Artykuły w prasie katolickiej

Artykuły w prasie katolickiej

Przez wiele lat temat poronienia i straty dziecka byl praktycznie nieporuszany w ogóle w prasie. Trochę zmieniło się to po 15 października 2004 roku. Największy odzew, tak się wydaje, pojawił się w prasie katolickiej – o zmarłych dzieciach, także tych w wyniku poronienia, napisały tygodniki o największych nakładach: „Tygodnik Powszechny”, „Gość Niedzielny”, „Niedziela”.

Zobacz artykuły, które pojawiły się w prasie:
Bezmyślna obojętność Problemy z pogrzebem dzieci. Artur Sporniak, Tygodnik Powszechny, 2004-10-31
Do takich należy Królestwo Boże – O. Wacław Hryniewicz, OMI, Tygodnik Powszechny 2004-10-31
Niepotrzebna miękkość serca – Józef Majewski, Tygodnik Powszechny, 2004-10-17
Smutek nienarodzenia Tygodnik Katolicki Niedziela, Dorota Niedźwiecka
Pożegnać się z dzieckiem Tygodnik Katolicki Niedziela
To było dziecko Tygodnik Katolicki Niedziela, Andrzej Tarwid
Jestem w ciąży do końca życia – Gość Niedzielny, 7.10.2005.

Pytania o wiarę – z serwisu chrześcijańskiego Mateusz, www.mateusz.pl

Czy jeżeli nastąpiło naturalne poronienie w szóstym miesiącu ciąży to dziecko powinno być pochowane? W szpitalu nawet nie pytano nas czy chcemy pochować dziecko
Z poważaniem – Witold

Nikt nie ma większego prawa do decyzji o pogrzebie zmarłego dziecka niż jego rodzice. Jest oczywiste, że zmarły wcześniak odbiega rozmiarami czy wyglądem od noworodków, ale to także jest człowiek. Dlatego niezależnie od tego, czy zmarłe dziecko było wcześniakiem czy noworodkiem może być pochowane z „obrzędem ostatniego pożegnania dziecka nieochrzczonego”.
Więcej…

Dlaczego, skoro Kościół uznaje, że człowiek jest człowiekiem od momentu poczęcia nie pozwala na chrzest dzieci w łonie matki? W czasie chrztu dziecka żywego jego rodzice wyrażają prośbę o chrzest w jego imieniu. Przecież rodzice mogą prosić o chrzest również w przypadku zagrożenia życia swojego nienarodzonego dziecka. Czy nie występuje tu sprzeczność. To samo dotyczy pogrzebu. Dlaczego rodzice muszą mieć zgodę na pogrzebanie swojego dziecka. Pogrzeb innych ludzi nie wymaga takich formalności.
Więcej…