobyłem z ZUS-u treść tej procedury, która mówi, że \"trumna lub urna\".

link do pliku z procedurą

Więc jeśli jakiś urzędnik ZUS-u będzie wam opowiadał bajki, że musi być trumna a nie może być urna, to możecie mu doradzić, żeby się zapoznał z punktem 32 jego własnej \"Procedury postępowania w zakresie ustalania uprawnień i wypłaty zasiłków pogrzebowych\":
Cytat:32. W celu udokumentowania kosztów pogrzebu wnioskodawca zobowiązany jest przedłożyć między innymi rachunek za trumnę lub urnę, chyba że istnieją przyczyny to uniemożliwiające. Przyczyny nieprzedłożenia rachunku za trumnę lub urnę powinny być wyjaśnione, a jeżeli są uzasadnione należy szczegółowo opisać je w notatce przy opracowywaniu sprawy w aplikacji BC.
Ja mojego synka pochowałam w urnie.
Trumna nawet ta najmniejsza wydawała się mi się taka straszna,zimna,kojarzyła mi się z pogrzebami dorosłych,nie wyobrażałam sobie zamknąć w niej moją kruszynkę.
Stron: 1 2